fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesDlaczego nie można znaleźć odpowiednich ludzi do pracy?

Dlaczego nie można znaleźć odpowiednich ludzi do pracy?

Aż siedem na dziesięć firm nie może znaleźć pracowników, którzy posiadaliby odpowiednie kwalifikacje – takie są wyniki badania, zawarte w raporcie ManpowerGroup „Niedobór Talentów”. Szkoły wypuszczają niby przygotowaną do pracy młodzież, na rynku jest sporo doświadczonych pracowników, ale rekruterom nie odpowiadają kandydatki i kandydaci do pracy. Dlaczego tak się dzieje?

Aż 70 procent naszych przedsiębiorców narzeka, że ma poważny problem przy zatrudnianiu. Przede wszystkim umiejętności kandydatów nie odpowiadają potrzebom wielu firm. Pewnym pocieszeniem może być fakt, że Polska nie jest jeszcze krajem, w którym ten problem najbardziej daje się we znaki. Średnia unijna oscyluje bowiem wokół 75 procent przedsiębiorców, którzy borykają się z trudnościami przy rekrutacji, a Polska jest na czwartej pozycji w rankingu państw europejskich z najmniejszym niedoborem talentów. Łatwiej o odpowiednio wykwalifikowanych pracowników jest w Czechach, na Słowacji oraz w Holandii. Najtrudniej zaś w Portugalii, a poza Europą – na Tajwanie, w Singapurze, w Chinach i Hong Kongu.
Najtrudniej jest obecnie pozyskać ludzi do gastronomii i hotelarstwa, w dalszej kolejności do bankowości i finansów oraz budownictwa i produkcji.

Problem mają głównie mniejsze firmy

W Polsce z pozyskaniem do pracy kandydatów o odpowiednich kompetencjach mają trudności przede wszystkim małe i średnie firmy, w których oczekuje się od nich nie tylko doświadczenia, ale licznych umiejętności „miękkich”. Chodzi o to, że firmy działają w niestabilnym otoczeniu. W wielu dokonuje się także przyspieszona kryzysami transformacja cyfrowa i automatyzacja. Pracownicy, szczególnie odpowiadający za logistykę, muszą umieć „odnaleźć się” w pracy w warunkach zakłóceń np. w globalnym łańcuchu dostaw. Pracodawcy z kolei muszą konfrontować się z inflacją oraz z rozbuchaną inflacją i związaną nią presją płacową. Przedsiębiorcy oczekują przy tym, że pozyskani do pracy ludzie będą mogli im pomóc także w sytuacjach kryzysowych, które mogą dotknąć firmę.

Kogo najbardziej brakuje?

To, że najtrudniej jest pozyskać szeroko pojętych informatyków i osoby do analizy danych, nie jest niczym nowym. Ale niemal równie trudno jest o dobrych kandydatów do „logistyki”, a nawet do obsługi klienta, HR oraz sprzedaży i marketingu. Tym bardziej, że powinny być to osoby odporne na stres, umiejące elastycznie reagować na zmieniającą się sytuację, a przy tym uczciwe, rzetelne, zdyscyplinowane, a nawet kreatywne. Oczekiwania wobec kandydatów są więc duże. Inną już kwestią jest oferowane wynagrodzenie oraz pozostałe warunki pracy. Jeszcze inną – i nie mniej ważną – by przedsiębiorcy nie szukali „gruszek na wierzbie”, bo młodych, dynamicznych i wszechstronnie przygotowanych pracowników po prostu (prawie) nie ma. Lepiej i efektywniej jest przyuczyć osobę z potencjałem i dać jej szansę, niż upierać przy sztywnym profilu kandydata. Każdy doświadczony haerowiec powinien wiedzieć.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

InPost został sponsorem potężnego klubu piłkarskiego!

Firma InPost nawiązała partnerstwo z angielskim klubem Newcastle United, jedną z najpotężniejszych drużyn Premier League – najlepszej ligi piłkarskiej świata.
< 1 MIN CZYTANIA

Rybołówstwo rekreacyjne w Polsce przestało istnieć

Po wprowadzeniu przez Unię Europejską zakazu połowów dorsza zarówno rybacy komercyjni, jak i rekreacyjni nie otrzymali ani złotówki rekompensat. Chcemy usiąść do rozmów z rządem. Skoro coś się nam zakazuje, to trzeba to zrekompensować – mówi Michał Niedźwiecki, przedstawiciel rybołówstwa rekreacyjnego.
7 MIN CZYTANIA

Największe bariery dla polskiego biznesu

Choć wiele wskazuje na to, że polską gospodarkę czeka wzrost, to jednak przedsiębiorcy wciąż widzą wiele barier, które uniemożliwiają swobodny rozwój ich biznesów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Drobni przedsiębiorcy mają coraz więcej długów i próbują je restrukturyzować

Nawet nie upadłości firm, bo na ich miejsce wciąż powstają nowe, ale rosnąca niewypłacalność przedsiębiorców (a nawet całych sektorów) i prowadzone restrukturyzacje powinny stać się sygnałem alarmowym dla gospodarczych decydentów.
2 MIN CZYTANIA

Deweloperzy proponują priorytety mieszkaniowe na pierwsze sto dni rządu

Spójna i długofalowa strategia mieszkaniowa dla Polski, odblokowanie państwowych gruntów pod budowę, koniec z nieuprawnionymi odwołaniami od decyzji administracyjnych oraz zachęty podatkowe dla budownictwa – to główne postulaty środowiska deweloperów. Co na to politycy?
4 MIN CZYTANIA