fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaDo kogo trafi dodatek energetyczny?

Do kogo trafi dodatek energetyczny?

Planowany dodatek energetyczny dla odbiorców wrażliwych energii obejmie nieco szersze grono niż wcześniej planowano – poinformowała w środę minister klimatu Anna Moskwa. Szczegóły mamy poznać w ciągu kilku dni.

– Dokonaliśmy kilku uzupełnień, by na pewno nikogo nie wykluczyć i objąć nim wszystkie grupy potrzebujące – powiedziała Anna Moskwa. Jak zaznaczyła, szczegóły resort ujawni w ciągu kilku dni. Minister przyznała jedynie, że grono beneficjentów dodatku będzie nieco zmodyfikowane i szersze w stosunku do pierwotnych zamierzeń, choć to poszerzenie nie będzie wielkie.

– Dodatek powinien objąć minimalnie większą liczbę beneficjentów niż pierwotnie zakładano – wyjaśniła. Ma pojawić się w ramach szerszego pakietu rozwiązań antyinflacyjnych.

Zgodnie z wpisem do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, odpowiedni projekt nowelizacji Prawa energetycznego ma zakładać zmiany definicji odbiorcy wrażliwego, poprzez znaczne poszerzenie kręgu osób kwalifikujących się do dodatków, zmiany wysokości oraz procedury przyznawania dodatku energetycznego.

Dodatkowo pojawić się ma zakaz wstrzymania dostaw w tzw. miesiącach zimowych w przypadku, gdy odbiorca wrażliwy energii elektrycznej posiada zaległości.

Otwierając wcześniej konferencję energetyczną EuroPower i kongres OZE Power, minister Moskwa podkreśliła, że dodatek energetyczny należy traktować jako element sprawiedliwej transformacji energetycznej.

– Transformacja daje niezwykłe szanse rozwoju, ale nie możemy zapominać o tych, którzy mogą stać się jej ofiarami – wskazała. – Grupy wrażliwe nie powinny zostać dotknięte zmianami, jakie dokonują się na rynku energii – dodała.

Jak poinformowała również, moc zainstalowana wszystkich OZE przekroczyła już 15 GW, co jest sukcesem wszystkich obywateli. Jak mówiła, coraz bardziej zaczynamy rozumieć potrzebę transformacji w wymiarze pojedynczych odbiorców i gospodarstw.

– Zieloni musimy być, ale i chcemy (…) Transformacja to wspólne zadanie, w które angażuje się całe społeczeństwo – podkreśliła.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA