fbpx
czwartek, 5 grudnia, 2024
Strona głównaWideoDEBATA: W poszukiwaniu trwałych mechanizmów rozwoju polskiej gospodarki

DEBATA: W poszukiwaniu trwałych mechanizmów rozwoju polskiej gospodarki

„Gospodarka – inwestycje – innowacje. Wyzwania dla Polski na najbliższą dekadę” – to cykl debat organizowany przez „Forum Polskiej Gospodarki”. Chcemy, by projekt ten stanowił forum dyskusji o najważniejszych kwestiach dotyczących polskiej gospodarki w możliwie najszerszym kręgu interesariuszy.

Do udziału w projekcie w roli uczestników zaprosiliśmy przedstawicieli najwyższych władz państwowych, ekonomistów, naukowców oraz przedsiębiorców. Partnerem Głównym cyklu został KGHM Polska Miedź SA, a patronatu nad wydarzeniem udzieliły: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Narodowy Bank Polski oraz Giełda Papierów Wartościowych.

W dyskusji inaugurującej cykl pod hasłem „W poszukiwaniu trwałych mechanizmów rozwoju polskiej gospodarki” udział wzięli: Adam Abramowicz – rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, Janusz Kowalski – wiceminister aktywów państwowych, Marek Dietl – prezes Giełdy Papierów Wartościowych oraz Łukasz Czernicki – główny ekonomista Ministerstwa Finansów.

Kryzys związany z pandemią miał ogromny wpływ na dynamicznie rozwijającą się w ostatnich latach polską gospodarkę. Jak słusznie zauważył minister Kowalski, mówiąc, że dziś w Polsce potrzebna jest bardzo jasna i twarda dyskusja na temat imponderabiliów polityki gospodarczej. Dlatego chcemy inicjować część tej dyskusji i być jej aktywnym uczestnikiem.

Rozmawialiśmy więc o tym, gdzie szukać największych i najskuteczniejszych impulsów mających pomóc w jej odbudowie, co należy zrobić, aby planowane inwestycje publiczne były realizowane przez polskie podmioty z polskim kapitałem, nie zaś przez zagraniczne korporacje, czy nie jest to odpowiedni czas na odregulowanie gospodarki i podatkowe luzowanie, gdzie sektor MŚP – stanowiący przecież krwiobieg gospodarki – powinien szukać kapitału na rozwój, i jaką rolę w tym rozwoju powinny odgrywać spółki z udziałem Skarbu Państwa.

– W jaki sposób zachęcić kapitał prywatny do inwestowania? Są dwa podstawowe narzędzia. Jedno to obligacje rozwojowe, a druga to tzw. estoński CIT, który ja bym lekko przetworzył. Chodzi mi o to, by była to jednorazowa amortyzacja wszystkich nakładów inwestycyjnych. Czyli powiedzieć firmom w Polsce: „Jeśli w ciągu najbliższych trzech lat zainwestujecie, to możecie odliczyć całość tego nakładu inwestycyjnego od podstawy opodatkowania – proponował Marek Dietl.

– Przez najbliższy okres potrzebujemy trzy wielkie nazwiska dla inwestycji prywatnych: po pierwsze Michał Kalecki, po drugie Mariana Mazzucato, po trzecie Milton Friedman – dodał Łukasz Czernicki.

Dlaczego? Zapraszamy do obejrzenia całej debaty:

               

                  PARTNER GŁÓWNY CYKLU:

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Smart makieta – na czym polega nowoczesna prezentacja inwestycji deweloperskich [WIDEO]

Firma 3D Estate stworzyła nowoczesne narzędzie, które prezentuje on-line inwestycje mieszkaniowe, których jeszcze nie ma, bo albo dopiero są w planach, albo są w trakcie realizacji. Dzięki tej aplikacji klienci mogą zobaczyć, jak będzie wyglądać ich lokal. Jest ona również doskonałym narzędziem sprzedażowym dla deweloperów.

Dlaczego ceny mieszkań rosną w takim tempie? Wywiad z Konradem Płochockim [WIDEO]

W jaki sposób usprawnić proces inwestycyjny i zwiększyć podaż nowych mieszkań, dlaczego w ostatnim czasie ceny lokali rosną w tak zawrotnym tempie, czego zabrakło w nowej reformie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz jak kształtują się deweloperskie marże – rozmawiamy z Konradem Płochockim, wiceprezesem Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Jak zwiększyć podaż nowych mieszkań? Wywiad z Piotrem Hofmanem [WIDEO]

Wciąż powtarzamy, że brakuje w Polsce mieszkań. I nadal będzie ich brakować, jeżeli nie zbudujemy twardych, dobrych, prawnych fundamentów pod to, żeby można je było szybciej, taniej i lepiej budować. Jednym z takich fundamentów powinien być tzw. kodeks budowalny – mówi nam Piotr Hofman, prezes zarządu HM Inwest S.A.

INNE TEGO AUTORA

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA