fbpx
piątek, 1 listopada, 2024
Strona głównaInnowacjeDlaczego Google może stracić swoją pozycję

Dlaczego Google może stracić swoją pozycję

Rozwój technologii sztucznej inteligencji może doprowadzić do utraty dominującej pozycji Google na rynku usług internetowych.

Obszerny tekst o problemach Google opublikował w portalu Medium Praveen Seshadri, który pracował w tej firmie ponad trzy lata, a wcześniej przez kilkanaście lat był zatrudniony m.in. w Microsofcie.

W Google (a właściwie firmie Alphabet, którego Google jest najważniejszą częścią) pracuje obecnie 175 tysięcy ludzi. Są oni bardzo dobrze wynagradzani, a mogą też liczyć na atrakcyjne benefity, dodatki i bonusy. Praca wiąże się z dużym prestiżem i zbiorowym poczuciem „wyjątkowości” przedsiębiorstwa. Ludzie ci realizują wiele innowacyjnych i nowatorskich projektów, jednak każde ich działanie jest obwarowane szeregiem korporacyjnych norm i zasad: zatwierdzenia, procesy, przeglądy wydajności i zgodności, raporty, plany – to tylko niektóre z elementów codzienności pracowników Google.

Zdaniem Praveena Seshadriego każda z zatrudnionych osób jest bardzo wąsko skupiona na realizacji swojej mikrodziałki, przez co została w nich zatracona świadomość misji firmy. Nie zajmuje ich chęć uporządkowania światowych zasobów informacji i poprawa zadowolenia klientów czy użytkowników. Priorytetem jest za to spełnienie oczekiwań przełożonych.

Natomiast projekty wewnątrz organizacji są zorganizowane w taki sposób, aby kolejne zmiany i innowacje w pierwszej kolejności minimalizowały ryzyko ich ewentualnego negatywnego wpływu na już funkcjonujące procesy. Wszystko jest podporządkowane rosnącej fali pieniędzy z reklam, które stanowią ponad 85 procent przychodów korporacji.

Dodatkowo ostatnie decyzje o zwolnieniu kilkunastu tysięcy osób wzbudziły niepokój wśród pozostałych pracowników co do słuszności kierunku obranego przez firmę.

Praveena Seshadri uważa, że Google stoi teraz w miejscu, w którym może pójść w kierunku nadal dużej firmy, ale będącej cieniem dawnej potęgi (co się wydarzyło np. z IBM czy AT&T). Innym rozwiązaniem jest przekształcenie się, powrót do korzeni i dostosowanie do nowych realiów, co zrobił m.in. Microsoft.

Medium.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA