fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaKrajDeweloperzy budują mniej pomimo preferencyjnego kredytu dla nabywców mieszkań

Deweloperzy budują mniej pomimo preferencyjnego kredytu dla nabywców mieszkań

Bezpieczny Kredyt 2 procent wspiera słabnącą koniunkturę w mieszkaniówce, jednak co dalej?

W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku deweloperzy rozpoczęli budowę o 28,4 proc. mieszkań mniej niż w analogicznym okresie roku zeszłego – najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego przytacza Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD).

Wakacyjne ożywienie

Porównując wyniki branży deweloperskiej za sam lipiec okazuje się, że w tym roku rozpoczęto budowę o 10,4 proc. więcej lokali niż w minione wakacje. Z jednej strony jest to efekt niskiej bazy. Z drugiej zaś może świadczyć o reakcji budowniczych mieszkań na wejście w życie programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. i spowodowanej tym ogólnej poprawy koniunktury rynkowej.

– Gdyby podobna dynamika wprowadzeń nowych inwestycji utrzymałaby się do końca roku, deweloperzy wciąż rozpoczęliby budowę około 15 tysięcy mieszkań mniej niż w fatalnym dla branży 2022 roku. Przy bardzo optymistycznym scenariuszu wyniki budowniczych mogłyby co najwyżej zrównać się z poprzednim rokiem – diagnozują sytuację eksperci PZFD.

Pomimo wsparcia rynku preferencyjnymi kredytami podaż mieszkań po pandemii odbudowuje się powoli. Przedsiębiorcy działający na tym rynku liczą także na inne jeszcze wsparcie, które mogą przynieść możliwe obniżki stóp procentowych czy notowany spadek inflacji.

Trudno jednak jednoznacznie określić, jak będzie się kształtować sytuacja w perspektywie przyszłego roku, gdy opadnie hurraoptymizm związany z preferencyjnymi kredytami. Nie wiadomo również, jaki wpływ na rynek mają obecnie osoby, które zdecydowały się na zakup mieszkania poza programem BK 2 proc. przede wszystkim w obawie przed przyszłym wzrostem cen.

„Należałoby również zadać pytanie, czy prognozowany spadek stóp procentowych zachęci tych kredytobiorców, którzy nie mogli skorzystać z programu i jakie propozycje w kontekście poprawy warunków mieszkalnictwa przedstawi przyszły rząd?” – pytają eksperci PZFD.

Nowe pozwolenia na budowę

W okresie od stycznia do lipca inwestorzy pozyskali o 35,6 proc. mniej nowych pozwoleń niż w tym samym okresie rok wcześniej. Od początku roku miesięczne wyniki w zakresie wydawanych pozwoleń oscylują bowiem w granicach 10-14 tysięcy, plasując je na podobnym poziomie do tych osiąganych w 2017 i 2018 roku.

Z uwagi na osłabiony popyt inwestorzy na rynku deweloperskim jeszcze stosunkowo niedawno nie decydowali się na rozpoczynanie nowych inwestycji. To sprawiło, że posiadają oni „nieskonsumowane” pozwolenia na budowę, co z kolei obniżało ich motywację do pozyskiwania nowych decyzji.

Czas zweryfikuje, na ile preferencyjny kredyt na 2 proc. wspomógł sprzedaż nowych lokali deweloperskich, a na ile przedsiębiorcy budowlani muszą borykać się ze starymi i nowszymi wyzwaniami.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Polscy artyści wygrali z Sony

Polski sąd nakazał japońskiej firmie Sony zapłacić ponad pół miliona złotych z tytułu opłaty reprograficznej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rolnicy apelują o pilne wsparcie

Producenci kukurydzy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne uruchomienie wsparcia, aby zrekompensować im niskie ceny tego zboża na rynku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chcesz handlować w niedzielę? Przemyśl to

Warto mieć na uwadze, że Sąd Najwyższy rozstrzygnął kasację wniesioną przez Prokuratora Generalnego na temat pewnego rodzaju trików pozwalających unikać zakazu pracy w niedziele.
3 MIN CZYTANIA

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Polscy przedsiębiorcy wierzą, że pokonają problemy

Nasi przedsiębiorcy konfrontują się z bezprecedensowymi wyzwaniami, a jednocześnie wykazują zadziwiającą odporność i wiarę w dobrą przyszłość swoich biznesów.
3 MIN CZYTANIA