fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatDeflacja będzie wyzwaniem dla nowego szefa banku centralnego Chin

Deflacja będzie wyzwaniem dla nowego szefa banku centralnego Chin

Nowym szefem chińskiego banku centralnego został Pan Gongsheng, który zbierał swoje doświadczenie w pracy na najlepszych uczelniach świata.

Pan Gongsheng zastąpił na stanowisku prezesa Ludowego Banku Chin Yi Ganga, który pełnił tą funkcję przez 5 ostatnich lat.

Przez Cambridge i Harvard na szczyt władzy Chin

Nowy szef chińskiego banku centralnego pełnił wcześniej prze 11 lat obowiązki wiceprezesa tej instytucji. Zajmował się tam m.in. koordynowaniem działań mających na celu eliminację zagrożeń finansowych w internecie m.in. przez ograniczenie używania kryptowalut w Państwie Środka. Wcześniej pełnił ważne stanowiska w największych chińskich państwowych bankach. Pan Gongsheng posiada doktorat z ekonomii zdobyty na pekińskim uniwersytecie Renmin. Po jego obronie przez pewien czas kontynuował pracę naukową na uniwersytetach w Cambridge i Harvardzie.

Wyzwania są ambitne

Teraz urzędnik będzie się musiał mierzyć z trudną sytuacją gospodarczą kraju, będącą efektem ograniczeń wprowadzonych podczas pandemii COVID – 19 i konsekwencjami wojny na Ukrainie.

Jednym z wyzwań będzie stawienie czoła deflacji. Dużo wskaźników makroekonomicznych mówi, że może ona w najbliższym czasie zagościć w Państwie Środka. Ponadto wzrost gospodarczy nie jest tak wysoki jak wcześniej zakładano, a w niektórych regionach kraju coraz bardziej zauważalny jest problem bezrobocia wśród młodych osób.

economist.com, businessinsider.com.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA