fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaKrajDługi branży motoryzacyjnej odbiją się na kierowcach

Długi branży motoryzacyjnej odbiją się na kierowcach

Rosnące zadłużenie branży motoryzacyjnej będzie skutkowało wzrostem cen dla wszystkich obecnych i potencjalnych kierowców.

Aktualnie ponad 12,5 tys. przedsiębiorstw ma łącznie prawie 450 mln zł długu, a aż 61 proc. w tym gronie to małe warsztaty. Od początku pandemii zadłużenie to wzrosło o 70,1 mln zł, a według danych Krajowego Rejestru Długów liczba dłużników wzrosła o 101 firm. Średnie zadłużenie firmy w branży motoryzacyjnej wynosi niewiele ponad 35,5 tys. zł, a najbardziej zadłużona jest hurtownia motoryzacyjna ze Śląska, która zalega wierzycielom na kwotę niemal 4,8 mln zł.

Dariusz Szkarade z obsługującej zadłużenie firmy NFG ostrzega, że sytuacja branży może się nawet pogorszyć. Wszystko przez rosnącą liczbę pojazdów hybrydowych i elektrycznych, które trzeba będzie naprawiać, w związku z czym część warsztatów będzie musiała zainwestować w dodatkowe szkolenia w tym zakresie. To może skutkować pogłębieniem kłopotów finansowych warsztatów, które na skutek tego mogą opóźniać płatności kontrahentom lub podnosić ceny dla klientów.

W tarapatach są także fabryki części do samochodów, które nie otrzymują wystarczającej ilości materiałów od azjatyckich dostawców, co może powodować dłuższe przestoje w produkcji. To z kolei wydłuży czas zakupu nowego samochodu i zmusi salony oraz komisy do rezygnacji z rabatów.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA