fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesDlaczego firmy w Polsce ograniczają rekrutację?

Dlaczego firmy w Polsce ograniczają rekrutację?

Na polskim rynku rekrutacyjnym widoczny jest stały spadek liczby ofert pracy. Nie wpływa to jednak na wzrost wymagań wobec pracowników.

W październiku 2023 roku na 50 największych w Polsce portalach pracy opublikowano prawie 256,5 tys. nowych ogłoszeń – informuje poniedziałkowa „Rzeczpospolita”. To niemal o 51 tys. mniej niż w październiku 2022 roku, co stanowi spadek aż o 17 proc.

Według ekspertów z firmy Grant Thornton widoczny od dwóch miesięcy spadek liczby ofert pracy może być odsuniętym w czasie skutkiem wysokich kosztów działalności, z jakimi muszą borykać się polskie przedsiębiorstwa. Na szczęście firmy nadal starają się unikać zwolnień, bo według danych GUS liczba osób zwalnianych z przyczyn leżących po stronie pracodawców utrzymywała się w ostatnich miesiącach na poziomie 33-34 tys. osób.

Coraz trudniej wierzyć w to, że spadki liczby nowych rekrutacji to tylko krótkotrwałe potknięcia, wynikające np. z czynników sezonowych lub statystycznych. Coraz wyraźniej widać w tych danych dłuższą, negatywną tendencję makroekonomiczną, czyli spowolnienie koniunktury i spadek popytu na pracowników

– powiedziała Monika Łosiewicz, menedżer ds. potencjału ludzkiego w firmie Grant Thornton.

Jak się okazuje, marazm na rynku pracy nie wpłynął na zmniejszenie liczby benefitów pracowniczych oferowanych kandydatom. Analiza ogłoszeń o pracę przeprowadzona przez Grant Thornton dowiodła również, że liczba wymagań stawianych przyszłym pracownikom nie ulega zwiększeniu.

Gdyby pracodawcy faktycznie wpadli w głębokie kłopoty, tracili wiarę w rozwój swoich firm i sens utrzymywania obecnego zatrudnienia, to z pewnością obcinaliby ofertę benefitów i wymagali coraz więcej od pracowników

– skomentowała Magdalena Marcinkowska, partnerka w Grant Thornton.

Źródło: PAP, Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA