fbpx
sobota, 15 czerwca, 2024
Strona głównaKraj„Dekalog dla rządzących” od branży mięsnej

„Dekalog dla rządzących” od branży mięsnej

Polska branża mięsna przedstawiła szereg postulatów do nowego rządu, które miałyby poprawić sytuację całego sektora.

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej (SRW RP) przedstawiło „Dekalog dla rządzących”, który zawiera dziesięć postulatów na rzecz poprawienia sytuacji polskiej branży mięsnej. Zdaniem prezesa SRW RP Tomasza Parzybuta ich realizacja jest też w interesie wszystkich Polaków.

Jednym z postulatów jest walka z przewagą kontraktową sieci handlowych, aby relacje między przemysłem a handlem były „sprawiedliwie uregulowane”. SRW RP chce także, aby Polska sprzeciwiała się unijnym inicjatywom zmierzającym do ograniczenia hodowli zwierząt i konsumpcji mięsa oraz krokom ku zakazowi promocji mięsa i wyrobów mięsnych.

Poza tym w postulatach wymieniono wycofanie się z przepisów dotyczących obniżenia wymagań bioasekuracyjnych dla małych gospodarstw produkujących na własne potrzeby. SRW RP apeluje również o wprowadzenia zakazu używania określeń mięsnych w odniesieniu do produktów roślinnych.

W dekalogu przypomniano o konieczności odbudowy trzody chlewnej oraz prowadzenia skutecznej walki z afrykańskim pomorem świń i finansowania programów bioasekuracji. SRW RP wzywa też do walki z „dezinformacją żywnościową”, czyli nierzetelnymi informacjami na temat szkodliwości mięsa.

Branża mięsna chce wsparcia w zakresie inwestycji w przetwórstwo dla żywności wysokiej jakości oraz realizacji programu „lokalna półka”, aby utworzyć dedykowaną przestrzeń dla produktów regionalnych.

SRW RP to najstarsza i największa organizacja branżowa, która zrzesza przeszło 150 zakładów w Polsce. Jej zadaniem jest ochrona interesów branży mięsnej i reprezentowanie jej w kontaktach z władzami.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA