fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaKrajDlaczego Polacy chcą pracować na emeryturze?

Dlaczego Polacy chcą pracować na emeryturze?

Zdecydowana większość Polaków nie planuje przechodzić na emeryturę i zamiast tego chcą kontynuować pracę.

Najnowszy raport opublikowany przez OLX Praca i Minds&Roses wykazał, że Polacy zbliżający się do emerytury wcale o niej nie myślą i chcą kontynuować swoją aktywność zawodową. Ankietowani motywują to nie tylko kwestiami finansowymi.

Wśród osób w wieku ochronnym kontynuację aktywności zawodowej planuje aż 69 proc. respondentów, zaś u pracowników w wieku przedemerytalnym jest to 63 proc. Wśród osób, które już nabyły prawo do emerytury, aktywnych zawodowo pozostaje 28 proc. badanych, którzy zwykle pracują w niepełnym wymiarze godzin lub na umowę zlecenie (49 proc.), a rzadziej na pełny etat (31 proc.). Poza tym przeszło połowa ankietowanych, którzy obecnie nie są aktywni zawodowo, podjęłaby pracę w sytuacji otrzymania ciekawej oferty.

Silversi chcą odpocząć, znajdować czas na aktywności pozazawodowe czy podróże. Jest wiele sposobów, by zachęcić do współpracy również te osoby, które z jednej strony nie mogą doczekać się emerytury, a z drugiej wiedzą, że będą tęsknili za pracą. Ważna jest elastyczność obu stron: praca w niepełnym wymiarze godzin, większa liczba dni urlopowych czy możliwość brania urlopów bezpłatnych

– powiedział Piotr Chwiedziewicz, Growth Manager w OLX Praca.

Polacy zbliżający się do emerytury chcą dalej pracować przede wszystkim ze względów finansowych, na co wskazuje 51 proc. ankietowanych, ale ważne są też kontakty społeczne (43 proc.). Poza tym aż jedna trzecia respondentów chce dalej pracować, bo po prostu lubią oni swoją dotychczasową pracę.

Jeśli chodzi o branże, które najchętniej zatrudniają silversów, to dominują zawody specjalistyczne (np. prawnicze, medyczne czy księgowość), gdzie cenione jest wieloletnie doświadczenie pracownika. Przybywa jednak też ofert pracy w transporcie oraz gastronomii.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Polscy artyści wygrali z Sony

Polski sąd nakazał japońskiej firmie Sony zapłacić ponad pół miliona złotych z tytułu opłaty reprograficznej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rolnicy apelują o pilne wsparcie

Producenci kukurydzy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne uruchomienie wsparcia, aby zrekompensować im niskie ceny tego zboża na rynku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA