fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaKrajDeweloperzy budują mniej pomimo preferencyjnego kredytu dla nabywców mieszkań

Deweloperzy budują mniej pomimo preferencyjnego kredytu dla nabywców mieszkań

Bezpieczny Kredyt 2 procent wspiera słabnącą koniunkturę w mieszkaniówce, jednak co dalej?

W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku deweloperzy rozpoczęli budowę o 28,4 proc. mieszkań mniej niż w analogicznym okresie roku zeszłego – najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego przytacza Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD).

Wakacyjne ożywienie

Porównując wyniki branży deweloperskiej za sam lipiec okazuje się, że w tym roku rozpoczęto budowę o 10,4 proc. więcej lokali niż w minione wakacje. Z jednej strony jest to efekt niskiej bazy. Z drugiej zaś może świadczyć o reakcji budowniczych mieszkań na wejście w życie programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. i spowodowanej tym ogólnej poprawy koniunktury rynkowej.

– Gdyby podobna dynamika wprowadzeń nowych inwestycji utrzymałaby się do końca roku, deweloperzy wciąż rozpoczęliby budowę około 15 tysięcy mieszkań mniej niż w fatalnym dla branży 2022 roku. Przy bardzo optymistycznym scenariuszu wyniki budowniczych mogłyby co najwyżej zrównać się z poprzednim rokiem – diagnozują sytuację eksperci PZFD.

Pomimo wsparcia rynku preferencyjnymi kredytami podaż mieszkań po pandemii odbudowuje się powoli. Przedsiębiorcy działający na tym rynku liczą także na inne jeszcze wsparcie, które mogą przynieść możliwe obniżki stóp procentowych czy notowany spadek inflacji.

Trudno jednak jednoznacznie określić, jak będzie się kształtować sytuacja w perspektywie przyszłego roku, gdy opadnie hurraoptymizm związany z preferencyjnymi kredytami. Nie wiadomo również, jaki wpływ na rynek mają obecnie osoby, które zdecydowały się na zakup mieszkania poza programem BK 2 proc. przede wszystkim w obawie przed przyszłym wzrostem cen.

„Należałoby również zadać pytanie, czy prognozowany spadek stóp procentowych zachęci tych kredytobiorców, którzy nie mogli skorzystać z programu i jakie propozycje w kontekście poprawy warunków mieszkalnictwa przedstawi przyszły rząd?” – pytają eksperci PZFD.

Nowe pozwolenia na budowę

W okresie od stycznia do lipca inwestorzy pozyskali o 35,6 proc. mniej nowych pozwoleń niż w tym samym okresie rok wcześniej. Od początku roku miesięczne wyniki w zakresie wydawanych pozwoleń oscylują bowiem w granicach 10-14 tysięcy, plasując je na podobnym poziomie do tych osiąganych w 2017 i 2018 roku.

Z uwagi na osłabiony popyt inwestorzy na rynku deweloperskim jeszcze stosunkowo niedawno nie decydowali się na rozpoczynanie nowych inwestycji. To sprawiło, że posiadają oni „nieskonsumowane” pozwolenia na budowę, co z kolei obniżało ich motywację do pozyskiwania nowych decyzji.

Czas zweryfikuje, na ile preferencyjny kredyt na 2 proc. wspomógł sprzedaż nowych lokali deweloperskich, a na ile przedsiębiorcy budowlani muszą borykać się ze starymi i nowszymi wyzwaniami.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA