fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaZdrowiePandemia depresji i alkoholizmu

Pandemia depresji i alkoholizmu

Brytyjska organizacja charytatywna Alcohol Change UK sygnalizuje alarmujący wzrost spożycia alkoholu, spowodowany najprawdopodobniej izolacją społeczną i silnym stresem w czasie ogłoszonej i wciąż trwającej pandemii COVID-19. Powołuje się przy tym na badania wskazujące na warunki sprzyjające temu, że więcej osób sięga po alkohol i go nadużywa. Rośnie też liczba przypadków „depresji pandemicznej” oraz samobójstw.

Office of National Statistics opublikowała badania, z których wynika, że w Wielkiej Brytanii w 2020 roku zarejestrowano 8974 przypadków śmieci „z przyczyn związanych z alkoholem”. To aż 18,6-proc. wzrost zgonów w porównaniu z rokiem 2019 i najwyższy od 2001 r., kiedy rozpoczęto obserwację. Blisko 78 proc. takich zgonów nastąpiło na skutek chorób wątroby spowodowanych nadużywaniem alkoholu. Najwyższą śmiertelność zanotowały Szkocja i Irlandia (odpowiednio 21,5 i 19,6 zgonów na 100 tys. osób), ale wzrost przypadków śmieci wskutek spożycia alkoholu odnotowywano we wszystkich czterech krajach Wielkiej Brytanii.

Tezę o wpływie pandemii na wzrost depresji i alkoholizmu potwierdzają dane Public Health England – w czasie przymusowej izolacji podczas koronakryzysu zmieniły się wzorce konsumpcji alkoholu. Stał się on istotnym „czynnikiem przyczyniającym się do przyjęć do szpitala i zgonów”.

Depresje i samobójstwa

W Polsce coraz częściej mówi się o wzrastającej skali samobójstw, także w środowisku przedsiębiorców, którzy tylko pozornie wydawać się mogą odporni na załamania nerwowe czy epizody depresyjne. Nic dziwnego, skoro ich biznesy oraz majątek osobisty są raz po raz atakowane przywracanymi obostrzeniami, a obecnie też branżowymi lockdownami. Rząd wprowadził je pod pretekstem mającej jakoby nadejść piątej fali koronawirusa, chociaż już prawie na pewno wiadomo, że pomimo wysokiej zaraźliwości ostatni wariant COVID-19, czyli Omicron, jest mniej zjadliwy i powoduje znacznie mniejszy – w stosunku do poprzednich – uszczerbek na zdrowiu.

Z informacji policji wynika, że od stycznia do września tego roku odnotowano ogółem 10 289 prób samobójczych (zarówno udanych, jak i nieudanych). Przed rokiem było ich 9126, w 2019 r. – 9045, więc zjawisko to niepokojąco i dynamicznie narasta. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku było 5,7 tys. prób samobójczych.

Fatalna sytuacja pod tym względem panuje także pośród młodzieży i najmłodszych (nie tylko w Polsce, ale też np. we Francji i USA), na których także odbija się atmosfera związana z przedłużającą się pandemią, z zapowiadanymi – coraz silniejszymi – restrykcjami, a także niepewność bytowa (finansowa) dotykająca ich rodziców.

Media nie pomagają

Akceleratorem niepokojów są spolegliwe wobec dominującej narracji „pandemicznej” media, podsycające tylko psychozę strachu. Straszą ludzi podwyżkami, blackoutami, śmiercią na covid w straszliwych męczarniach, zwolnieniami z pracy i innymi szykanami. Na różne sposoby szczują też osoby zaszczepione na niezaszczepionych.

Gdyby WHO podeszło uczciwie do tej sprawy, zbadałoby korelacje pomiędzy narracją pandemiczną a pogorszeniem się stanu psychicznego społeczności świata Zachodu. Na razie jednak nic nie wiadomo o tym, żeby taki raport był przygotowywany.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA

Zmodyfikowana genetycznie żywność dopuszczona w Wielkiej Brytanii

Brytyjscy rolnicy są zadowoleni, protesty natomiast podnieśli aktywiści ekologiczni. Szkoda tylko, że konsumentów nikt o zdanie nie zapytał.
2 MIN CZYTANIA

Nowa fala regulowania zawodów

Rząd przyjął projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych, regulujący warunki i zasady wykonywania 17 zawodów dotychczas nieuregulowanych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Uwaga! Nadchodzi cyfrowa demencja

Rozdawanie szkołom laptopów to nie tylko marnotrawienie pieniędzy publicznych – to konkretna szkoda wyrządzana dzieciom. Neurobiolog Manfred Spitzer dowodzi, że cyfryzacja szkół do niczego dobrego nie prowadzi.
4 MIN CZYTANIA