fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaFelietonDla dobra demokracji – i Polski

Dla dobra demokracji – i Polski

Najwyraźniej rząd musiał definitywnie stracić nadzieję, że uda mu się przebłagać Naszego Złotego Pana w Berlinie, by nakazał instytucjom IV Rzeszy odblokowanie pieniędzy dla Polski.

Nasz Złoty Pan nie żartuje i nie będzie tolerował żadnego „polskiego warcholstwa”, od którego cała IV Rzesza mogłaby mu zacząć się rozłazić. W tej sytuacji wygląda na to, że rząd wszystko postawił na reperacje – zarówno od Niemiec, jak i od Rosji.

Hipotetyczne należności Polski z tytułu reparacji – a przypomnijmy, że pan wiceminister Mularczyk wyliczył, że tylko od Niemiec należy się Polsce ponad 6 bilionów złotych! – musiały zostać wpisane na listę aktywów państwowych, dzięki czemu uprawiający kreatywną księgowość rząd „dobrej zmiany” może być przekonany, że Polska nie tylko nie ma żadnych długów, ale znaczne nadwyżki finansowe, zwłaszcza gdy Instytut Strat Wojennych wyliczy kwotę, jaka będzie należała się nam od Rosji. Inaczej nie da się wyjaśnić finansowej beztroski, jaką od samego początku swego funkcjonowania prezentuje rząd „dobrej zmiany”. W tej sytuacji sumy, jakie miały przypaść Polsce od Unii Europejskiej, już niczym nie różnią się od należności z tytułu reparacji, więc można na nich spokojnie postawić krzyżyk.

Ma to swoje polityczne konsekwencje, bo w tej sytuacji nie ma co się przejmować klangorem, jaki owczarki niemieckie w unijnych instytucjach  podniosą z powodu uchwalonej właśnie przez Sejm i podpisanej przez pana prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o nadzwyczajnej komisji, która ma badać rosyjskie wpływy w polskiej polityce, zwanej w skrócie „lex Tusk”. Każdy bowiem, kto ogląda rządową telewizję, wie, że ruskim wpływom najbardziej ulegał Donald Tusk, więc jak komisja, w której będą zasiadali pierwszorzędni fachowcy również spoza Sejmu, go przemagluje, to nie będzie innego wyjścia, jak zadekretować mu 10-letni szlaban na piastowanie funkcji publicznych – bo taką sankcją komisja ma dysponować. Nawiasem mówiąc, komisja będzie musiała się sprężyć, bo podobno ma rozpocząć prace dopiero we wrześniu, a wybory mają się odbyć już 15 października. Do tego czasu komisja będzie musiała zaserwować Donaldu Tusku wspomniany szlaban, w związku z czym nie będzie mógł kandydować w wyborach, a jego nazwisko musiałoby być w ostatniej chwili skreślone z listy wyborczej, co mogłoby wywołać  dodatkowe komplikacje dla Volkdeutsche Partei.

O ile jednak PiS nie ma w tej sprawie nic do stracenia („do stracenia nie mamy nic prócz swych kajdan i niewoli, do zdobycia świat cały” – pisał Karol Marks), o tyle mogłoby się wydawać, że w przypadku pana prezydenta Andrzeja Dudy sytuacja jest nieco inna. Zresztą w przypadku PiS te „kajdany” i „niewola”, to tylko taka metafora, bo tak naprawdę chodzi o konfitury władzy, które w przypadku zwycięstwa Volksdeutsche Partei mogłyby zostać zagrożone. To jednak nie wyjaśniałoby do końca determinacji pana prezydenta Dudy, bo on tak czy owak w 2025 roku utraci posadę tubylczego prezydenta, a do tego czasu nikt mu konfitur nie zabierze. No tak – ale co potem? Potem pan prezydent, to znaczy – już jako były prezydent – mógłby objąć jakąś prestiżową synekurę albo w ONZ, albo w NATO, albo jeszcze gdzieś indziej – a do tego potrzebna jest – jak przytomnie zauważył znający takie sprawy na wylot pan Leszek Miller – protekcja amerykańska. W takim razie musimy postawić pytanie, jaki interes w stosunku do naszego bantustanu ma Nasz Najważniejszy Sojusznik, bo dzięki temu łatwiej będzie nam zrozumieć motywy pana prezydenta.

Jak wiadomo, w 2014 roku prezydent Obama zresetował swój poprzedni reset z 17  września 2009 roku w stosunkach amerykańsko-rosyjskich, wykładając 5 mld dolarów na urządzenie na Ukrainie „majdanu”. Oznaczało to, że USA wracają do aktywnej polityki w naszym zakątku Europy i że Polska, spod kurateli niemieckiej, ponownie przechodzi pod kuratelę amerykańską. Dopóki Polska była pod kuratelą niemiecką, dopóty siłą rzeczy pozycję lidera tubylczej sceny politycznej zajmowała Volksdeutsche Partei. Skoro jednak Polska w 2014 roku ponownie przeszła pod kuratelę amerykańską, to taki stan nie mógł być tolerowany ani chwili dłużej. Toteż w roku 2015 wybory prezydenckie wygrał niezbyt znany jako polityk samodzielny pan Andrzej Duda, a wybory parlamentarne wygrało PiS i wysforowało się na pozycję lidera. W ten sposób dokonała się u nas podmianka – ale Niemcy nie rezygnują z odzyskania u nas swoich wpływów i cały czas inwestują w Volksdeutsche Partei i Donalda Tuska, a PiS-owskiemu rządowi, za pośrednictwem instytucji UE, robią rozmaite psoty, przede wszystkim finansowe. Jednak Nasz Najważniejszy Sojusznik nie widzi potrzeby dokonywania kolejnej podmianki na pozycji lidera sceny politycznej naszego bantustanu, bo rząd „dobrej zmiany” nie tylko spełnia wszystkie amerykańskie życzenia, ale wręcz zawczasu je odgaduje i kupuje wszystko, co tylko Nasz Najważniejszy Sojusznik zechce nam wtrynić, podobno wcale się nie targując.

Skoro tak, to Nasz Najważniejszy Sojusznik, który poprzez ambasadorów – najpierw pani Żorżety, a obecnie – pana Marka Brzezińskiego – koryguje różne samowolne wyskoki rządu, najwyraźniej pozwolił mu na rozszerzenie historycznej rekonstrukcji przedwojennej sanacji w postaci procesu brzeskiego, a kto wie, czy nie Berezy Kartuskiej – zwłaszcza gdyby po Ukrainie trzeba było również Polskę wkręcić w maszynkę do mięsa. Donald Tusk ze swoją Volksdeutsche Partei jest mu tu potrzebny jak psu piąta noga, więc dał zielone światło do pójścia na skróty. Wprawdzie podnoszą się hałasy, że to gwałt na demokracji, ale czy dla dobra demokracji, a także – dla dobra Polski nie można dopuścić się gwałtu? Nie ma przecież takich poświęceń, jakich nie można by dokonać dla demokracji, no i również – dla Polski. Najwyraźniej zrozumiał tę nieubłaganą konieczność pan prezydent Duda i ustawę o nadzwyczajnej komisji podpisał w nadziei, że ta jego gotowość do poświęceń zostanie zauważona gdzie trzeba i odpowiednio wynagrodzona – bo cóż wynagradzać w dzisiejszych, zepsutych czasach, jeśli nie gotowość do poświęceń? Skoro my to wiemy, to wie to tym bardziej pan prezydent, więc nic dziwnego, że poparł pójście na skróty, wyjaśniając przy okazji, że to wszystko dla dobra obywateli, którzy „mają prawo wiedzieć”. Szkoda tylko, że nie wszystko, bo na przykład tego, co zapisano w „Aneksie” do raportu o rozwiązaniu WSI, wiedzieć nie mamy prawa –  i tyle.

Stanisław Michalkiewicz

Każdy felietonista FPG24.PL prezentuje własne poglądy i opinie

Stanisław Michalkiewicz
Stanisław Michalkiewicz
Jeden z najlepszych współczesnych polskich publicystów, przez wielu czytelników uznawany za „najostrzejsze pióro III RP”. Prawnik, nauczyciel akademicki, a swego czasu również polityk. Współzałożyciel i w latach 1997–1999 prezes Unii Polityki Realnej. Jego blog wygrał wyróżnienie Blog Bloggerów w konkursie Blog Roku 2008 organizowanym przez onet.pl. Autor kilkudziesięciu pozycji książkowych, niezwykle popularnego kanału na YT oraz kilku wywiadów-rzek. Współpracował z kilkudziesięcioma tytułami prasowymi, kilkoma rozgłośniami radiowymi i stacjami TV.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ministerstwa Marzeń, Ministerstwa Narzędzia

Pomijając już pytanie o realizm liberalnych roszczeń ministerialnych, to czego tak naprawdę powinniśmy chcieć? Prowadzona właśnie kampania wyborcza i wielowektorowy proces dzielenia skóry na niedźwiedziu jak najbardziej zachęca do zastanowienia się nad tym, co jest łupem politycznie atrakcyjnym dla liberałów.
5 MIN CZYTANIA

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

Co zamiast imigracji?

Czy imigracja jest Polsce niezbędna? W swoim najnowszym wideoblogu zająłem się sprawą afery wizowej i, szerzej, brakiem polskiej polityki migracyjnej, co uważam za gigantyczną lukę w naszej debacie publicznej. Wielu moich widzów stwierdziło w komentarzach, że żadna polityka migracyjna nie jest nam potrzebna, ponieważ Polska w ogóle nie potrzebuje imigracji (lub też: nie powinna potrzebować).
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unik zrobił byk!

Dlaczego każdy dobry Europejczyk powinien zwalczać Unię Europejską? Dlatego, że coraz bardziej stanowi ona biurokratyczną czapę, nałożoną na pożyteczną inicjatywę jednolitego europejskiego obszaru celnego, który dał Europie potężny impuls rozwojowy, a który, pod ciężarem owej czapy, zaczyna właśnie wygasać.
6 MIN CZYTANIA

Czyja dyplomacja lepsza?

Już tylko kilka dni dzieli nas od 15 września, kiedy to upływa wyznaczony przez Unię Europejską termin embarga na ukraińskie zboże, które jeszcze w ubiegłym roku zaczęło zasypywać polskie magazyny. Wprawdzie miało ono przejeżdżać przez nasz nieszczęśliwy kraj tranzytem, żeby poprzez bałtyckie porty dotrzeć do zamorskich krajów, co to cierpią niewymowne katusze z powodu głodu, ale z zagadkowych przyczyn tam nie dotarło, natomiast zasypało polskie magazyny.
5 MIN CZYTANIA

Czyżby następowała putinizacja Ukrainy?

Najtwardszym jądrem putinizacji Rosji było odwrócenie dotychczasowej zasady, że to oligarchowie decydują, kto będzie prezydentem. Putin tę zasadę odwrócił i odtąd to prezydent decyduje, kto będzie w Rosji oligarchą. Bardzo możliwe, że właśnie prezydent Zełeński wpadł na identyczny pomysł i rozpoczął jednych oligarchów rozgrywać przy pomocy innych.
5 MIN CZYTANIA