Z początkiem roku wzrosły stawki diet z tytułu podróży służbowych.

Pixabay.com
Fot. Pixabay

Od 1 stycznia 2023 r. wzrosły stawki diet należnych za krajowe podróże służbowe. Poprzednia podwyżka miała miejsce zaledwie pół roku temu, bo w lipcu 2022 r.

W wyniku rozporządzenia stawka diety za dobę podróży krajowej wzrosła z 38 do 45 zł. Wzrosły również stawki ryczałtu za nocleg i ryczałtu na pokrycie kosztów dojazdu środkami komunikacji miejscowej. W pierwszym przypadku jest to 150 proc. diety i ryczałt wynosi 67,50 zł, a jeśli chodzi o ryczałt za dojazd do pracy środkami komunikacji miejscowej będzie to 9 zł, czyli 20 proc. stawki diety.

„Ryczałt za nocleg przysługuje w momencie, w którym pracodawca nie zapewni noclegu pracownikowi, a pracownik nie przedstawi rachunków za nocleg” – tłumaczy portal PulsHR.
„Natomiast zwrot udokumentowanych kosztów noclegu będzie następował w wysokości stwierdzonej rachunkiem, jednak nie większej za jedną dobę hotelową niż dwudziestokrotność stawki diety, tj. do 900 zł (obecnie 760 zł). Zwrot kosztów za nocleg nie nastąpi, jeśli pracodawca uzna, że pracownik miał możliwość powrotu do miejsca stałego lub czasowego pobytu” – dodano w artykule.

Co istotne, dieta krajowa nie może być niższa od stawki określonej dla pracownika sfery budżetowej. Firmy mają jednak dowolność w podnoszeniu diety ponad zapisy w rozporządzeniu. Wymienione w rządowym dokumencie stawki diet i ryczałtów można zatem uznać za minimalne wymagane przez prawo.

Źródło: PulsHR

Poprzedni artykułNowelizacja prawa ograniczy zasięg pracy zdalnej?
Następny artykuł„Avatary” Jamesa Camerona bezpieczne przez następnych sześć lat