fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaKrajDecyzje środowiskowe tylko dla dużych parkingów

Decyzje środowiskowe tylko dla dużych parkingów

Przedsiębiorcy zajmujący się deweloperką nie bedą już musieli uzyskiwać wielu czasochłonnych decyzji administracynych przy budowie małych parkingów i hal garażowych.

Rząd przyjął wreszcie nowe rozporządzenie odbiurokratyzowujące proces budowy miejsc parkingowych. Pomoże to budownictwu, przyśpieszając proces inwestycyjny. Odtąd firma realizująca inwestycję deweloperską nie będzie już musiała uzyskiwać szeregu decyzji administracyjnych, w tym decyzji środowiskowej (do czego była zmuszana w niemal w każdej sytuacji).

Warto zwrócić uwagę na to, że nowe przepisy dotyczą przedsięwzięć budowlanych mogących znacząco oddziaływać na środowisko naturalne. Nie wszystkich, tylko tych, gdzie proces inwestycyjny związany był dotychcczas z wymaganiami decyzji środowiskowych dla parkingów i hal garażowych o powierzchni przekraczającej 0,5 hektara.

Polska miała restrykcyjne przepisy

Wyjaśnijmy to po kolei. Przede wszystkim warto wiedzieć, że konieczność uzyskania decyzji środowiskowej dla inwestycji mieszkaniowych najczęściej uwarunkowana jest budową garaży albo parkingów. Polska przyjęła w tym zakresie bardzo restrykcyjne podejście, wymagając takiej decyzji już dla parkingów i hal garażowych o powierzchni przekraczającej pół hektara. To powodowało, że znaczna część inwestycji deweloperskich obarczona była obowiązkami określonymi w ustawie, w tym właśnie koniecznością uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

PZFD wywalczył liberalizację

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przychyliło się do stanowiska Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) i wzorem innych krajów europejskich podniosło próg wymogu uzyskania decyzji środowiskowej do 1 hektara zabudowy.

– Jest to bardzo dobra decyzja. Wprowadzone rozporządzenie przyczyni się do ułatwienia procesu inwestycyjnego, znacznie ułatwi procedury i skróci je. Rynek nieruchomości mierzy się cały czas z szeregiem barier przyczyniających się do wydłużania procesu budowlanego. Każde działanie, które uwalnia potencjał branży deweloperskiej, czyli wzrost podaży mieszkań, jest obecnie bardzo cenne, ponieważ tylko wystarczająca podaż może zatrzymać i ustabilizować ceny lokali mieszkaniowych – komentuje decyzję resoru Michał Leszczyński, starszy prawnik PZFD. – Czynnikiem niezbędnym do wzrostu podaży mieszkań jest m.in. stabilność przepisów oraz przewidywalność ich interpretacji – dodaje.

Według szacunków Polskiego Związku Firm Deweloperskich, wprowadzenie nowego przepisu przyspieszy proces inwestycyjny związany z budową lokali mieszkaniowych w dużych miastach nawet o rok.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie szkoły mają poważny problem

W polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli, a co gorsza nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Polacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy zdecydowanie najbardziej się obawiają, że najbliższej jesieni przygniecie ich wysokość bieżących opłat i rachunków.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polscy przedsiębiorcy wierzą, że pokonają problemy

Nasi przedsiębiorcy konfrontują się z bezprecedensowymi wyzwaniami, a jednocześnie wykazują zadziwiającą odporność i wiarę w dobrą przyszłość swoich biznesów.
3 MIN CZYTANIA

Koncerny samochodowe szpiegują swoich klientów!

Producenci samochodów nie tylko nie chronią prywatności klientów, ale gromadzone na ich temat – także intymne – informacje sprzedają firmom marketingowym. Gotowi są nawet, na każde wezwanie, przekazać je władzom czy organom ścigania.
3 MIN CZYTANIA

Nowe programy wsparcia dla firm sektora MŚP

Dostępne są już pieniądze na modernizację mikro, małych i średniej wielkości przedsiębiorstw w kierunku bycia bardziej eko, a także dla dobrze rokujących na rynku start-upów.
3 MIN CZYTANIA