fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaKrajDlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.

Aż trzy czwarte Polek nie chce zajść w ciążę ze względu na brak stabilności finansowej oraz niepewność co do przyszłości – wynika z badania przeprowadzonego przez BIG InfoMonitor. Wśród wszystkich obaw Polek przed macierzyństwem przeważają głównie kwestie finansowe.

Brak pieniędzy hamuje dzietność w Polsce

Polki odpowiadając na pytanie „dlaczego w Polsce rodzi się mało dzieci?” w 74 proc. wskazały na brak stabilności finansowej i niepewność, a w 45 proc. przypadkach był to brak stabilności mieszkaniowej. Kolejne miejsca w sondażu zajęły obawy kobiet przed utratą pracy (29 proc.) oraz poczucie braku wsparcia państwa, m.in. w zakresie edukacji i opieki medycznej dzieci (26 proc.).

Co istotne, aż 22 proc. Polek nie chce mieć dzieci, bo boi się niskiej ściągalności alimentów i dane Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor to potwierdzają, gdyż suma nieuregulowanych alimentów na koniec marca 2023 r. znów pobiła rekord i przekroczyła 14,3 mld zł. Oznacza to, że w ciągu roku zaległości alimentacyjne w Polsce wzrosły o ponad 3 mld zł. Aż 96 proc. dłużników alimentacyjnych stanowią mężczyźni.

Okres wysokiej inflacji i drożyzny okazał się wyjątkowy dla skali zadłużenia alimentacyjnego. Nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z tak wysoką dynamiką zmian. W sumie, im bardziej pieniądze są potrzebne rodzicom wychowującym dzieci samodzielnie, tym większe problemy z ich uzyskaniem. W trudnych warunkach, wynikających ze wzrostu kosztów życia, w całym społeczeństwie nie widzimy równie gwałtownego przyrostu zaległości i liczby osób, które nie dają rady spłacać swoich bieżących zobowiązań, jak choćby rachunków za telefon czy rat pożyczek i kredytów

– powiedział Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Inne powody zniechęcające Polki przed zajściem w ciążę to obawy przed rozpadem związku (16 proc.) oraz trudności z pogodzeniem obowiązków rodzinnych i zawodowych (15 proc.). Mniej więcej co dziesiąta Polka nie chce mieć więcej niż jedno dziecko, a 7 proc. nie chce mieć dzieci w ogóle. Tylko 4 proc. kobiet w naszym kraju rezygnuje z posiadania potomstwa, bo chce robić karierę zawodową.

Źródło: BIG
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA