fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaWideoDEBATA: Europejski Zielony Ład z polskiej perspektywy

DEBATA: Europejski Zielony Ład z polskiej perspektywy

„Gospodarka – inwestycje – innowacje. Wyzwania dla Polski na najbliższą dekadę” – to cykl debat organizowany przez „Forum Polskiej Gospodarki”. Chcemy, by projekt ten stanowił forum dyskusji o najważniejszych kwestiach dotyczących polskiej gospodarki w możliwie najszerszym kręgu interesariuszy.

Do udziału w projekcie w roli uczestników zaprosiliśmy przedstawicieli najwyższych władz państwowych, ekonomistów, naukowców oraz przedsiębiorców. Partnerem Głównym cyklu został KGHM Polska Miedź SA, a patronatu nad wydarzeniem udzieliły: Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Narodowy Bank Polski oraz Giełda Papierów Wartościowych.

W ostatniej tegorocznej dyskusji „Europejski Zielony Ład z polskiej perspektywy: jak wykorzystać szanse i uniknąć zagrożeń?” udział wzięli wybitni naukowcy: prof. Tadeusz Uhl z Akademii Górniczo-Hutniczej, prof. Andrzej Jasiński z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz ekspert Instytutu Prawa Gospodarczego dr Marian Szołucha.

Europejski Zielony Ład to z jednej strony szansa na poważne inwestycje nie tylko największych polskich spółek, ale również przedsiębiorstw z sektora MŚP w odnawialne źródła energii, poszukiwanie nowych rozwiązań i pchnięcie polskiej gospodarki na tory innowacyjności. Z drugiej jednak strony zagrożenie dla polskich rolników, drobnych producentów i wszystkich konsumentów w związku m.in. z podwyżką cen.

– Każda zmiana to szansa. Dlatego na Europejski Zielony Ład powinniśmy patrzeć właśnie z tej perspektywy. Gdy mamy sytuację zastaną, gdy rynek jest już podzielony, a karty zostały dawno rozdane, to nowej firmie, nowym technologiom bardzo trudno jest wejść na tę scenę. Ale gdy tylko coś się zmienia, wtedy jest okazja znaleźć sobie własną, nową niszę. I tak się od pewnego czasu u nas dzieje. Wiele polskich firm staje się liderami różnych segmentów rynku, których dawniej nie było. Także w energetyce – mówił prof. Tadeusz Uhl.

– Europejski Zielony Ład stymuluje innowacyjność i prowadzi nas do nowych technologii. Polacy to bardzo kreatywny naród i na pewno dadzą sobie tu radę. Państwo powinno tylko zrobić dwie rzeczy: stworzyć biznesowi odpowiednie warunki do rozwoju i nie przeszkadzać – dodawał prof. Andrzej Jasiński.

– Nie możemy abstrahować od realiów zewnętrznych. Nie wszystkie pomysły związane z Europejskim Zielonym Ładem są dla Polski korzystne, ale nie mamy innego wyjścia, jak tylko się w nie wpisać i przestać ciągnąć się w ogonie, przestać być wyłącznie biorcą i imitatorem nowych technologii, ale robić wszystko, by dołączyć do europejskiego peletonu innowacyjności i zmian – podsumował dr Marian Szołucha.

A co z zasobami polskiego węgla i naszymi kopalniami? Europejski Zielony Ład nie musi oznaczać ich zamknięcia i całkowitej rezygnacji z tego surowca. Są firmy, które dysponują odpowiednią technologią, by na węglu zarabiać i robić to w zgodzie ze wszystkimi normami unijnej polityki klimatycznej. W jaki sposób? Odpowiedź pada w trakcie dyskusji, do obejrzenia której gorąco zachęcamy:

                   

                     PARTNER GŁÓWNY CYKLU:

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Futbol jako sposób na życie. Rozmawiamy z Aleksandrą Matczak [WIDEO]

Dziś już nie wyobrażam sobie życia bez piłki nożnej, treningów i zgrupowań. Ryzyko, które podjęłam, bardzo się opłaciło – opowiada nam Aleksandra Matczak. Z zawodniczką Warty Poznań i reprezentantką Polski w amp futbolu spotkaliśmy się w Poznaniu podczas Impact’23. Największe marzenie? Występ w przyszłym roku na mistrzostwach świata.

Kryształy Polskiej Gospodarki 2022. Zapowiedź finałowej gali

22 maja podczas uroczystej gali zapadną rozstrzygnięcia w konkursie Kryształy Polskiej Gospodarki 2022 organizowanym przez redakcję „Forum Polskiej Gospodarki”. W poniedziałkowy wieczór poznamy laureata w kategorii Patronat Rozwojowy, któremu statuetkę wręczy Menecas wydarzenia, poznamy zwycięzców w pięciu pozostałych kategoriach wytypowanych przez Kapitułę oraz laureatów Nagrody Redakcyjnej.

Jak trafić na piłkarskie salony? Opowiada Marcin Oleksy

Na Impact'23 w Poznaniu rozmawialiśmy z Marcinem Oleksym, zwycięzcą plebiscytu na Bramkę Roku FIFA Puskas Award. Zawodnik Warty Poznań i reprezentacji Polski w Amp futbolu opowiada nam o wrażeniach z Gali FIFA, oklaskach od Messiego, deszczu gratulacji i wsparcia, jakiego udzielają mu koledzy z boiska.

INNE TEGO AUTORA

Kryształy Polskiej Gospodarki. List z gratulacjami od prezesa Prawa i Sprawiedliwości

„Jest rzeczą wielkiej wagi, by dokonania Przedsiębiorców, a także sukcesy Osób i Podmiotów wspierających na różne sposoby przedsiębiorczość były jak najszerzej znane i pełniły funkcje wzorcotwórcze. Polscy przedsiębiorcy – jak to doskonale wiemy – odnoszą wiele sukcesów. Z ich osiągnięć mamy prawo być dumni" – napisał w specjalnym liście skierowanym do organizatorów oraz uczestników gali KRYSZTAŁY POLSKIEJ GOSPODARKI 2022 prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
4 MIN CZYTANIA

Kryształy Polskiej Gospodarki trafiły w dobre ręce! II edycja konkursu rozstrzygnięta

Poznaliśmy zwycięzców II edycji konkursu KRYSZTAŁY POLSKIEJ GOSPODARKI 2022. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Ufficio Primo w Warszawie, nagrody zostały przyznane w sześciu kategoriach. Wyjątkowe statuetki z zielonego złota trafiły w godne ręce.
4 MIN CZYTANIA