fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaEnergetykaDlaczego rosną ceny autogazu?

Dlaczego rosną ceny autogazu?

Jeżeli chodzi o ceny gazu skroplonego, od kilku miesięcy obserwujemy na stacjach benzynowych radykalne podwyżki cen. Co więcej, tak wysokich cen gazu nie odnotowano od 2013 r. Na początku 2021 r. można było dostać litr LPG w cenie około 2 zł, a obecnie cena wynosi średnio 2,70 zł. I to nie jest koniec wzrostu cen autogazu.

Tak samo odczuwają to konsumenci kupujący butle gazowe w celach kuchennych czy do ocieplania domów. Jest kilka głównych przyczyn wzrostu cen. Należy do nich ekonomiczny czynnik handlowy – czyli umowa pomiędzy państwami OPEKC Plus. Jest to umowa, która spowodowała, że na rynku ropy naftowej – która jest skorelowana z innymi źródłami energetycznymi i różnymi rodzajami paliw – nastąpiło obniżenie podaży przez głównych producentów tych surowców.

LPG wytwarzane jest na dwa sposoby. Pierwszy z nich to możliwość produkcji w rafineriach w procesie obróbki ropy naftowej. Drugi proces przebiega bezpośrednio na polach naftowych – tam wytwarza się inne frakcje gazów. Gazy wydobywane podczas produkcji ropy naftowej to między innymi gazy ciekłe: propan, etan i wiele innych gazów. W przypadku ograniczenia podaży wydobycie ropy naftowej naturalnie maleje – co automatycznie sprawia, że zmniejsza się także wydobycie gazów towarzyszących, z których wytwarzany jest LPG. Już teraz pewne jest to, że w perspektywie następnych miesięcy ceny LPG nadal będą rosły. Natomiast eksperci przewidują stabilizację cen autogazu na początku następnego roku.

– W przypadku głównego partnera, od którego importujemy prawie 65 proc. LPG, czyli Rosji produkcja gazu LPG od początku obecnego roku spadła o około 16 proc. – to jest ponad milion ton w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Żeby porównać skalę, Rosja produkuje rocznie ok. 17 mln ton LPG – z czego 11 mln konsumowanych jest na rynku wewnętrznym. Pozostałe 6 mln przeznaczone jest na eksport. Polska konsumuje około 2,4 mln ton LPG rocznie, natomiast produkuje około 500 tys. ton rocznie – powiedział serwisowi eNewsroom Mariusz Marszałkowski, ekspert portalu BiznesAlet.

– Ceny gazu na pewno będą rosły z dwóch powodów. Po pierwsze, pod koniec czerwca wprowadzono sankcje na produkty sektora petrochemicznego i rafineryjnego w wyniku działań reżimu Łukaszenki. Unia Europejska zakazała sprowadzania do państw europejskich produktów wytworzonych na Białorusi. Polska również sprowadzała LPG z dwóch białoruskich rafinerii. Drugim najbardziej niebezpiecznym dla rynku LPG w Polsce czynnikiem jest wydarzenie z 5 sierpnia, kiedy na Półwyspie Jamalskim doszło do eksplozji i pożaru w zakładzie obróbki kondensatu gazu – Gazprom Pererabotka. Zakład ten jest jednym z trzech największych rosyjskich zakładów przerobu kondensatu gazowego i produkcji LPG. W związku z tym duża część rosyjskiej produkcji została zatrzymana. Należy również podkreślić, że Polska jest dużym partnerem handlowym dla Rosji. Około 28 proc. eksportu rosyjskiego trafia właśnie do nas. Zatem perspektywy cenowe LPG są bardzo negatywne i prawdopodobnie w najbliższym czasie zobaczymy na stacjach benzynowych cenę nawet powyżej 3 zł za litr tego paliwa. Przewidujemy, że ceny mogą ustabilizować się na początku 2022 r. – gdy wejdzie w życie kolejna korekta porozumienia naftowego, pozwalającego na zwiększenie wydobycia ropy naftowej. Będzie to także otwarcie nowych możliwości pozyskiwania kondensatu gazowego. Jednak ceny nie spadną radykalnie. Myślę, że będzie to spadek o kilkadziesiąt groszy. Uważam, że na koniec roku 2022 cena LPG będzie sięgać około 2,5 zł – analizuje Marszałkowski.

Źródło: eNewsroom.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Pracodawcy chcą poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski

Konfederacja Lewiatan przedstawiła szereg rekomendacji dotyczących kwestii zwiększenia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski.
2 MIN CZYTANIA

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kongres 590 „Przestrzenie Wolności” to przestrzeń dla interesujących debat i dyskusji

Na rozpoczynającej się 21 czerwca 8. edycji Kongresu 590 nie zabraknie ciekawych gości i dyskusji. W ciągu dwóch dni na czterech scenach spotka się wielu wybitnych ekspertów, którzy koncentrować będą się na 10 obszarach tematycznych zorganizowanych w formie dwóch międzynarodowych forów gospodarczych i 60 paneli.
3 MIN CZYTANIA

Technologiczne wyzwania przyszłości

Przedstawiciele Banku Pekao S.A. oraz eksperci z dziedziny cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji zastanawiali się podczas Impact’23 w Poznaniu, jak unikać zagrożeń płynących z dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii.
5 MIN CZYTANIA

Polska droga do zeroemisyjności

Kosztami transformacji energetycznej nie możemy obciążyć odbiorców, bo to doprowadziłoby do ubóstwa energetycznego Polski – mówił w Poznaniu podczas Impact’23 prezes zarządu Enea S.A. Paweł Majewski.
4 MIN CZYTANIA