fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaBiznesDlaczego nie można znaleźć odpowiednich ludzi do pracy?

Dlaczego nie można znaleźć odpowiednich ludzi do pracy?

Aż siedem na dziesięć firm nie może znaleźć pracowników, którzy posiadaliby odpowiednie kwalifikacje – takie są wyniki badania, zawarte w raporcie ManpowerGroup „Niedobór Talentów”. Szkoły wypuszczają niby przygotowaną do pracy młodzież, na rynku jest sporo doświadczonych pracowników, ale rekruterom nie odpowiadają kandydatki i kandydaci do pracy. Dlaczego tak się dzieje?

Aż 70 procent naszych przedsiębiorców narzeka, że ma poważny problem przy zatrudnianiu. Przede wszystkim umiejętności kandydatów nie odpowiadają potrzebom wielu firm. Pewnym pocieszeniem może być fakt, że Polska nie jest jeszcze krajem, w którym ten problem najbardziej daje się we znaki. Średnia unijna oscyluje bowiem wokół 75 procent przedsiębiorców, którzy borykają się z trudnościami przy rekrutacji, a Polska jest na czwartej pozycji w rankingu państw europejskich z najmniejszym niedoborem talentów. Łatwiej o odpowiednio wykwalifikowanych pracowników jest w Czechach, na Słowacji oraz w Holandii. Najtrudniej zaś w Portugalii, a poza Europą – na Tajwanie, w Singapurze, w Chinach i Hong Kongu.
Najtrudniej jest obecnie pozyskać ludzi do gastronomii i hotelarstwa, w dalszej kolejności do bankowości i finansów oraz budownictwa i produkcji.

Problem mają głównie mniejsze firmy

W Polsce z pozyskaniem do pracy kandydatów o odpowiednich kompetencjach mają trudności przede wszystkim małe i średnie firmy, w których oczekuje się od nich nie tylko doświadczenia, ale licznych umiejętności „miękkich”. Chodzi o to, że firmy działają w niestabilnym otoczeniu. W wielu dokonuje się także przyspieszona kryzysami transformacja cyfrowa i automatyzacja. Pracownicy, szczególnie odpowiadający za logistykę, muszą umieć „odnaleźć się” w pracy w warunkach zakłóceń np. w globalnym łańcuchu dostaw. Pracodawcy z kolei muszą konfrontować się z inflacją oraz z rozbuchaną inflacją i związaną nią presją płacową. Przedsiębiorcy oczekują przy tym, że pozyskani do pracy ludzie będą mogli im pomóc także w sytuacjach kryzysowych, które mogą dotknąć firmę.

Kogo najbardziej brakuje?

To, że najtrudniej jest pozyskać szeroko pojętych informatyków i osoby do analizy danych, nie jest niczym nowym. Ale niemal równie trudno jest o dobrych kandydatów do „logistyki”, a nawet do obsługi klienta, HR oraz sprzedaży i marketingu. Tym bardziej, że powinny być to osoby odporne na stres, umiejące elastycznie reagować na zmieniającą się sytuację, a przy tym uczciwe, rzetelne, zdyscyplinowane, a nawet kreatywne. Oczekiwania wobec kandydatów są więc duże. Inną już kwestią jest oferowane wynagrodzenie oraz pozostałe warunki pracy. Jeszcze inną – i nie mniej ważną – by przedsiębiorcy nie szukali „gruszek na wierzbie”, bo młodych, dynamicznych i wszechstronnie przygotowanych pracowników po prostu (prawie) nie ma. Lepiej i efektywniej jest przyuczyć osobę z potencjałem i dać jej szansę, niż upierać przy sztywnym profilu kandydata. Każdy doświadczony haerowiec powinien wiedzieć.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Nierówna konkurencja z Ukrainy przytłacza polskich transportowców

Znów przybywa firm transportowych zmagających się z zatorami płatniczymi – wynika z badania „Skaner MŚP” za I kwartał tego roku, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Zaległości w transporcie wzrosły w minionym roku o niemal jedną piątą. Co jest tego powodem?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Rolnicy bez prawdziwych ustępstw ze strony rządu

Jak na razie wszystko jest "w proszku" i protestujący rolnicy nic nie uzyskali. Jest tylko trochę obietnic wymuszonych protestami oraz nadchodzącymi wyborami – uważa Karol Bogacz, redaktor portalu Farmer.pl
2 MIN CZYTANIA