fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaBiznesDeficyt będzie wyższy niż zakładany

Deficyt będzie wyższy niż zakładany

Polski Instytut Ekonomiczny spodziewa się, że deficyt Polski w 2022 r. będzie wyższy niż zakładane przez rząd 2,9 proc. PKB.

W „Miesięczniku Gospodarczym PIE” napisano, że ze względu na wysoką inflację i możliwe kolejne działania pomocowe, deficyt w Polsce będzie bliższy 3,5 proc. PKB. PIE spodziewa się, że rząd np. przedłuży obowiązywanie obniżonego VAT-u na energię i gaz na drugi kwartał 2022 r.

„Mimo dodatkowych kosztów związanych z walką z inflacją, deficyt finansów publicznych będzie w Polsce mały na tle zachodnich państw Unii Europejskiej. Nawet po uwzględnieniu kosztów tarcz pomocowych będzie on niższy niż prognozowany przez Komisję Europejską średni wynik dla państw członkowskich (3,6 proc.) czy strefy euro (3,9 proc.)” – napisano w analizie. „Prognozy KE formułowane były w listopadzie i nie uwzględniają działań pomocowych podejmowanych w celu ograniczenia inflacji, a te podniosą deficyty w większości gospodarek” – dodano.

PIE prognozuje, że w 2023 r. aż 11 krajów wspólnoty będzie miało problemy z redukcją deficytu i mowa tu m.in. o Hiszpanii, Francji, Portugalii, Rumunii czy Włoszech. W przypadku Polski nie będzie takiego problemu, bo w 2023 r. nasz deficyt spadnie wyraźnie poniżej 3 proc. PKB.

Źródło: Miesięcznik Gospodarczy PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Nierówna konkurencja z Ukrainy przytłacza polskich transportowców

Znów przybywa firm transportowych zmagających się z zatorami płatniczymi – wynika z badania „Skaner MŚP” za I kwartał tego roku, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Zaległości w transporcie wzrosły w minionym roku o niemal jedną piątą. Co jest tego powodem?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Firmy najchętniej korzystają z leasingu

W tym roku prawie co czwarta firma z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce do współfinansowania działalności wybierze leasing.
2 MIN CZYTANIA

Generatywna sztuczna inteligencja w polskich firmach

Już ponad 80 proc. ankietowanych dyrektorów finansowych w Polsce dostrzega znaczenie AI w kontekście strategii biznesowej,
2 MIN CZYTANIA