fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaŚwiatDo Kazachstanu uciekło przed wojną więcej Rosjan niż Ukraińców do Polski

Do Kazachstanu uciekło przed wojną więcej Rosjan niż Ukraińców do Polski

Władze Kazachstanu zmieniają swoją politykę wizową, aby ograniczyć napływ Rosjan.

Rząd w Astanie zmienia przepisy regulujące kwestie przyjazdu do kraju obcokrajowców. Zgodnie z nowymi zasadami preferencyjnym podejściem nie będą mogli się już cieszyć obywatele państw zrzeszonych w Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej – czyli Federacji Rosyjskiej, Białorusi, Armenii i Kirgistanu. Dotychczas otrzymywali oni przy wjeździe do kraju wizy bezterminowe. Po zmianach przyjętych 16 stycznia nie będą mogli pozostać na terytorium Kazachstanu dłużej niż 90 dni.

Według kazachskiego resortu spraw wewnętrznych, w ubiegłym roku do kraju wjechało ok. 2,9 mln Rosjan. Byli to główne mężczyźni, a największe natężenie ich przyjazdów nastąpiło we wrześniu i październiku, czyli wtedy, gdy Władimir Putin ogłosił mobilizację do wojska.

Jedynie 146 tys. Rosjan dokonało rejestracji niezbędnej do m.in. założenia konta w banku czy ubiegania się o pracę, a tylko 36 tys. złożyło wniosek o możliwość pobytu na stałe. Pozostali funkcjonują w szarej strefie.

Władze w Kazachstanie twierdzą, że wzrost napływu Rosjan doprowadził do trudnej sytuacji w kraju, czego przejawem jest m.in. sięgająca poziomu 20 proc. inflacja.

asiaone.com, rferl.org

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA