fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaFinanseDłużnicy-milionerzy. Jak wysokie mają zaległości?

Dłużnicy-milionerzy. Jak wysokie mają zaległości?

Prawie miliard złotych wynoszą długi zaledwie 373 konsumentów wpisanych do Krajowego Rejestru Długów.

Grono 373 dłużników ma łącznie 3,4 tys. zaległych płatności na łączną kwotę sięgającą 981 mln 248 tys. zł. Zdecydowana większość osób w tej grupie to mężczyźni.

– Dłużnicy-milionerzy często nie są nimi z przypadku. Ich zaległości to efekt spirali zadłużenia, czyli zaciągania kolejnych coraz droższych zobowiązań, aby spłacić poprzednie – powiedział PAP prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki. – Prawie 55 proc. tych „milionerów” ma przynajmniej dwóch wierzycieli. Gdyby ten drugi i kolejni sprawdzili ich w rejestrze długów, pewnie dzisiaj nie liczyliby strat.

Co trzeci „milioner” jest multidłużnikiem, czyli ma trzech i więcej wierzycieli, a co piąty nie oddał pieniędzy dwóm firmom. Prezes Łącki jest przekonany, że długi te w zdecydowanej większości nie są do odzyskania.

Mężczyźni stanowią większość wśród największych dłużników (70 proc.), a ich zaległości sięgają łącznie 725,3 mln zł. Długi 110 pań znajdujących się w tej grupie wynoszą 225,9 mln zł. Najczęściej na ponad milion zadłużone są osoby w wieku od 46 do 55 lat (prawie co trzeci dłużnik). Tak wysokich zaległości nie mają jeszcze osoby mające poniżej 26 lat.

Najwięcej dłużników mieszka w województwie mazowieckim (27 proc. – 307,6 mln zł), a kolejne są województwa pomorskie (167,1 mln zł) oraz łódzkie (75 mln zł).

– W podziale na miejsce zamieszkania, w milionowe problemy finansowe najczęściej popadają mieszkańcy miast. Wśród rekordzistów dłużników największą grupę (121) stanowią osoby z aglomeracji z liczbą ludności przekraczającą 300 tys. – powiedział prezes Łącki.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA