fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaWideoDEBATA: Wyzwania wobec trwającej rewolucji przemysłowej

DEBATA: Wyzwania wobec trwającej rewolucji przemysłowej

„Gospodarka – inwestycje – innowacje. Wyzwania dla Polski na najbliższą dekadę” – to cykl debat organizowany przez „Forum Polskiej Gospodarki”. Chcemy, by projekt ten stanowił forum dyskusji o najważniejszych kwestiach dotyczących polskiej gospodarki w możliwie najszerszym kręgu interesariuszy.

Do udziału w projekcie w roli uczestników zaprosiliśmy przedstawicieli najwyższych władz państwowych, ekonomistów, naukowców oraz przedsiębiorców. Partnerem Głównym cyklu został KGHM Polska Miedź SA, a patronatu nad wydarzeniem udzieliły: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Narodowy Bank Polski oraz Giełda Papierów Wartościowych.

Druga debata cyklu poświęcona była wyzwaniom – nie tylko regulacyjnym – dotyczącym czwartej rewolucji przemysłowej. W dyskusji uczestniczyli: Robert Tomanek – wiceminister rozwoju, pracy i technologii, Andrzej Soldaty – prezes Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości oraz Piotr Palutkiewicz – zastępca dyrektora Departamentu Prawa i Legislacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

– Rewolucja przemysłowa w Polsce już się rozpoczęła. Mało tego, okres pandemii spowodował, że w niektórych sektorach gospodarki ten proces jeszcze przyśpieszył. Siłą rzeczy wykorzystujemy coraz częściej nowoczesne narzędzia IT, wprowadzane są do firm systemy inteligentne. A zatem proces trwa, co nie zmienia faktu, że pełna wizja Przemysłu 4.0 jeszcze przed nami – zauważył minister Tomanek.

– Przemysł 4.0 to jest w zasadzie wielka integracja i usieciowienie interesariuszy. Tutaj chodzi o gotowość do działania w kompetycji. Czyli z jednej strony konkurowanie ze sobą, ale z drugiej łączenie się dla stworzenia większej wartości – tłumaczył Andrzej Soldaty.

Dlatego tak bardzo istotna w kwestii wdrażania czwartej rewolucji przemysłowej jest mentalność przedsiębiorców, na co również zwrócił uwagę prezes Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. – I tutaj mamy potężny problem. Bo jeśli chodzi o poziom tzw. zaufania społecznego, to Polska nie plasuje się w czołowych miejscach w Europie, a jest wręcz odwrotnie – dodał Andrzej Soldaty.

– Jeśli chodzi o skłonność do ryzyka, to polscy przedsiębiorcy na tle kolegów z innych europejskich państw uchodzą za tych, którzy się nie boją i bardzo szybko potrafią się przystosować do zmian i nowej rzeczywistości. Problemem jest rzeczywiście niski poziom zaufania społecznego. I dlatego bardzo dużą rolę powinno odgrywać sądownictwo. Warto skonstruować taki system sądowniczy, który w przypadku sporu zapewni przedsiębiorcy szybką ścieżkę sprawiedliwego rozwiązania tego sporu – podkreślił Piotr Palutkiewicz.

Barier dotyczących wdrażania Przemysłu 4.0 w Polsce jest oczywiście więcej. Są na szczęście bardzo konkretne pomysły na to, jak sukcesywnie je pokonywać i rozwijać polską gospodarkę, wprowadzając ją na tory innowacyjności i cyfryzacji.

Zachęcamy do obejrzenia całej dyskusji:

                   

                     PARTNER GŁÓWNY CYKLU:

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Relacja wideo z uroczystej gali II edycji konkursu Kryształy Polskiej Gospodarki

Poznaliśmy zwycięzców II edycji konkursu KRYSZTAŁY POLSKIEJ GOSPODARKI 2022. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Ufficio Primo w Warszawie, dziewięcioro laureatów odebrało wyjątkowe statuetki z zielonego złota. Zapraszamy do obejrzenia pierwszej relacji wideo z tego wydarzenia.

Futbol jako sposób na życie. Rozmawiamy z Aleksandrą Matczak [WIDEO]

Dziś już nie wyobrażam sobie życia bez piłki nożnej, treningów i zgrupowań. Ryzyko, które podjęłam, bardzo się opłaciło – opowiada nam Aleksandra Matczak. Z zawodniczką Warty Poznań i reprezentantką Polski w amp futbolu spotkaliśmy się w Poznaniu podczas Impact’23. Największe marzenie? Występ w przyszłym roku na mistrzostwach świata.

Kryształy Polskiej Gospodarki 2022. Zapowiedź finałowej gali

22 maja podczas uroczystej gali zapadną rozstrzygnięcia w konkursie Kryształy Polskiej Gospodarki 2022 organizowanym przez redakcję „Forum Polskiej Gospodarki”. W poniedziałkowy wieczór poznamy laureata w kategorii Patronat Rozwojowy, któremu statuetkę wręczy Menecas wydarzenia, poznamy zwycięzców w pięciu pozostałych kategoriach wytypowanych przez Kapitułę oraz laureatów Nagrody Redakcyjnej.

INNE TEGO AUTORA

Relacja wideo z uroczystej gali II edycji konkursu Kryształy Polskiej Gospodarki

Poznaliśmy zwycięzców II edycji konkursu KRYSZTAŁY POLSKIEJ GOSPODARKI 2022. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Ufficio Primo w Warszawie, dziewięcioro laureatów odebrało wyjątkowe statuetki z zielonego złota. Zapraszamy do obejrzenia pierwszej relacji wideo z tego wydarzenia.

Jaki jest koszt wychowania dziecka w Polsce

Koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2023 wynosi 309 tys. zł, a dwójki dzieci – 513 tys. zł. Rok wcześniej koszty te wyniosły odpowiednio 265 tys. i 439 tys. zł. Wynika z obliczeń przygotowanych przez Centrum im. Adama Smitha.
7 MIN CZYTANIA