fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaKrajWyższe stawki diet za delegacje

Wyższe stawki diet za delegacje

Z początkiem roku wzrosły stawki diet z tytułu podróży służbowych.

Od 1 stycznia 2023 r. wzrosły stawki diet należnych za krajowe podróże służbowe. Poprzednia podwyżka miała miejsce zaledwie pół roku temu, bo w lipcu 2022 r.

W wyniku rozporządzenia stawka diety za dobę podróży krajowej wzrosła z 38 do 45 zł. Wzrosły również stawki ryczałtu za nocleg i ryczałtu na pokrycie kosztów dojazdu środkami komunikacji miejscowej. W pierwszym przypadku jest to 150 proc. diety i ryczałt wynosi 67,50 zł, a jeśli chodzi o ryczałt za dojazd do pracy środkami komunikacji miejscowej będzie to 9 zł, czyli 20 proc. stawki diety.

„Ryczałt za nocleg przysługuje w momencie, w którym pracodawca nie zapewni noclegu pracownikowi, a pracownik nie przedstawi rachunków za nocleg” – tłumaczy portal PulsHR.
„Natomiast zwrot udokumentowanych kosztów noclegu będzie następował w wysokości stwierdzonej rachunkiem, jednak nie większej za jedną dobę hotelową niż dwudziestokrotność stawki diety, tj. do 900 zł (obecnie 760 zł). Zwrot kosztów za nocleg nie nastąpi, jeśli pracodawca uzna, że pracownik miał możliwość powrotu do miejsca stałego lub czasowego pobytu” – dodano w artykule.

Co istotne, dieta krajowa nie może być niższa od stawki określonej dla pracownika sfery budżetowej. Firmy mają jednak dowolność w podnoszeniu diety ponad zapisy w rozporządzeniu. Wymienione w rządowym dokumencie stawki diet i ryczałtów można zatem uznać za minimalne wymagane przez prawo.

Źródło: PulsHR

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Arbitralne praktyki ZUS ukrócone

Prawotwórcza działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosującego nieustawowe pojęcie tzw. wspólnika iluzorycznego została ukrócona przez Sąd Najwyższy.
2 MIN CZYTANIA

Księgarnie znikają z handlowej mapy Polski

W ciągu ostatnich dziesięciu lat działalność zamknęła niemal co trzecia księgarnia w Polsce. Regularnie rosną też długi sklepów z książkami.
2 MIN CZYTANIA

Będzie można budować schrony bez pozwolenia

Polski rząd pracuje nad zmianami w prawie budowlanym, które mają umożliwić obywatelom budowanie przydomowych schronów bez pozwolenia.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Księgarnie znikają z handlowej mapy Polski

W ciągu ostatnich dziesięciu lat działalność zamknęła niemal co trzecia księgarnia w Polsce. Regularnie rosną też długi sklepów z książkami.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy pod ostrzałem hakerów

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw w minionym roku przynajmniej raz była celem ataku cyberprzestępców.
2 MIN CZYTANIA

Kontrola zagranicznych przewoźników w Polsce wcześniej

Rząd chce przyspieszyć wejście w życie przepisów o obowiązku rejestracji w systemie SENT przewoźników zagranicznych wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe.
2 MIN CZYTANIA