fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaFelietonDenializm ekonomiczny w natarciu

Denializm ekonomiczny w natarciu

Wciąż znajdują się tacy, którzy mówią, że trzycyfrowy poziom zadłużenia publicznego nie jest niczym ryzykownym. Wciąż funkcjonują tacy, którzy nie dostrzegają, że regulacje zwiększają koszty prowadzenia biznesu, a co za tym idzie – cen na półkach sklepowych... Zjawisko antynauki wdarło się z buciorami do świata nauk ekonomicznych – pisze w najnowszym felietonie Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute.

Przez stulecia dostęp do wiedzy był skrajnie ograniczony. Źródła pisane były w depozycie klasztorów i urzędów królewskich. Dopiero wynalazek druku i następujący kilkaset lat po nim rozwój prasy kierowanej do mas sprawił, że słowo pisane stało się powszechne. Jako ciekawostkę mogę podać, że tygodniowa edycja dziennika „New York Times” zawiera więcej informacji, niż XVIII-wieczny człowiek przyswajał przez całe swoje życie. Dziś cały dorobek ludzkości jest dosłownie w zasięgu ręki. Nasze smartfony czy komputery poprzez internet oferują dostęp do wiedzy wytworzonej przez całe poprzednie tysiąclecia i powstałej w najdalszych zakątkach świata. Automatyczne tłumaczenie stron wyeliminowało nawet barierę językową w dostępnie do słowa pisanego czy mówionego. Fakty te powinny sprawić, że obiektywna wiedza powinna dziś królować. Powinniśmy być epoką ludzi oświeconych, znających przeszłość i wyciągających z niej wnioski oraz krytycznie patrzących na rzeczywistość. A jednak…

W gąszczu i zalewie informacji na wierzch zaczęła wychodzić pseudonauka, teorie spiskowe podważające osiągnięcia medycyny, fizyki, czy zaprzeczające nawet faktom historycznym. Upraszczamy skomplikowany świat, by móc cokolwiek wyciągnąć z zalewu informacji i trudnego, naukowego języka. Dodatkowo dochodzą przedstawiciele tzw. cancel culture, chcący cenzurować niewygodne fakty i informacje.

Zjawisko antynauki dotarło także do świata nauk ekonomicznych. O ile ekonomia polityczna jest z nami od dekad, o tyle zaprzeczanie obiektywnym zasadom ekonomii pozytywnej przeżywa swój nie tyle renesans, ile prawdziwy rozkwit. Z ust najważniejszych polityków w Polsce jak i na świecie możemy usłyszeć, że znane reguły ekonomii już nie działają. Do gremium polityków, którym prawa ekonomii dokuczają przy realizacji swoich utopijnych modeli gospodarek czy idei podziału dóbr, dołączają także niektórzytzw. eksperci i naukowcy. Także oni deklarują, że dziś w ekonomii nic nie jest pewne, a ekonomia czy polityka finansowa zaczęły wreszcie służyć ludziom, a nie dogmatom i „żelaznym prawom”, że bez trudu można znaleźć „pieniądze na różne cele, których przez ćwierć wieku nie było, bo przecież nie mogło być – jako sprzecznych z żelaznymi prawami naukowej ekonomii”.

Oczywiste jest, że powinniśmy dopuszczać inne, nowe opinie oraz innowacyjne podejście do myśli ekonomicznej, tym bardziej że faktycznie zmieniają się realia społeczne i gospodarcze. Jednak te wymyślne idee są zdecydowanie szybciej niż później weryfikowane przez empirie. Jeszcze rok temu mogliśmy przeczytać teorie, że w rozwiniętych państwach zjawisko inflacji oraz wysokich stóp procentowych może zostać zapomniane. Tak jakby w Polsce dodruk 147 mld zł w ciągu roku nie miał sprawić, że wartość pieniądza spadnie. Tak jakby zwiększenie podaży pieniądza w USA od lutego 2020 r., do lipca 2021 r. o jedną trzecią miało nie zaskutkować po czasie skokiem cen. Dziś banki centralne na całym świecie wydają się być zdumione tym zjawiskiem.

Wciąż znajdują się tacy, którzy mówią, że trzycyfrowy poziom zadłużenia publicznego nie jest niczym ryzykownym. Wciąż funkcjonują tacy, którzy nie dostrzegają, że regulacje (czy to w postaci zwiększonych obciążeń podatkowych, czy bardziej skomplikowanego prawa) zwiększają koszty prowadzenia biznesu, a co za tym idzie – cen na półkach sklepowych. Wciąż są tacy, którzy wierzą, że poziom inwestycji napędzi ustawa, a nie zapewnienie przewidywalności prawa. I tacy, którzy wierzą, że w okresie najwyższej od dekad inflacji, właściwym działaniem jest obniżka stóp procentowych (to Turcja), czy zwiększanie ekspansji fiskalnej (to Polska wypłacająca w tym roku 14. emeryturę).

Rzeczywistość udziela politykom i ekonomicznym niedowiarkom srogiej lekcji. Klasyczna szkoła ekonomii się sprawdza. Nadal obowiązują prawa matematyki, rachunku ekonomicznego i zdrowego rozsądku. Może czas na właściwe nazywanie tych, którzy temu zaprzeczają. Są to zwykli ekonomiczni denialiści.

Piotr Palutkiewicz

Piotr Palutkiewicz
Piotr Palutkiewicz
Ekonomista. Wiceprezes Warsaw Enterprise Institute. Absolwent Grand Valley State University (dyplom MPA), Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Newcastle Business School. Członek Rady Działalności Pożytku Publicznego. Współzałożyciel i były Prezes Zarządu Instytutu Gospodarczego i Konsumenckiego Instigos. Ekspert i menadżer w wielu organizacjach pozarządowych. Posiada szerokie doświadczenie biznesowe m.in. w bankowości, energetyce i mediach oraz jako konsultant w licznych branżach. Publicysta i komentator gospodarczy.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sztuczna inteligencja w działaniu

Ostatnio coraz częściej mówi się o sztucznej inteligencji i to przeważnie w tonie nader optymistycznym – że rozwiąże ona, jeśli nawet nie wszystkie, to w każdym razie większość problemów, z którymi się borykamy. Tylko niektórzy zaczynają się martwić, co wtedy stanie się z ludźmi, bo skoro sztuczna inteligencja wszystko zrobi, to czy przypadkiem ludzie nie staną się zbędni?
5 MIN CZYTANIA

Można rywalizować z populistami w polityce, ale najlepiej po prostu ograniczyć rolę państwa

Możemy już przeczytać tegoroczny Indeks Autorytarnego Populizmu. Jest to dobrze napisany, pełen informacji raport. Umiejętnie identyfikuje problem, jaki mamy. Ale tu potrzeba więcej. Przede wszystkim takiego działania, które naprawdę rozwiązuje problemy, jakie dostrzegają wyborcy populistycznych partii.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Bo u nas w gminie dobrze jest

Kolejne światowe rankingi dostarczają danych mówiących o niebywałym sukcesie i potencjale do dalszych wzrostów nie tylko całego naszego kraju, ale także naszych największych ośrodków miejskich.
3 MIN CZYTANIA

Tego felietonu nie sponsoruje CPK

Ogromne zainteresowanie wokół internetowego hasztagu #TakDlaCPK pokazało, że sami bierzemy sprawy w swoje ręce wywierając presję społeczną na osiągnięcie pożądanych rezultatów.
3 MIN CZYTANIA

Nie zgrzeszmy zaniedbaniem

Uderzenie w gotówkę to nie tylko uderzenie w nasze kieszenie z tytułu opłat i prowizji na rzecz instytucji finansowych. To także podkopanie fundamentów naszej wolności i prywatności.
3 MIN CZYTANIA