fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiDo kiedy mamy czas na zmianę formy płacenia podatków?

Do kiedy mamy czas na zmianę formy płacenia podatków?

Czas na dokonanie wyboru formy opodatkowania na kolejny rok podatkowy podatnicy mają do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano pierwszy przychód. Dla większości podatników oznacza to, że zmuszeni do zmiany formy rozliczeń z fiskusem przez Polski Ład na podjęcie decyzji mają czas do 20 lutego. Mniej czasu mają podatnicy CIT, którzy chcieliby przejść na tzw. estoński CIT.

Polski Ład, którego przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., zmusi wielu podatników prowadzących własne firmy, do wnikliwego przeanalizowania, która z dostępnych form opodatkowania będzie dla nich najbardziej korzystna. Opcje, które im pozostają, są w praktyce trzy. To tzw. zasady ogólne (podatek płaci się według skali podatkowej), podatek liniowy (ze stała stawką 19 proc.) oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, który jest obecnie mocno promowany przez rząd i który rzeczywiście po zmianach w zasadach opłacania składki zdrowotnej może dla wielu przedsiębiorców okazać się najtańszym sposobem rozliczania się z fiskusem.

Nie da się już natomiast wybrać karty podatkowej. W tej formie podatek w 2022 r. może płacić tylko podatnik, który był w tej formie opodatkowany w 2021 r.

Kluczowe przy tym jest to, że każdy podatnik ma prawo dokonać na początku kolejnego roku podatkowego zmiany formy, w jakiej jest opodatkowany. Wbrew też powszechnemu przekonaniu, czas na to wcale nie kończy się 20 stycznia. Ten termin dotyczy bowiem tylko takich firm, które rozpoczynają działalność (pierwszy raz) w grudniu.

Pozostali podatnicy, a zatem tacy, którzy kontynuują swoją działalność, zmiany formy, w jakiej opłacają swoje podatki, mogą dokonać w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskali pierwszy przychód.

Jeżeli zatem podatnik pierwszy dochód uzyska w styczniu, co zazwyczaj dotyczy większości firm, czas na zmianę formy opodatkowania ma do 20 lutego. Jeśli zaś pierwszy przychód zostanie uzyskany w lutym, czas na decyzję będzie do 20 marca.

Co ważne, podatnik, który pomyli się przy wyborze, może swoją pomyłkę skorygować, byle nastąpiło to przed upływem terminu złożenia zawiadomienia. Jeśli zatem podatnik, który pierwszy przychód ma w styczniu, wybierze ryczałt i zgłosi to np. 5 lutego, dojdzie do wniosku, że woli jednak podatek liniowy, może dokonać zgłoszenia ponownie, byle nastąpiło to przed 20 lutego. Jeśli zatem zgłosi kolejną zmianę np. 15 lutego, to mimo że wybrał najpierw ryczałt, będzie mógł być opodatkowany stawką liniową. Gdyby jednak dokonał zgłoszenia nie 15, a np. 25 lutego, to będzie musiał płacić podatek według pierwszego zgłoszenia, czyli ryczałt.

Samo zawiadomienie może odbyć się na dwa sposoby. Albo poprzez zawiadomienie bezpośrednio urzędu skarbowego, w którym podatki na co dzień opłacamy, albo też poprzez odpowiednią modyfikację wpisu w CEIDG. Aby dokonać zmiany formy opodatkowania, podatnik powinien wypełnić formularz CEIDG-1. Może to zrobić przez internet lub w urzędzie miasta czy gminy.

Znacznie mniej czasu niż podatnicy PIT mają na decyzję spółki opodatkowane CIT. W ich przypadku możliwe jest albo pozostanie na normalnych zasadach opodatkowania, albo skorzystanie z dobrodziejstw zmodyfikowanego przez Polski Ład tzw. estońskiego CIT. Aby jednak z tego ostatniego móc korzystać, konieczne jest złożenie zawiadomienia o wyborze opodatkowania w tej formie, według ustalonego wzoru do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym spółka ma być opodatkowany ryczałtem. Mimo licznych zmian w zasadach opodatkowania ryczałtem od spółek (estońskim CIT), które wprowadził Polski Ład (nowelizacja została opublikowana w Dz.U. z 2021 r., poz. 2105), ta zasada nie uległa zmianie.

Oznacza to, że gdy spółka chce korzystać z ryczałtu od dochodów spółek od 1 stycznia 2022 r., musi to zgłosić najpóźniej do poniedziałku 31 stycznia 2002 r. Taki termin dotyczy oczywiście tylko spółki, która ma rok podatkowy pokrywający się z rokiem kalendarzowym. Jeśli spółka ma rok podatkowy inny niż kalendarzowy, oświadczenie złoży w innym terminie. Jeśli zatem np. rok podatkowy kończy się dla niej 31 marca 2022 r. i zamierza ona korzystać z ryczałtu od 1 kwietnia 2022 r., to czas na złożenie oświadczenia ma do końca kwietnia 2022 r.

Zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych ma oznaczenie ZAW-RD. Co istotne, formularz ten składa się nie tylko przy wyborze ryczałtu, ale także w każdym przypadku, gdy objęte tym zgłoszenie dane ulegają zmianie. W takim przypadku na ponowne złożenie druku ZAW-RD podatnik ma 14 dni od zaistnienia tych zmian.

Marek Kutarba
Marek Kutarba
Prawnik i publicysta, ekspert w zakresie prawa podatkowego i finansów. Karierę zawodową rozpoczął od pracy w Izbie Skarbowej we Wrocławiu. Później związany z licznymi tytułami prasowymi, w tym największymi polskimi dziennikami gospodarczymi, w których pełnił funkcje redakcyjne i publikował na tematy podatkowe i gospodarcze. Autor książek i praktycznych poradników z zakresu prawa podatkowego. Obecnie właściciel firmy doradczej specjalizującej się w zarządzaniu finansowym i restrukturyzacji kosztów oraz kontent marketingu i litigation PR.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Podatek liniowy już nie tak popularny

W ciągu zaledwie roku, w wyniku zmian wprowadzonych Polskim Ładem, liczba podatników liniowego PIT zmalała o więcej niż jedną trzecią, a zapłacony przez nich podatek o jedną piątą. Równocześnie wzrosła tzw. efektywna stawka opodatkowania.
4 MIN CZYTANIA

Wydatki na wdrożenie KSeF można odliczyć podwójnie

Koszty związane z implementacją oprogramowania koniecznego do komunikacji z Krajowym Systemem e-Faktur mogą spełniać kryteria prac badawczo-rozwojowych (B+R), co umożliwia odliczenie kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi na badania i rozwój. Taki wniosek wynika z interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektora KIS w styczniu 2024 r.
4 MIN CZYTANIA

Niepełny miesiąc pracy nie wpływa na potrącenia komornicze

Praca przez część miesiąca nie wpływa na kwotę wolną od potrąceń komorniczych. Jeśli pracownik jest zatrudniony na pełnym etacie, ale nie przepracował pełnego miesiąca (np. z powodu ustania stosunku pracy w trakcie miesiąca), obowiązujące przepisy nie pozwalają na zmniejszenie kwoty wolnej od potrąceń w ramach egzekucji komorniczej.
3 MIN CZYTANIA