fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaKrajDecyzje środowiskowe tylko dla dużych parkingów

Decyzje środowiskowe tylko dla dużych parkingów

Przedsiębiorcy zajmujący się deweloperką nie bedą już musieli uzyskiwać wielu czasochłonnych decyzji administracynych przy budowie małych parkingów i hal garażowych.

Rząd przyjął wreszcie nowe rozporządzenie odbiurokratyzowujące proces budowy miejsc parkingowych. Pomoże to budownictwu, przyśpieszając proces inwestycyjny. Odtąd firma realizująca inwestycję deweloperską nie będzie już musiała uzyskiwać szeregu decyzji administracyjnych, w tym decyzji środowiskowej (do czego była zmuszana w niemal w każdej sytuacji).

Warto zwrócić uwagę na to, że nowe przepisy dotyczą przedsięwzięć budowlanych mogących znacząco oddziaływać na środowisko naturalne. Nie wszystkich, tylko tych, gdzie proces inwestycyjny związany był dotychcczas z wymaganiami decyzji środowiskowych dla parkingów i hal garażowych o powierzchni przekraczającej 0,5 hektara.

Polska miała restrykcyjne przepisy

Wyjaśnijmy to po kolei. Przede wszystkim warto wiedzieć, że konieczność uzyskania decyzji środowiskowej dla inwestycji mieszkaniowych najczęściej uwarunkowana jest budową garaży albo parkingów. Polska przyjęła w tym zakresie bardzo restrykcyjne podejście, wymagając takiej decyzji już dla parkingów i hal garażowych o powierzchni przekraczającej pół hektara. To powodowało, że znaczna część inwestycji deweloperskich obarczona była obowiązkami określonymi w ustawie, w tym właśnie koniecznością uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

PZFD wywalczył liberalizację

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przychyliło się do stanowiska Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) i wzorem innych krajów europejskich podniosło próg wymogu uzyskania decyzji środowiskowej do 1 hektara zabudowy.

– Jest to bardzo dobra decyzja. Wprowadzone rozporządzenie przyczyni się do ułatwienia procesu inwestycyjnego, znacznie ułatwi procedury i skróci je. Rynek nieruchomości mierzy się cały czas z szeregiem barier przyczyniających się do wydłużania procesu budowlanego. Każde działanie, które uwalnia potencjał branży deweloperskiej, czyli wzrost podaży mieszkań, jest obecnie bardzo cenne, ponieważ tylko wystarczająca podaż może zatrzymać i ustabilizować ceny lokali mieszkaniowych – komentuje decyzję resoru Michał Leszczyński, starszy prawnik PZFD. – Czynnikiem niezbędnym do wzrostu podaży mieszkań jest m.in. stabilność przepisów oraz przewidywalność ich interpretacji – dodaje.

Według szacunków Polskiego Związku Firm Deweloperskich, wprowadzenie nowego przepisu przyspieszy proces inwestycyjny związany z budową lokali mieszkaniowych w dużych miastach nawet o rok.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA