fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaBiznesDłużnicy, strzeżcie się!

Dłużnicy, strzeżcie się!

Rząd wspólnie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów finalizuje prace nad nowymi metodami walki z zatorami płatniczymi.

„Puls Biznesu” informuje, że głównym celem zmian jest uniemożliwienie firmom unikania kar finansowych. W samych pracach chodzi natomiast o zmianę istniejącej od prawie dwóch lat rządowej strategii do walki z zatorami płatniczymi. Według UOKiK obowiązująca ustawa jest zbyt sztywna i nie pozwala na elastyczne reagowanie na rozmaite sytuacje rynkowe, przez co na 108 prowadzonych dotychczas postępowań antyzatorowych ukarano finansowo tylko pięć firm. Łączna kara wynosi zaledwie 1,1 mln zł, podczas gdy całkowite zadłużenie 285 tys. firm widniejących w rejestrach KRD na koniec 2020 r. to aż 11,2 mld zł!

Zdaniem prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego dzisiejsze przepisy pozwalają co sprytniejszym dłużnikom na unikanie kar, a na rynku są nawet specjalne firmy trudniące się w doradzaniu, jak to robić.
– Przygotowaliśmy propozycje zmian, które zwiększą skuteczność naszych postępowań. Duże firmy odpowiedzialne za zatory muszą mieć poczucie, że jedynym sposobem uniknięcia odpowiedzialności jest uczciwe płacenie kontrahentom – powiedział Chróstny w rozmowie z „Pulsem Biznesu”.

Źródło: Puls Biznesu

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA