fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseDo jakiego poziomu dojdą stopy procentowe?

Do jakiego poziomu dojdą stopy procentowe?

Polski Instytut Ekonomiczny wątpi, aby Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe NBP aż do poziomu 7,5 proc.

Według analityków PIE cykl podwyżek stóp procentowych zatrzyma się raczej w okolicach 5,5 proc., bo na to wskazują modele ekonometryczne.

„Modele statystyczne wskazują, że docelowa wysokość stóp procentowych NBP, przy inflacji rzędu 10 proc., to 5,5 proc. Ekonomiści formułują prognozy dotyczące decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w horyzoncie 2 lat za pomocą tzw. reguły Taylora. To równanie, które uwzględnia 3 zmienne: wysokość inflacji w stosunku do celu banku centralnego, naturalną wysokość stóp procentowych oraz tzw. lukę popytową. Ostatnie dwa czynniki są nieobserwowalne, a wynik jest bardzo mocno uzależniony od przyjętych założeń” – napisano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.

Ekonomiści wyjaśnili, że model został oszacowany na podstawie danych z lat 2010-2019, bo wzięcie pod uwagę okresu pandemicznego „prowadzi do istotnego spadku znaczenia inflacji w decyzjach banku centralnego”, co może być efektem „podwyższonej niepewności, bądź spóźnionych decyzji RPP”, co w ocenie analityków jest tylko przejściowym zaburzeniem.

W artykule napisano również, że w prognozach wzrostu stóp procentowych należy uwzględniać ryzyko dla stabilności finansowej i tak – przy stopach na poziomie 7,5 proc. wysokość raty kredytu wynoszącego 500 tys. zł sięgałaby aż 80 proc. średniego wynagrodzenia.
„Przy takiej wysokości część kredytobiorców zacznie mieć problemy przy regulowaniu bieżących zobowiązań – ostrzeżenie przed tym zagrożeniem już dziś formułują prezesi niektórych banków komercyjnych” – podsumowano.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.
3 MIN CZYTANIA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Europejczycy wydają i oszczędzają coraz więcej

W 2022 roku wzrosły wydatki na towary i usługi oraz oszczędności gospodarstw domowych w Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Oto najlepsza szkoła biznesowa w Polsce

Akademia Leona Koźmińskiego z dobrym wynikiem znalazła się na prestiżowej liście 90 najlepszych biznesowych szkół w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Port Gdańsk najlepszy w Europie!

W 2022 roku port w Gdańsku po raz kolejny odnotował największy przyrost wolumenu przeładunku towarów w całej Europie.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi sprzedawców AGD i RTV

Pogarsza się sytuacja finansowa sklepów, które zajmują się sprzedażą elektroniki i sprzętów AGD. Dowodem na to jest restrukturyzacja spółki NEONET.
2 MIN CZYTANIA