fbpx
środa, 22 maja, 2024
Strona głównaBiznesDeficyt będzie wyższy niż zakładany

Deficyt będzie wyższy niż zakładany

Polski Instytut Ekonomiczny spodziewa się, że deficyt Polski w 2022 r. będzie wyższy niż zakładane przez rząd 2,9 proc. PKB.

W „Miesięczniku Gospodarczym PIE” napisano, że ze względu na wysoką inflację i możliwe kolejne działania pomocowe, deficyt w Polsce będzie bliższy 3,5 proc. PKB. PIE spodziewa się, że rząd np. przedłuży obowiązywanie obniżonego VAT-u na energię i gaz na drugi kwartał 2022 r.

„Mimo dodatkowych kosztów związanych z walką z inflacją, deficyt finansów publicznych będzie w Polsce mały na tle zachodnich państw Unii Europejskiej. Nawet po uwzględnieniu kosztów tarcz pomocowych będzie on niższy niż prognozowany przez Komisję Europejską średni wynik dla państw członkowskich (3,6 proc.) czy strefy euro (3,9 proc.)” – napisano w analizie. „Prognozy KE formułowane były w listopadzie i nie uwzględniają działań pomocowych podejmowanych w celu ograniczenia inflacji, a te podniosą deficyty w większości gospodarek” – dodano.

PIE prognozuje, że w 2023 r. aż 11 krajów wspólnoty będzie miało problemy z redukcją deficytu i mowa tu m.in. o Hiszpanii, Francji, Portugalii, Rumunii czy Włoszech. W przypadku Polski nie będzie takiego problemu, bo w 2023 r. nasz deficyt spadnie wyraźnie poniżej 3 proc. PKB.

Źródło: Miesięcznik Gospodarczy PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA