fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaKrajDlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.

Aż trzy czwarte Polek nie chce zajść w ciążę ze względu na brak stabilności finansowej oraz niepewność co do przyszłości – wynika z badania przeprowadzonego przez BIG InfoMonitor. Wśród wszystkich obaw Polek przed macierzyństwem przeważają głównie kwestie finansowe.

Brak pieniędzy hamuje dzietność w Polsce

Polki odpowiadając na pytanie „dlaczego w Polsce rodzi się mało dzieci?” w 74 proc. wskazały na brak stabilności finansowej i niepewność, a w 45 proc. przypadkach był to brak stabilności mieszkaniowej. Kolejne miejsca w sondażu zajęły obawy kobiet przed utratą pracy (29 proc.) oraz poczucie braku wsparcia państwa, m.in. w zakresie edukacji i opieki medycznej dzieci (26 proc.).

Co istotne, aż 22 proc. Polek nie chce mieć dzieci, bo boi się niskiej ściągalności alimentów i dane Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor to potwierdzają, gdyż suma nieuregulowanych alimentów na koniec marca 2023 r. znów pobiła rekord i przekroczyła 14,3 mld zł. Oznacza to, że w ciągu roku zaległości alimentacyjne w Polsce wzrosły o ponad 3 mld zł. Aż 96 proc. dłużników alimentacyjnych stanowią mężczyźni.

Okres wysokiej inflacji i drożyzny okazał się wyjątkowy dla skali zadłużenia alimentacyjnego. Nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z tak wysoką dynamiką zmian. W sumie, im bardziej pieniądze są potrzebne rodzicom wychowującym dzieci samodzielnie, tym większe problemy z ich uzyskaniem. W trudnych warunkach, wynikających ze wzrostu kosztów życia, w całym społeczeństwie nie widzimy równie gwałtownego przyrostu zaległości i liczby osób, które nie dają rady spłacać swoich bieżących zobowiązań, jak choćby rachunków za telefon czy rat pożyczek i kredytów

– powiedział Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Inne powody zniechęcające Polki przed zajściem w ciążę to obawy przed rozpadem związku (16 proc.) oraz trudności z pogodzeniem obowiązków rodzinnych i zawodowych (15 proc.). Mniej więcej co dziesiąta Polka nie chce mieć więcej niż jedno dziecko, a 7 proc. nie chce mieć dzieci w ogóle. Tylko 4 proc. kobiet w naszym kraju rezygnuje z posiadania potomstwa, bo chce robić karierę zawodową.

Źródło: BIG
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Czy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Jedna z młodzieżowych przybudówek partyjnych przygotowała projekt ustawy, który zakłada objęcie praktyk i staży przepisami o minimalnym wynagrodzeniu.
2 MIN CZYTANIA

Samorządowiec aresztowany za złote monety

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego. Sąd zdecydował, że trafi do aresztu na trzy miesiące.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Jedna z młodzieżowych przybudówek partyjnych przygotowała projekt ustawy, który zakłada objęcie praktyk i staży przepisami o minimalnym wynagrodzeniu.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA

Reklamy online mają w Polsce coraz większe znaczenie

W 2022 roku w Polsce znacznie wzrosła wartość rynku reklamy internetowej, a dynamika wzrostu wróciła do wyników sprzed pandemii.
2 MIN CZYTANIA