fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaWideoDEBATA: Wyzwania wobec trwającej rewolucji przemysłowej

DEBATA: Wyzwania wobec trwającej rewolucji przemysłowej

„Gospodarka – inwestycje – innowacje. Wyzwania dla Polski na najbliższą dekadę” – to cykl debat organizowany przez „Forum Polskiej Gospodarki”. Chcemy, by projekt ten stanowił forum dyskusji o najważniejszych kwestiach dotyczących polskiej gospodarki w możliwie najszerszym kręgu interesariuszy.

Do udziału w projekcie w roli uczestników zaprosiliśmy przedstawicieli najwyższych władz państwowych, ekonomistów, naukowców oraz przedsiębiorców. Partnerem Głównym cyklu został KGHM Polska Miedź SA, a patronatu nad wydarzeniem udzieliły: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Narodowy Bank Polski oraz Giełda Papierów Wartościowych.

Druga debata cyklu poświęcona była wyzwaniom – nie tylko regulacyjnym – dotyczącym czwartej rewolucji przemysłowej. W dyskusji uczestniczyli: Robert Tomanek – wiceminister rozwoju, pracy i technologii, Andrzej Soldaty – prezes Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości oraz Piotr Palutkiewicz – zastępca dyrektora Departamentu Prawa i Legislacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

– Rewolucja przemysłowa w Polsce już się rozpoczęła. Mało tego, okres pandemii spowodował, że w niektórych sektorach gospodarki ten proces jeszcze przyśpieszył. Siłą rzeczy wykorzystujemy coraz częściej nowoczesne narzędzia IT, wprowadzane są do firm systemy inteligentne. A zatem proces trwa, co nie zmienia faktu, że pełna wizja Przemysłu 4.0 jeszcze przed nami – zauważył minister Tomanek.

– Przemysł 4.0 to jest w zasadzie wielka integracja i usieciowienie interesariuszy. Tutaj chodzi o gotowość do działania w kompetycji. Czyli z jednej strony konkurowanie ze sobą, ale z drugiej łączenie się dla stworzenia większej wartości – tłumaczył Andrzej Soldaty.

Dlatego tak bardzo istotna w kwestii wdrażania czwartej rewolucji przemysłowej jest mentalność przedsiębiorców, na co również zwrócił uwagę prezes Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. – I tutaj mamy potężny problem. Bo jeśli chodzi o poziom tzw. zaufania społecznego, to Polska nie plasuje się w czołowych miejscach w Europie, a jest wręcz odwrotnie – dodał Andrzej Soldaty.

– Jeśli chodzi o skłonność do ryzyka, to polscy przedsiębiorcy na tle kolegów z innych europejskich państw uchodzą za tych, którzy się nie boją i bardzo szybko potrafią się przystosować do zmian i nowej rzeczywistości. Problemem jest rzeczywiście niski poziom zaufania społecznego. I dlatego bardzo dużą rolę powinno odgrywać sądownictwo. Warto skonstruować taki system sądowniczy, który w przypadku sporu zapewni przedsiębiorcy szybką ścieżkę sprawiedliwego rozwiązania tego sporu – podkreślił Piotr Palutkiewicz.

Barier dotyczących wdrażania Przemysłu 4.0 w Polsce jest oczywiście więcej. Są na szczęście bardzo konkretne pomysły na to, jak sukcesywnie je pokonywać i rozwijać polską gospodarkę, wprowadzając ją na tory innowacyjności i cyfryzacji.

Zachęcamy do obejrzenia całej dyskusji:

                   

                     PARTNER GŁÓWNY CYKLU:

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Smart makieta – na czym polega nowoczesna prezentacja inwestycji deweloperskich [WIDEO]

Firma 3D Estate stworzyła nowoczesne narzędzie, które prezentuje on-line inwestycje mieszkaniowe, których jeszcze nie ma, bo albo dopiero są w planach, albo są w trakcie realizacji. Dzięki tej aplikacji klienci mogą zobaczyć, jak będzie wyglądać ich lokal. Jest ona również doskonałym narzędziem sprzedażowym dla deweloperów.

Dlaczego ceny mieszkań rosną w takim tempie? Wywiad z Konradem Płochockim [WIDEO]

W jaki sposób usprawnić proces inwestycyjny i zwiększyć podaż nowych mieszkań, dlaczego w ostatnim czasie ceny lokali rosną w tak zawrotnym tempie, czego zabrakło w nowej reformie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz jak kształtują się deweloperskie marże – rozmawiamy z Konradem Płochockim, wiceprezesem Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Jak zwiększyć podaż nowych mieszkań? Wywiad z Piotrem Hofmanem [WIDEO]

Wciąż powtarzamy, że brakuje w Polsce mieszkań. I nadal będzie ich brakować, jeżeli nie zbudujemy twardych, dobrych, prawnych fundamentów pod to, żeby można je było szybciej, taniej i lepiej budować. Jednym z takich fundamentów powinien być tzw. kodeks budowalny – mówi nam Piotr Hofman, prezes zarządu HM Inwest S.A.

INNE TEGO AUTORA

EKO KREDYT na ZAKUP MIESZKANIA – program, który mógłby rozruszać mieszkaniówkę [WYWIAD]

Aby rozruszać mieszkaniówkę dzięki dobrej ofercie kredytu hipotecznego, ten musi opierać się na trzech fundamentach: ma być tani, łatwo dostępny i niewykluczający. Dodałem jeszcze kilka elementów od siebie: prostotę, bezpieczeństwo i elastyczność spłaty – mówi Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy, znany naszym Czytelnikom autor cyklu „Poradnik Oppenheima". Rozmawiamy o jego autorskiej koncepcji kredytu hipotecznego pod nazwą EKO KREDYT na ZAKUP MIESZKANIA.
8 MIN CZYTANIA

Za patoekonomię władzy zapłacą przedsiębiorcy [WYWIAD]

Zarządzanie trzydziestoośmiomilionowym krajem to jak kierowanie przeogromną, wielobranżową korporacją. Nie dziwmy się, że osobom znanym nam z obecnej polityki niespecjalnie to wychodzi – mówi Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP.
9 MIN CZYTANIA