fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaArchiwumDlaczego w czasie kryzysu nie warto ciąć kosztów związanych z promocją i...

Dlaczego w czasie kryzysu nie warto ciąć kosztów związanych z promocją i reklamą firmy?

Jak pokazuja wyniki badań, te firmy, które nie zaniechały promocji, dostały „bonus” w postaci 0,5-procentowego wzrostu udziałów rynkowych. Nie jest oczywiście łatwo podjąć decyzję o dalszym promowaniu się, szczególnie średniej wielkości firmie, gdy piętrzą się niezapłacone faktury, a konkrahenci dobijają się telefonicznie z prośbami i monitami o zapłatę. Nie jest, ale mimo wszystko warto. Zwłaszcza wtedy, gdy firma nie została mocno „nadszarpnięta” w efekcie rynkowych perturbacji, gdy posiada nie tylko doraźną strategię kryzysową, ale także wizję na przetrwanie marki w ciężkim okresie. A także mechanizmy obronne przed ewentualnym, wrogim przejęciem.

Schowaj kontrowersyjna markę

Jest to, mówiąc wprost, głupie, ale niektóre marki szczególnie mocno i niezasłużenie „obrywają” w kryzysie, stając się jego mimowolnymi ofiarami. Słynne, meksykańskie piwo Corona, według ankiety przeprowadzonej przez amerykańską agencję PR, straciło wyłącznie z powodu swojej nazwy. Najgłupsze w tej historii było to, że nie ma ono nic wspólnego ani z Chinami, ani z Wuhan, ani nawet z amerykańską produkcją. Według tego badania rynkowego aż 38 proc. Amerykanów z południowych stanów USA zdecydowanie nie kupiłoby piwa Corona, ponieważ… „nie chcą prosić o coronę”.

Polskie Stowarzyszenie Przewoźników Autokarowych (PSPA) oszacowało w początkowym okresie spadek ruchu w branży na 97 proc. Mimo że przejazd autokarem, z zachowaniem oczywiście norm i przepisów bezpieczeństwa sanitarnego, może być bezpieczniejszy niż np. wizyta w supermarkecie. W takiej sytuacji poszczególne przedsiębiorstwa powinny poszukać własnego „chwytu” marketingowego, pokazującego daną markę nie tylko jako „bezpieczną”, ale i przydatną, a może nawet niezbedną na rynku. Czasem na czas kryzysowy warto w komunikacji marketingowej wyeksponować inną jeszcze działalność przedsiębiorstwa, która do niedawna pozostawała w cieniu czołowego produktu. Interesujący przykład komunikacji, dopasowanej do obecnych realiów, wdrożył niedawno popularny w Wielkiej Brytanii Lush, producent naturalnych kosmetyków, w tym mydeł. Firma zaprosiła klientów do darmowego i dokładnego mycia rąk w swoich sklepach. Pokazała, że dba o czystość i higienę, nie koncentrując się na histerycznych wątkach epidemii Covid-19. Podkreślono po prostu, że mycie rąk to właśnie najprostsza i najlepsza metoda ochrony nie tylko przed koronowirusem, ale też przed wieloma innymi chorobami.

Jesteśmy etyczni i pomagamy

Ważny jest również sponsoring. Przykładowo: nasz producent mebli Agata przeznaczył na walkę z epidemią 1 mln zł, a wiele mniejszych i większych firm, w tym marka 4F, wykorzystuje swoje zaplecze do produkcji odzieży i akcesoriów ochronnych. Śladem 4F poszli producenci odzieży tacy jak Tuss, Quito, czy producent chust i nosideł Lenny Lamb. Te marki są widoczne szczególnie w mediach społecznościowych i portalach, chociaż z ich komunikacji potrafią też korzystać tradycyjne media.

Nie zaniechaj promocji

Mądra komunikacja marketingowa, adresowana nie tylko do osób przebywających na kwarantannie, może się opłacić. Teraz i w przyszłości. Może ona, w etyczny sposób, zwiększyć zasięg i rozpoznawalnośc marki. Jeszcze do niedawna nie każdy lubił spożywać makaron. Ale wystarczy prześledzić kurs akcji spółki Makarony Polskie, by zrozumieć, że w tej firmie wykorzystali swoje 5 minut. Na topie znalazły się także firmy z branży telemedycznej. Rozmachu ich działaniom dodał na początku marca sam Narodowy Fundusz Zdrowia, pozwalając lekarzom na udzielanie pacjentom e-porad.

Mądre wydatki na marketing opłacają się w okresie kryzysu bardziej niż głupie oszczędności. Czy można budować lub tylko podtrzymywać świadomość marki na rynku bez promocji? Nie da się. Kryzys zmusza firmy do większej kreatywności w docieraniu do klientów. Do zmiany strategii biznesowej, w tym komunikacyjnej firmy. Powinna ona przy tym następować o wiele szybciej i sprawniej niż w czasach spokojnych.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Kasy samoobsługowe pójdą w odstawkę?

Jeden z portali tak zatytułował swój artykuł na temat marketowego handlu: „Polacy pokochali kasy samoobsługowe”. Czy aby na pewno?
3 MIN CZYTANIA

Producenci usilnie wspierają spadającą sprzedaż elektryków

Po utracie ulg podatkowych producenci luksusowych pojazdów elektrycznych obniżają ich ceny, by wesprzeć spadającą sprzedaż.
2 MIN CZYTANIA