fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaKryształyKryształy 2022Dla kogo Kryształy Polskiej Gospodarki 2022

Dla kogo Kryształy Polskiej Gospodarki 2022

22 maja podczas uroczystej gali poznamy laureatów konkursu Kryształy Polskiej Gospodarki 2022 organizowanego przez redakcję „Forum Polskiej Gospodarki”. Ideą wydarzenia jest uhonorowanie sukcesów odnoszonych przez polskich przedsiębiorców za rok ubiegły.

Z początkiem marca ogłosiliśmy start drugiej edycji naszych Kryształów. Pierwsza, ubiegłoroczna, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko wśród przedsiębiorców, mogliśmy więc śmiało uznać, że pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Nic zatem dziwnego, że postanowiliśmy go kontynuować.

Biznesowa więź

Konkurs składa się z dwóch części. Pierwsza polega na objęciu patronatem rozwojowym przez Mecenasa wydarzenia wybranego startupu, dając mu tym samym realne wsparcie jego inicjatyw gospodarczych. W efekcie czego wsparcie to – jak wierzymy – stworzy mierzalną więź biznesową w relacji Patron<=>startup, która przełoży się na konkretny owoc konkursu.

Relacja ta może stać się kanwą do zmiany postrzegania tego rodzaju konkursów, które poza usytuowaniem nagrody na półce i wzmiance w resume firmy nic nie wnoszą. Według nas połączenie biznesowe Patron<=>startup ma mieć na celu konkretne korzyści biznesowo-rozwojowe, stanowi zatem atrakcyjną formułę dla wszystkich uczestników konkursu. Taka inicjatywa daje też szansę znalezienia się w satelicie podmiotów o znaczeniu nie tylko krajowym, ale i międzynarodowym, które w ramach odpowiedzialnego rozwoju w swojej agendzie zawarły wspieranie rodzimego biznesu, który dopiero kiełkuje, na każdym z etapów jego rozwoju.

Pomysł wydaje się tym bardziej istotny że mikro i małych inicjatyw, startupów, czy raczkujących polskich firm ze świetnymi biznesowymi pomysłami jest w naszym kraju bardzo dużo. Większość z nich rozbija się niestety o szklany sufit w postaci dostępu do kapitału, odpowiednich kontaktów czy know-how, bez których dalszy rozwój jest niemożliwy. Jeżeli nasza inicjatywa choć w niewielkiej skali może to zmienić i wpłynąć na to, że klimat do inwestycji dla tego typu przedsięwzięć będzie łatwiejszy, to już wiemy, że warto się jej podjąć.

W drugiej części konkursu kapituła przyzna nagrody w pięciu pozostałych kategoriach. Nagrodę dla laureata ostatniej kategorii wytypuje organizator konkursu, czyli redakcja „Forum Polskiej Gospodarki”.

Kto może wygrać?

Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach konkursowych mogą zostać przedstawiciele polskiej gospodarki, przedsiębiorstwa z polskim kapitałem oraz osoby publiczne zaangażowane w promocję i rozwój krajowej gospodarki, którym na sercu leży ekonomiczna zasobność Polski i dostatek Polaków. Krótko mówiąc, wspieramy i nagradzamy polski biznes, szczególnie ten mały i średni, ale również duży, który w znaczący sposób przyczynia się do rozwoju sektora MŚP.

Szacunek dla polskiej tradycji, w oparciu o sprawdzone i trwałe zasady moralne w życiu publicznym. Promowanie uczciwych rozwiązań wolnorynkowych oraz genu przedsiębiorczości. Wspieranie sektora MŚP, powstawania innowacyjnych rozwiązań, a także dbałość o promocję regionalnych inicjatyw gospodarczych. Propagowanie wolności gospodarczej, własności prywatnej i uczciwej, niczym nieskrępowanej konkurencji polskich przedsiębiorstw w stosunku do zagranicznych podmiotów. To wartości, którymi kierujemy się jako redakcja „Forum Polskiej Gospodarki”. I wszyscy, którzy działalność gospodarczą opierają na podobnych zasadach i przyczyniają się do tego, by te zasady na trwałe obowiązywały w naszym kraju, są nam bardzo bliscy. Sukces biznesowy w połączeniu z tymi wartościami to klucz, którym kierować się będzie kapituła podczas wyboru laureatów.

Konkurs z dedykacją

W trakcie pierwszej edycji konkursu napisałem, że do przeprowadzenia go w pewnym sensie „zmusiły” nas okoliczności, w jakich przyszło nam żyć. I te okoliczności się nie zmieniły. Najpierw lockdowny i ograniczenia w prowadzeniu biznesu związane z pandemią COVID-19, które siały spustoszenie w gospodarce światowej, nie omijając również polskich firm i naszych rodzimych przedsiębiorców. Z drugiej strony inwazja Rosji na Ukrainę, której skutki gospodarcze mocno już odczuwamy w postaci chociażby gigantycznego wzrostu kosztów energii. W tym niezwykle trudnym dla całego biznesu czasie szczególnie warto zauważyć i uhonorować tych, którzy robią wszystko, by nadal rozwijać swoje firmy, tworzyć nowe miejsca pracy, dbać o te dotychczasowe, kreować nową ekonomiczną rzeczywistość, wspierać innych przedsiębiorców i prowadzić polską gospodarkę na tory nowoczesności i innowacyjności. Czyli tych, którzy mają zapał, ambicję i nieprzebrane pokłady kreatywności.

Jest takich osób w Polsce bardzo dużo. To im chcemy zadedykować Kryształy Polskiej Gospodarki. Wierzymy, że dzięki ich działalności Polska szybko wróci na ścieżkę dynamicznego rozwoju, a rządzący żadnymi szkodliwymi regulacjami ani utrudnieniami w przepisach prawno-podatkowych nie będą im w tym przeszkadzać. O tę proprzedsiębiorczość również należy non stop apelować do władzy, a tego typu konkurs jest ku temu doskonałą okazją.

Nominacje w konkursie są bezpłatne. Kandydatury do poszczególnych kategorii z kilkuzdaniowym uzasadnieniem, dlaczego akurat tej kandydaturze należy się nagroda za 2022 rok, może zgłaszać każdy – na adres: nominowani@fpg24.pl.

KATEGORIE KONKURSOWE

 • PATRONAT ROZWOJOWY – nagroda dla wytypowanego przez Mecenasa konkursu startupu
 • WSPARCIE MŚP – nagroda dla podmiotu za udzielenie wsparcia małym i średnim przedsiębiorcom
 • ODPOWIEDZIALNY BIZNES – nagroda dla przedsiębiorstwa wyjątkowo zaangażowanego w działalność charytatywną, prospołeczną czy ekologiczną
 • OSOBOWOŚĆ ROKU – nagroda dla wybitnej osoby publicznej ze świata mediów, polityki, nauki czy dla instytucji za wkład na rzecz rozwoju i promocji polskiej gospodarki
 • ZIELONE INNOWACJE – nagroda dla przedsiębiorstwa oferującego proekologiczne rozwiązania i produkty
 • SAMORZĄD PRZYJAZNY PRZEDSIĘBIORCOM – nagroda dla JST za wyjątkowe działanie na rzecz przedsiębiorców
 • NAGRODA REDAKCJI – przyznana przez wydawcę „Forum Polskiej Gospodarki”

KAPITUŁA KONKURSU

 • Andrzej SADOWSKI – prezydent Centrum im. Adama Smitha
 • Zbigniew KRYSIAK – przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana
 • Konrad RACZKOWSKI – prorektor ds. finansowych, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW
 • Zdzisław SOKAL – doradca społeczny Prezydenta RP
 • Krzysztof PRZYBYŁ – prezes zarządu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”
 • Grzegorz TOMASZEWSKI – prezes zarządu Forum Polskiej Gospodarki Sp. z o.o.
 • Piotr HOFMAN – wiceprezes zarządu Forum Polskiej Gospodarki Sp. z o.o.
 • Bartosz TOMCZYK – wiceprezes zarządu Forum Polskiej Gospodarki Sp. z o.o.

tvpinfo_patronat

Patroni Honorowi II edycji konkursu Kryształy Polskiej Gospodarki:

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Kryształy Polskiej Gospodarki: GRUPA AZOTY – laureat w kategorii NAGRODA REDAKCJI

Prezentujemy zwycięzców II edycji konkursu KRYSZTAŁY POLSKIEJ GOSPODARKI 2022. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Ufficio Primo w Warszawie, dziewięcioro laureatów odebrało wyjątkowe statuetki z zielonego złota. Jedna ze statuetek w kategorii NAGRODA REDAKCJI trafiła do Grupy Azoty za projekt Polimery Police. Nagrodę, którą wręczył wiceprezes Forum Polskiej Gospodarki Sp. z o.o. Piotr Hofman, odebrał wiceprezes Grupy Azoty S.A. Grzegorz Kądzielawski.

Kryształy Polskiej Gospodarki: ANDRZEJ BIEŃCZAK – laureat w kategorii NAGRODA REDAKCJI

Prezentujemy zwycięzców II edycji konkursu KRYSZTAŁY POLSKIEJ GOSPODARKI 2022. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Ufficio Primo w Warszawie, dziewięcioro laureatów odebrało wyjątkowe statuetki z zielonego złota. Jedna ze statuetek w kategorii NAGRODA REDAKCJI trafiła do Andrzeja Bieńczaka, przedsiębiorcy, filantropa, prezesa firmy Eleo Development, założyciela Fundacji Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak w Brzozowie.

Kryształy Polskiej Gospodarki: laureat w kategorii OSOBOWOŚĆ ROKU

Prezentujemy zwycięzców II edycji konkursu KRYSZTAŁY POLSKIEJ GOSPODARKI 2022. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Ufficio Primo w Warszawie, dziewięcioro laureatów odebrało wyjątkowe statuetki z zielonego złota. W kategorii OSOBOWOŚĆ ROKU statuetka trafiła do ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Nagrodę, którą wręczył prezes wydawnictwa Forum Polskiej Gospodarki Sp. z o.o. Grzegorz Tomaszewski, w imieniu laureata odebrał sekretarz stanu w MAP Andrzej Śliwka.

INNE TEGO AUTORA

EKO KREDYT na ZAKUP MIESZKANIA – program, który mógłby rozruszać mieszkaniówkę [WYWIAD]

Aby rozruszać mieszkaniówkę dzięki dobrej ofercie kredytu hipotecznego, ten musi opierać się na trzech fundamentach: ma być tani, łatwo dostępny i niewykluczający. Dodałem jeszcze kilka elementów od siebie: prostotę, bezpieczeństwo i elastyczność spłaty – mówi Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy, znany naszym Czytelnikom autor cyklu „Poradnik Oppenheima". Rozmawiamy o jego autorskiej koncepcji kredytu hipotecznego pod nazwą EKO KREDYT na ZAKUP MIESZKANIA.
8 MIN CZYTANIA

Za patoekonomię władzy zapłacą przedsiębiorcy [WYWIAD]

Zarządzanie trzydziestoośmiomilionowym krajem to jak kierowanie przeogromną, wielobranżową korporacją. Nie dziwmy się, że osobom znanym nam z obecnej polityki niespecjalnie to wychodzi – mówi Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP.
9 MIN CZYTANIA