fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatDla Merkel Chiny to "strategiczny partner UE", a zielony ład będzie "centralną...

Dla Merkel Chiny to „strategiczny partner UE”, a zielony ład będzie „centralną wytyczną”

Kanclerz Niemiec wezwała Europę do przyjęcia większej globalnej odpowiedzialności, w celu ochrony klimatu i cyfryzacji gospodarek. – Zwłaszcza w czasach, w których klimat polityczny, nie tylko w Europie, ale także na całym świecie, jest coraz ostrzejszy – powiedziała – Świat potrzebuje silnego głosu Europy.

– Kryzys ten różni się od poprzednich, tym, że setki tysięcy osób zmarło, a pandemia pogrąża nas w głębokim i długotrwałym kryzysie, nie możemy być naiwni – ostrzegała. Jej zdaniem, „antydemokratyczne, radykalne siły, ruchy autorytarne czekają, żeby wykorzystać politycznie kryzys gospodarczy”. – Czekają, aby wykorzystać lęki i napięcia społeczne, które wywoła ten kryzys, dlatego pomoc w pobudzeniu gospodarczym wszystkich regionów Europy jest teraz narzędziem walki z populizmem – dodała.

Przed posiedzeniem Rady Europejskiej Merkel broniła francusko-niemieckiej propozycji dotyczącej Europejskiego Funduszu Odbudowy i dotacji dla niego w wysokości 750 miliardów euro i wykluczyła osiągnięcie porozumienia w tym tygodniu. Zgodnie z harmonogramem, porozumienie będzie możliwe pod koniec lipca. – Byłoby lepiej, gdybyśmy osiągnęli porozumienie przed przerwą letnią. W ten sposób Parlament Europejski i parlamenty narodowe będą miały czas na ratyfikację tego porozumienia, a także budżetu Unii Europejskiej od chwili obecnej do końca roku – wyliczyła, wzywając Europę do „działania szybko i zdecydowanie”.

– Pandemia jest największym wyzwaniem w historii Europy, z jednej strony musimy zmierzyć się z konsekwencjami zdrowotnymi, z drugiej zaś musimy wzmocnić Europę – powiedziała. – Pandemia ujawniła, jak delikatny i podatny na zagrożenia jest projekt europejski. Musimy uznać, że pierwsze impulsy o sytuacji Europy miały charakter krajowy, natomiast jest oczywiste, że globalnej pandemii można stawić czoła jedynie na arenie międzynarodowej – dodała, krytykując europejskie zarządzanie na początku kryzysu zdrowotnego „nigdy dotąd spójność i solidarność nie były tak ważne w Europie”.

Oprócz radzenia sobie z pandemią „która jeszcze się nie skończyła i z którą będziemy musieli żyć, dopóki szczepionka nie stanie się powszechna”, Merkel jako cel swojej prezydencji wymieniła ochronę klimatu, podkreślając duże zaangażowanie w program neutralności klimatu w 2050 r. Zielony Układ jest dla Merkel „centralną wytyczną” w wychodzeniu z kryzysu po pandemii i „wielką szansą”, zwłaszcza dla Europejczyków. Priorytetem będzie również digitalizacja gospodarki, cyfrowa suwerenność i bezpieczeństwo dużych zbiorów danych wrażliwych w Europie.

W odniesieniu do polityki zagranicznej wymieniła najpierw Chiny, kraj, który określiła jako „strategicznego partnera UE”, i z którym szczyt zaplanowano na wrzesień. Merkel opowiada się za dialogiem z Pekinem w sprawie umowy o współpracy gwarantującej ochronę inwestycji UE w kraju azjatyckim, a także dialogiem na temat praworządności i praw człowieka. Równie priorytetowe jest podejście do Afryki, kontynentu „przyszłości”, wzywa do bliższych relacji, w celu wyciągnięcia wniosów z doświadczeń z pandemiami takimi jak ebola.

Źródło: ABC

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA