Władze Kazachstanu zmieniają swoją politykę wizową, aby ograniczyć napływ Rosjan.

Rząd w Astanie zmienia przepisy regulujące kwestie przyjazdu do kraju obcokrajowców. Zgodnie z nowymi zasadami preferencyjnym podejściem nie będą mogli się już cieszyć obywatele państw zrzeszonych w Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej – czyli Federacji Rosyjskiej, Białorusi, Armenii i Kirgistanu. Dotychczas otrzymywali oni przy wjeździe do kraju wizy bezterminowe. Po zmianach przyjętych 16 stycznia nie będą mogli pozostać na terytorium Kazachstanu dłużej niż 90 dni.

Według kazachskiego resortu spraw wewnętrznych, w ubiegłym roku do kraju wjechało ok. 2,9 mln Rosjan. Byli to główne mężczyźni, a największe natężenie ich przyjazdów nastąpiło we wrześniu i październiku, czyli wtedy, gdy Władimir Putin ogłosił mobilizację do wojska.

Jedynie 146 tys. Rosjan dokonało rejestracji niezbędnej do m.in. założenia konta w banku czy ubiegania się o pracę, a tylko 36 tys. złożyło wniosek o możliwość pobytu na stałe. Pozostali funkcjonują w szarej strefie.

Władze w Kazachstanie twierdzą, że wzrost napływu Rosjan doprowadził do trudnej sytuacji w kraju, czego przejawem jest m.in. sięgająca poziomu 20 proc. inflacja.

asiaone.com, rferl.org

Poprzedni artykułBrak piasku na Saharze
Następny artykułIlu myśliwych jest w Europie?