fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseDłużnicy-milionerzy. Jak wysokie mają zaległości?

Dłużnicy-milionerzy. Jak wysokie mają zaległości?

Prawie miliard złotych wynoszą długi zaledwie 373 konsumentów wpisanych do Krajowego Rejestru Długów.

Grono 373 dłużników ma łącznie 3,4 tys. zaległych płatności na łączną kwotę sięgającą 981 mln 248 tys. zł. Zdecydowana większość osób w tej grupie to mężczyźni.

– Dłużnicy-milionerzy często nie są nimi z przypadku. Ich zaległości to efekt spirali zadłużenia, czyli zaciągania kolejnych coraz droższych zobowiązań, aby spłacić poprzednie – powiedział PAP prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki. – Prawie 55 proc. tych „milionerów” ma przynajmniej dwóch wierzycieli. Gdyby ten drugi i kolejni sprawdzili ich w rejestrze długów, pewnie dzisiaj nie liczyliby strat.

Co trzeci „milioner” jest multidłużnikiem, czyli ma trzech i więcej wierzycieli, a co piąty nie oddał pieniędzy dwóm firmom. Prezes Łącki jest przekonany, że długi te w zdecydowanej większości nie są do odzyskania.

Mężczyźni stanowią większość wśród największych dłużników (70 proc.), a ich zaległości sięgają łącznie 725,3 mln zł. Długi 110 pań znajdujących się w tej grupie wynoszą 225,9 mln zł. Najczęściej na ponad milion zadłużone są osoby w wieku od 46 do 55 lat (prawie co trzeci dłużnik). Tak wysokich zaległości nie mają jeszcze osoby mające poniżej 26 lat.

Najwięcej dłużników mieszka w województwie mazowieckim (27 proc. – 307,6 mln zł), a kolejne są województwa pomorskie (167,1 mln zł) oraz łódzkie (75 mln zł).

– W podziale na miejsce zamieszkania, w milionowe problemy finansowe najczęściej popadają mieszkańcy miast. Wśród rekordzistów dłużników największą grupę (121) stanowią osoby z aglomeracji z liczbą ludności przekraczającą 300 tys. – powiedział prezes Łącki.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA