fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaKrajDeweloperzy proponują priorytety mieszkaniowe na pierwsze sto dni rządu

Deweloperzy proponują priorytety mieszkaniowe na pierwsze sto dni rządu

Spójna i długofalowa strategia mieszkaniowa dla Polski, odblokowanie państwowych gruntów pod budowę, koniec z nieuprawnionymi odwołaniami od decyzji administracyjnych oraz zachęty podatkowe dla budownictwa – to główne postulaty środowiska deweloperów. Co na to politycy?

Środowisko deweloperów skierowało do decydentów politycznych najważniejsze propozycje mające na celu ożywienie rynku budowlano-mieszkaniowego. Sformułowali je eksperci Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP na pierwsze sto dni nowego rządu. Do udziału w debacie zaproszono przedstawicieli wszystkich partii politycznych.

Jak odblokować potencjał budownictwa

Platforma Mieszkaniowo-Budowlana Pracodawców RP powstała kilka miesięcy temu. Skupia ekspertów rynku nieruchomości, a celem tej inicjatywy jest nie tylko diagnoza sytuacji na rynku, ale i wypracowanie optymalnych rozwiązań i rekomendacji, których wdrożenie wskaże kierunki rozwoju i pozwoli odblokować potencjał polskiego budownictwa mieszkaniowego. W efekcie zaś ma dostarczyć potrzebną do zaspokojenia popytu liczbę mieszkań.

– W samym Krakowie w przeciągu ostatniego roku oferta nowych lokali spadła o prawie 60 proc., w Warszawie o niemal 40 proc. Zdajemy sobie sprawę, że do pogłębiającego się kryzysu mieszkaniowego należy podejść systemowo, dlatego jako branża wychodzimy temu naprzeciw, wskazując gotowe rozwiązania – mówił na spotkaniu Konrad Płochocki, przewodniczący Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP, wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD).

Deweloperzy mają konkretne pomysły na wyjście z tego kryzysu:
– W pierwszej kolejności, już dziś, potrzebna jest deklaracja rządu w zakresie utrzymania finansowania SIM -ów (TBS-ów), a także jasna informacja, czy program Bezpieczny kredyt 2 proc. będzie kontynuowany. Trzecim kluczowym sygnałem  powinno być określenie stanowiska w sprawie zamrożonych gruntów mieszkaniowych należących do spółek Skarbu Państwa czy Krajowego Zasobu Nieruchomości – podkreślał Konrad Płochocki.

Zamiast „bezpiecznego kredytu”

– Nie jesteśmy jako Lewica zwolennikami programu Bezpieczny kredyt 2 proc. Trzeba wdrożyć program mieszkań na wynajem, a ich finansowanie powinno pozostać w zakresie państwa. Zamrożone grunty powinny zostać udostępnione w pierwszej kolejności na budowę mieszkań na wynajem – wskazała Anna Maria Żukowska z Nowej Lewicy.

– Program Bezpieczny kredyt 2 proc. napędził popyt i wpłynął na wzrost cen mieszkań, ponieważ nie przygotowano narzędzi, które pozwolą skutecznie ten program realizować. Rząd powinien podejmować decyzje co do gruntów spółek Skarbu Państwa. Część z nich należałoby pozostawić na budownictwo społeczne – tak to widzi Hanna Gill-Piątek z Koalicji Obywatelskiej.

Także według Jacka Tomczaka z PSL w pierwszej kolejności należy właśnie uwolnić grunty zamrożone przez spółki Skarbu Państwa. Te grunty powinny wejść na rynek, czy to pod budownictwo społeczne, czy prywatne.

Natomiast zwolennikiem kontynuowania programu Bezpieczny kredyt 2 proc. bez żadnych dodatkowych zastrzeżeń był i nadal jest Waldemar Buda, poseł PIS, były już minister rozwoju a zarazem autor tego rozwiązania.

Co na pierwsze sto dni rządu?

Wśród działań na pierwsze sto dni rządu eksperci biorący udział w pracach Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej wskazują na konieczność stworzenia spójnej, kompleksowej i długofalowej strategii polityki mieszkaniowej; modyfikację specustawy mieszkaniowej  – w tym wycofanie się z niekorzystnych zmian, szczególnie w zakresie wskaźników parkingowych; przyjmowanie odwołań od pozwoleń na budowę tylko w uzasadnionych przypadkach; promowanie powstania nowego zasobu mieszkań na wynajem poprzez wprowadzenie amortyzacji dla nowych lokali mieszkalnych na wynajem w wysokości 6 proc.

W ocenie ekspertów istnieje także konieczność usprawnienia promocji remontów istniejących budynków poprzez podwyższenie stawki amortyzacji do wartości 6-10 proc  W perspektywie roku konieczna jest także krytyczna ocena reformy planowania przestrzennego.

Polityka migracyjna i lepsze przepisy

Zdaniem ekspertów Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej nowy rząd powinien zająć się również polityką migracyjną. Taka polityka mogłaby wpłynąć na zapobieganie kryzysom związanym z brakami ludzi do pracy na budowach.

Niezbędne jest też uporządkowanie przepisów w zakresie obowiązków inwestora dotyczących infrastruktury (m. in. drogowej), jak również modyfikacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych dopuszczania inwestycji. Trzeba też usunąć krytyczne bariery wynikające z przepisów o ochronie zabytków oraz środowiska, a także szybko wyjaśnić stan prawny pustostanów.

Postulowanych zmian jest więc wiele. Zdaniem deweloperów są one konieczne z praktycznego punktu widzenia, by w sposób odczuwalny pobudzić rynek budowlano-mieszkaniowy.

Jak na razie wydaje się jedynie, że pewien konsensus panuje wokół kwestii uwolnienia państwowych gruntów pod budowę. Co do Bezpiecznego kredytu 2 proc. to może on zostać utrzymany, nie wiadomo jednak, jaki ostateczny kształt na przyszły rok przybierze ten program.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Refleksje ministra finansów o giełdzie i nie tylko…

Andrzej Domański, już nie taki nowy minister finansów, wylał żale w wywiadzie dla Bloomberga nad kondycją Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Niestety nie zabrakło garści konfabulacji.
4 MIN CZYTANIA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Kasy samoobsługowe pójdą w odstawkę?

Jeden z portali tak zatytułował swój artykuł na temat marketowego handlu: „Polacy pokochali kasy samoobsługowe”. Czy aby na pewno?
3 MIN CZYTANIA