fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaFinanseDlaczego dłużnicy nie płacą?

Dlaczego dłużnicy nie płacą?

Aż co czwarta firma w Polsce spodziewa się, że nie otrzyma płatności za zeszłoroczne faktury – wynika z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Według raportu BIG InfoMonitora w 2021 r. aż 68 proc. małych i średnich przedsiębiorstw z Polski doświadczyło opóźnień w płatnościach wynoszących co najmniej dwa miesiące. Z kolei 25 proc. firm twierdzi, że nie dostanie płatności za wykonane w 2021 r. usługi lub sprzedane towary. To podobny wynik, jak w 2020 r.

Dane Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy Biura Informacji Kredytowych mówią natomiast, że między grudniem 2020 r. a grudniem 2021 r. nieuregulowane na czas zaległości przedsiębiorstw w Polsce zwiększyły się o 11,3 proc. do ponad 37,3 mld zł, a w 2019 r. ten wzrost wynosił 9 proc.

BIG InfoMonitor sprawdził również, jakie są powody nieudzielania płatności na czas. Dłużnicy najczęściej argumentowali swoją zwłokę brakiem wpłaty ze strony ich kontrahentów – taką wymówkę podało 28 proc. ankietowanych. Kolejnymi powodami były problemy finansowe firmy wywołane pandemią (16 proc.) oraz brak otrzymania faktury lub jej zgubienie (14,6 proc.). Co ciekawe, niemal co dziesiąty ankietowany nie tłumaczy się, dlaczego nie zapłacił i niemal taki sam odsetek ankietowanych twierdzi, że zapomniał o płatności.

– Handel i transport powinny z największą uwagą prześledzić swoje negatywne perypetie z kontrahentami, bo w tych branżach jest najwięcej firm, które już nie mają złudzeń co do tego, że na ich konta spłyną wszystkie należności z 2021. W handlu uważa tak 31 proc. mikro, małych i średnich firm, a w transporcie 39 proc. – powiedział w komunikacie prasowym Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co oznacza wzrost wartości złotego dla polskich firm?

Trwający wzrost wartości polskiej waluty może być dotkliwy dla przedsiębiorstw, które nie mają zabezpieczeń przed ryzykiem kursowym.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK przygląda się praktykom banków w sprawie oszustw

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował praktyki kolejnych kilku banków dotyczące postępowania w przypadku nieautoryzowanych transakcji.
2 MIN CZYTANIA

Dofinansowanie z ZUS dla przedsiębiorców. Tylko miesiąc na składanie wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs dla przedsiębiorców, który pozwoli na dofinansowanie m.in. zakupu różnych maszyn i urządzeń poprawiających warunki bezpieczeństwa i higieny pracy osób zatrudnionych w firmie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Co oznacza wzrost wartości złotego dla polskich firm?

Trwający wzrost wartości polskiej waluty może być dotkliwy dla przedsiębiorstw, które nie mają zabezpieczeń przed ryzykiem kursowym.
2 MIN CZYTANIA

Dwa pomysły na zmianę składki zdrowotnej

Rząd Koalicji Obywatelskiej pracuje nad zmianami w zakresie składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców. Na stole są dwa pomysły.
2 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA