fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaŚwiatDeflacja będzie wyzwaniem dla nowego szefa banku centralnego Chin

Deflacja będzie wyzwaniem dla nowego szefa banku centralnego Chin

Nowym szefem chińskiego banku centralnego został Pan Gongsheng, który zbierał swoje doświadczenie w pracy na najlepszych uczelniach świata.

Pan Gongsheng zastąpił na stanowisku prezesa Ludowego Banku Chin Yi Ganga, który pełnił tą funkcję przez 5 ostatnich lat.

Przez Cambridge i Harvard na szczyt władzy Chin

Nowy szef chińskiego banku centralnego pełnił wcześniej prze 11 lat obowiązki wiceprezesa tej instytucji. Zajmował się tam m.in. koordynowaniem działań mających na celu eliminację zagrożeń finansowych w internecie m.in. przez ograniczenie używania kryptowalut w Państwie Środka. Wcześniej pełnił ważne stanowiska w największych chińskich państwowych bankach. Pan Gongsheng posiada doktorat z ekonomii zdobyty na pekińskim uniwersytecie Renmin. Po jego obronie przez pewien czas kontynuował pracę naukową na uniwersytetach w Cambridge i Harvardzie.

Wyzwania są ambitne

Teraz urzędnik będzie się musiał mierzyć z trudną sytuacją gospodarczą kraju, będącą efektem ograniczeń wprowadzonych podczas pandemii COVID – 19 i konsekwencjami wojny na Ukrainie.

Jednym z wyzwań będzie stawienie czoła deflacji. Dużo wskaźników makroekonomicznych mówi, że może ona w najbliższym czasie zagościć w Państwie Środka. Ponadto wzrost gospodarczy nie jest tak wysoki jak wcześniej zakładano, a w niektórych regionach kraju coraz bardziej zauważalny jest problem bezrobocia wśród młodych osób.

economist.com, businessinsider.com.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA