fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaForum innowacjiDlaczego innowacje są ważne?

Dlaczego innowacje są ważne?

Na samym początku zdefiniujmy czym są innowacje. Za innowacje będziemy uważać, podążając za teorią znanego ekonomisty Josepha Schumpetera: wytworzenie nowego produktu (lub nadanie już istniejącemu nowej funkcjonalności), nową metodę produkcji, eksplorację nowego rynku zbytu, wykorzystanie nowych źródeł surowców lub zmiany dotyczące organizacji danej firmy lub sektora.

Po tym wstępie można się zastanawiać, czy postawione w tytule artykułu pytanie ma w ogóle sens. Przecież każdy wie, że innowacje są ważne. Nie ma tutaj jakiegoś sporu czy konfliktu. Nie ma stron będących „za” i „przeciw”. Każdy popiera, każdy widzi konieczność etc. No ale dlaczego innowacje są takie ważne dla gospodarki, czemu tyle się o nich mówi i analizuje? Kiedy sobie uświadomimy, o czym dokładnie mówimy i jakie znaczenia dla nas wszystkich mają innowacje, zrozumiemy, że nie chodzi tutaj o coś abstrakcyjnego. Innowacyjna gospodarka to korzyści dla nas wszystkich.

Innowacje są zatem po COŚ, a mówiąc inaczej, coś konkretnego z nich wynika. Dla przedsiębiorcy mogą być one źródłem przewagi konkurencyjnej. Kiedy bowiem wprowadza on na rynek nowy produkt lub zaczyna stosować nieznaną dotąd metodę produkcji, zmieniają się dotychczasowe warunki gry dla wszystkich. Do sprzedaży lub procesu produkcyjnego trafia nowa jakość, dzięki której firma osiąga większy zysk. Do momentu, w którym inni nie zaczną stosować tego samego rozwiązania, a pewnie prędzej czy później zaczną, przewaga ta jest niezagrożona. No, chyba że zmienią się preferencje konsumentów lub nastąpi jakiś inny rodzaj szoku warunkującego ekonomiczne korzyści z innowacji. Jeśli tak się nie stanie wartość innowacyjnego przedsiębiorstwa rośnie, może taniej finansować kolejne inwestycje bo dostęp do zewnętrznego finansowania jest znacznie łatwiejszy. Zadowolony jest zarząd, rada nadzorcza, no i inwestorzy, bo akcje lub udziały, które posiadają, drożeją.

To jednak nie wyczerpuje katalogu beneficjentów. Wraz z sukcesem innowacyjnej firmy poprawie powinna ulec także sytuacja jej pracowników. Przedsiębiorstwa takie generują znaczną wartość dodaną, mają wysokie marże i stabilną przewagę konkurencyjną, mogą zatem płacić swoim pracownikom więcej. Mogą także inwestować w tych, których zatrudniają. Stawiają na intelektualny rozwój kadry, fundują szkolenia i kursy. Powstają zatem wysokopłatne i kreatywne miejsca pracy, które dają satysfakcję zawodową i finansową.

Na innowacjach korzysta także cała gospodarka. Jak wskazaliśmy, skomercjalizowane przekładają się na wyższe dochody wdrażającego je podmiotu. Większy zysk to wyższa podstawa opodatkowania. A trzeba pamiętać, że innowacje nie powstają w próżni. Jedna firma staje się wzorem dla pozostałych, które także zwiększyć mogą swoją produktywność. Imitatorzy nie będą czerpać takich korzyści jak pionierzy innowacji, niemniej jeśli nie zaczną ich naśladować, wypadną z rynku. Zmienić się może funkcja produkcji całej branży czy sektora. Przy określonej ilości nakładów poziom produkcji jest większy lub jej jakość lepsza. W konsekwencji rozpędza się PKB, a to woda na młyn dla finansów publicznych. Nie bez kozery w okresie przedpandemicznym stawiająca na innowacje gospodarka Niemiec notowała wielomiliardowe nadwyżki budżetowe.

Korzystają także konsumenci, bo dostają coraz lepsze produkty, po atrakcyjnych cenach. Mogą zatem kupić czegoś więcej albo w wyższej jakości, a niewykluczone, że jedno i drugie. Dodatkowo konsumenci, będąc jednocześnie pracownikami, cieszyć się mogą szybującymi w górę wynagrodzeniami wraz ze wzrostem innowacyjności całej gospodarki. Mają zatem mniejsze ograniczenia budżetowa, czyli dysponują większą siła nabywczą. Tu z kolei znowu pojawia się nam budżet państwa, do którego trafia część kwoty, jaką przeznaczamy na zakupy, głównie poprzez podatek VAT.

I tak wydaje się, że uzyskaliśmy odpowiedź na postawione w tytule pytanie.

INNE Z TEJ KATEGORII

PKN ORLEN rozważa emisję obligacji dla klientów indywidualnych

- PKN ORLEN poszukuje źródeł finansowania dla swoich projektów inwestycyjnych i nie wyklucza emisji obligacji dla klientów indywidualnych - poinformował członek zarządu koncernu Janusz Szewczak.
< 1 MIN CZYTANIA

Perspektywiczny projekt

Już od ponad 25 lat Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC, zarządzana przez Agencję Rozwoju Przemysłu, nakręca polski biznes. To pierwszy tego typu projekt, który skutecznie odpowiedział na negatywne skutki transformacji ustrojowej i nadał naszej gospodarce impuls rozwojowy.
2 MIN CZYTANIA

Rewolucyjna technologia w futbolu

ReSpo.Vision to zdobywająca uznanie wyjątkowa, bazująca na najbardziej nowoczesnych rozwiązaniach technologia do wszechstronnej analizy meczów piłkarskich. Stoi za nią polski startup, który zebrał 4,5 mln zł w rundzie finansowania przeprowadzonej przez fundusz ffVC Tech & Gaming.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA