fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatDla Merkel Chiny to "strategiczny partner UE", a zielony ład będzie "centralną...

Dla Merkel Chiny to „strategiczny partner UE”, a zielony ład będzie „centralną wytyczną”

Kanclerz Niemiec wezwała Europę do przyjęcia większej globalnej odpowiedzialności, w celu ochrony klimatu i cyfryzacji gospodarek. – Zwłaszcza w czasach, w których klimat polityczny, nie tylko w Europie, ale także na całym świecie, jest coraz ostrzejszy – powiedziała – Świat potrzebuje silnego głosu Europy.

– Kryzys ten różni się od poprzednich, tym, że setki tysięcy osób zmarło, a pandemia pogrąża nas w głębokim i długotrwałym kryzysie, nie możemy być naiwni – ostrzegała. Jej zdaniem, „antydemokratyczne, radykalne siły, ruchy autorytarne czekają, żeby wykorzystać politycznie kryzys gospodarczy”. – Czekają, aby wykorzystać lęki i napięcia społeczne, które wywoła ten kryzys, dlatego pomoc w pobudzeniu gospodarczym wszystkich regionów Europy jest teraz narzędziem walki z populizmem – dodała.

Przed posiedzeniem Rady Europejskiej Merkel broniła francusko-niemieckiej propozycji dotyczącej Europejskiego Funduszu Odbudowy i dotacji dla niego w wysokości 750 miliardów euro i wykluczyła osiągnięcie porozumienia w tym tygodniu. Zgodnie z harmonogramem, porozumienie będzie możliwe pod koniec lipca. – Byłoby lepiej, gdybyśmy osiągnęli porozumienie przed przerwą letnią. W ten sposób Parlament Europejski i parlamenty narodowe będą miały czas na ratyfikację tego porozumienia, a także budżetu Unii Europejskiej od chwili obecnej do końca roku – wyliczyła, wzywając Europę do „działania szybko i zdecydowanie”.

– Pandemia jest największym wyzwaniem w historii Europy, z jednej strony musimy zmierzyć się z konsekwencjami zdrowotnymi, z drugiej zaś musimy wzmocnić Europę – powiedziała. – Pandemia ujawniła, jak delikatny i podatny na zagrożenia jest projekt europejski. Musimy uznać, że pierwsze impulsy o sytuacji Europy miały charakter krajowy, natomiast jest oczywiste, że globalnej pandemii można stawić czoła jedynie na arenie międzynarodowej – dodała, krytykując europejskie zarządzanie na początku kryzysu zdrowotnego „nigdy dotąd spójność i solidarność nie były tak ważne w Europie”.

Oprócz radzenia sobie z pandemią „która jeszcze się nie skończyła i z którą będziemy musieli żyć, dopóki szczepionka nie stanie się powszechna”, Merkel jako cel swojej prezydencji wymieniła ochronę klimatu, podkreślając duże zaangażowanie w program neutralności klimatu w 2050 r. Zielony Układ jest dla Merkel „centralną wytyczną” w wychodzeniu z kryzysu po pandemii i „wielką szansą”, zwłaszcza dla Europejczyków. Priorytetem będzie również digitalizacja gospodarki, cyfrowa suwerenność i bezpieczeństwo dużych zbiorów danych wrażliwych w Europie.

W odniesieniu do polityki zagranicznej wymieniła najpierw Chiny, kraj, który określiła jako „strategicznego partnera UE”, i z którym szczyt zaplanowano na wrzesień. Merkel opowiada się za dialogiem z Pekinem w sprawie umowy o współpracy gwarantującej ochronę inwestycji UE w kraju azjatyckim, a także dialogiem na temat praworządności i praw człowieka. Równie priorytetowe jest podejście do Afryki, kontynentu „przyszłości”, wzywa do bliższych relacji, w celu wyciągnięcia wniosów z doświadczeń z pandemiami takimi jak ebola.

Źródło: ABC

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.
8 MIN CZYTANIA

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.