fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaKraj„Decyzja senatorów PO i Lewicy jest antyobywatelska i przeciwna polskim przedsiębiorcom"

„Decyzja senatorów PO i Lewicy jest antyobywatelska i przeciwna polskim przedsiębiorcom”

To państwo jest dla obywateli a nie obywatele dla państwa. Dlatego tym bardziej niezrozumiała jest postawa 48 senatorów głównie PO oraz Lewicy, którzy odrzucili w całości ustawę deregulacyjną – uwaza poseł Bartłomiej Wróblewski, przewodniczący sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji.

Poseł Bartłomiej Wróblewski przypomniał, że ustawa o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym. Dodał, że zmiany te poszerzą wolność obywateli i przedsiębiorców, w tym wolność prowadzenia działalności gospodarczej, wolność osobistą oraz wzmocnią realizację prawa własności. Będą wspierać rozwój społeczny i przyczynią się do wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki, co – mając na uwadze wiele negatywnych skutków pandemii i wojny w Ukrainie, które dotykają teraz wszystkich Polaków – ma szczególnie istotne znaczenie.

Do najważniejszych zmian wprowadzanych przyjętą ustawą należy:

  • ponad trzykrotne podniesienie kwoty wolnej od podatku od spadków i darowizn,
  • podniesienie o 50 proc. kwoty przychodów, do której możliwe jest prowadzenie działalności nieewidencjonowanej,
  • ułatwienie budowy mieszkań m.in. na terenach pohandlowych,
  • ograniczenie obowiązku umieszczania tabliczki z numerem porządkowym domu,
  • ograniczenie obowiązku uzyskiwania zaświadczeń (z ustawy o lasach) przy zbywaniu nieruchomości,
  • racjonalizacja przepisów regulujących dostęp do broni, co nie tylko poszerza zakres wolności obywatelskich, ale także wzmacnia potencjał obronny Polski,
  • uznanie za ostateczne tych decyzji administracyjnych wydanych przez organ I instancji, w których w całości uwzględnione zostało żądanie strony,
  • wzmocnienie pozycji przedsiębiorców w sądach (wsparcie przez organizacje przedsiębiorców oraz Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców).

Decyzja senatorów PO i Lewicy nie ma uzasadnienia merytorycznego, jest antyobywatelska, antywolnościowa, przeciwna polskim przedsiębiorcom ocenił poseł Bartłomiej Wróblewski. Wyraził także nadzieję, że Sejm odrzuci weto Senatu i te wszystkie dobre zmiany, które zostały zaproponowane, wejdą możliwie szybko w życie.

26 stycznia br. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych.

Podczas posiedzenia komisji budżetu jak i komisji gospodarki senatorowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli wniosek o wprowadzenie poprawki do ustawy. Chodziło o doprecyzowanie przepisów dotyczących podatku od spadków i darowizn, aby ustawa nie wpływała na zbiórki środków na cele charytatywne. Poprawki te nie były jednak głosowane. Po odrzuceniu w całości ustawy przez Senat, wróci ona do Sejmu.

Eliminowanie zbędnych obciążeń prawnych skutkuje zwiększaniem zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa i podnosi poziom kultury prawnej społeczeństwa. Zmniejsza ono również obciążenia po stronie organów administracji publicznej, których funkcjonowanie może być tym samym bardziej efektywne i tańsze – podsumowuje przewodniczący sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji.

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Burza o tanie drewno

Żeby uprzykrzyć życie branżom konsumującym drewno i zwiększyć wycinkę lasów w krajach Unii Europejskiej, Bruksela chce nałożyć cła antydumpingowe na surowiec sprowadzany z Kazachstanu i Turcji.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK surowo ukarał Amazona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 31 mln złotych grzywny na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd.
2 MIN CZYTANIA

Skandal w ministerstwie rozwoju

Konfederacja przedstawiła opinii publicznej niepokojące fakty dotyczące skandalicznej sytuacji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Informacje posłów Michała Wawra i Bartłomieja Pejo ujawniły rażące naruszenia etyczne oraz konflikt interesów, których nie można bagatelizować.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przychodzi taki moment, w którym wiesz, że musi się udać [WYWIAD]

O recepcie na sukces, trudnym życiu przedsiębiorców w naszym kraju, pasji do wina i mitach dotyczących tworzyw sztucznych rozmawiamy z Martą Półtorak, jedną z najbardziej znanych kobiet w polskim biznesie.
11 MIN CZYTANIA

EKO KREDYT na ZAKUP MIESZKANIA – program, który mógłby rozruszać mieszkaniówkę [WYWIAD]

Aby rozruszać mieszkaniówkę dzięki dobrej ofercie kredytu hipotecznego, ten musi opierać się na trzech fundamentach: ma być tani, łatwo dostępny i niewykluczający. Dodałem jeszcze kilka elementów od siebie: prostotę, bezpieczeństwo i elastyczność spłaty – mówi Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy, znany naszym Czytelnikom autor cyklu „Poradnik Oppenheima". Rozmawiamy o jego autorskiej koncepcji kredytu hipotecznego pod nazwą EKO KREDYT na ZAKUP MIESZKANIA.
8 MIN CZYTANIA