fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaBiznesKoszty energii i inflacja odcinają przedsiębiorcom tlen

Koszty energii i inflacja odcinają przedsiębiorcom tlen

Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że sektor MŚP żyje pod presją ciągłych obaw. Nie są to obawy pozbawione racjonalnych podstaw. I bynajmniej nie są związane tylko z rosyjsko-ukraińską wojną.

Przedsiębiorcy sektora MŚP obawiają się, że dopiero w tym roku najmocniej odczują wyższe ceny energii elektrycznej oraz gazu – i to pomimo dotychczas zastosowanych przez rząd działań „amortyzacyjnych”.

Z badania EY „Firmy wobec rosnących cen energii” wynika, że tylko w stosunku do zeszłego roku rachunki za prąd w firmach wzrosły o ponad 50 proc. i to w blisko 60 proc. średnich i dużych firm. Był to czynnik, który przedsiębiorców dotknął najmocniej. Przy tym aż dla 34 proc. z nich skok cen energii elektrycznej był ponaddwukrotny. Zdecydowana większość firm (84 proc.) informuje, że wzrost kosztów energii istotnie wpływa na ich funkcjonowanie, a dla 26 proc. stanowi zagrożenie dla dalszego istnienia.

Ceny gazu mniej dotkliwe

Wzrosty cen gazu firmy odczuły mniej dotkliwe. Jednym z powodów jest fakt, że co piąte przedsiębiorstwo w ogóle nie korzysta z gazu jako źródła energii. Skala wzrostów też jest mniejsza. Dla 27 proc. badanych firm podwyżki cen gazu zamknęły się w przedziale 21-50 proc.

Przedsiębiorcy mówią otwarcie o tym, że chronią swoje marże. Siedmiu na dziesięciu ankietowanych przez EY nie planuje ich obniżki, a 80 proc. przerzuca rosnące koszty na odbiorców końcowych, czyli konsumentów (robią to, dopóki „przestrzeń” do takiego działania istnieje).

Kolejną, potencjalną interwencję rządu na rynku energii poparło aż 85 proc. firm uczestniczących w badaniu EY.

Nie wojna najgroźniejsza

W związku z trwającym konfliktem za wschodnią granicą tylko 27,5 proc. firm uważa, że kondycja ich biznesu w najbliższych miesiącach się pogorszy – wynika z kolei z badania Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL). Jakkolwiek to zabrzmi, przedsiębiorcy przyzwyczaili się już do sytuacji, że Ukraina walczy z Rosją, przyzwyczaili się do wszystkich towarzyszących temu okoliczności. Natomiast aż 47,5 proc. przedsiębiorców obawia się negatywnego przełożenia się rosnącej inflacji na prowadzoną przez nich działalność gospodarczą.

– Ceny energii, mediów, produktów i usług rosną nierzadko z miesiąca na miesiąc, co nie tylko wpływa na rosnące koszty prowadzenia działalności, ale także uniemożliwia długoterminowe planowanie działań. W takim otoczeniu trudno prowadzić efektywny i stabilny biznes, gwarantować zatrudnienie obecnym pracownikom czy wprowadzać podwyżki, których domagają się pracownicy w związku z rosnącymi kosztami życia – podsumowuje sytuację Radosław Woźniak, prezes EFL.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Nierówna konkurencja z Ukrainy przytłacza polskich transportowców

Znów przybywa firm transportowych zmagających się z zatorami płatniczymi – wynika z badania „Skaner MŚP” za I kwartał tego roku, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Zaległości w transporcie wzrosły w minionym roku o niemal jedną piątą. Co jest tego powodem?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Rolnicy bez prawdziwych ustępstw ze strony rządu

Jak na razie wszystko jest "w proszku" i protestujący rolnicy nic nie uzyskali. Jest tylko trochę obietnic wymuszonych protestami oraz nadchodzącymi wyborami – uważa Karol Bogacz, redaktor portalu Farmer.pl
2 MIN CZYTANIA