fbpx
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaPodatkiDo końca lutego czas na PIT-28

Do końca lutego czas na PIT-28

Podatnicy, którzy płacą ryczałt od najmu lub prowadzą biznes opodatkowany na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, muszą rozliczyć się z ubiegłorocznych przychodów do końca lutego 2022 roku. Służy do tego druk PIT-28.

Ostatnim dniem na dopełnienie obowiązku rozliczeniowego ryczałtowców będzie w tym roku poniedziałek 28 lutego. Deklarację można złożyć w sposób tradycyjny, a więc korzystając z pośrednictwa poczty lub wysyłając je elektronicznie. Od 15 lutego wstępnie wypełnione zeznanie PIT-28 za 2021 rok będzie również udostępnione w elektronicznej usłudze skarbówki Twój e-PIT.

Deklarację PIT-28 muszą złożyć podatnicy, którzy uzyskują przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy i poddzierżawy lub umów o podobnym charakterze i rozliczają się ryczałtem lub osoby prowadzące samodzielnie działalność gospodarczą lub wspólnicy spółek cywilnych lub jawnych i również wybrali ryczałt jako formę opodatkowania uzyskanych przychodów. Na druku PIT-28 zaznaczymy, jakie dokładnie źródło przychodów rozliczamy.

Druk PIT-28 jest dość prosty do wypełnienia ze względu na fakt, że ryczałt jest prostą formą opodatkowania. Podatek płacony jest od przychodów, co oznacza, że nie uwzględnia się tu kosztów uzyskania przychodów.
Sam formularz ma 9 stron, ale ta objętość wynika głównie z faktu, że w ryczałcie mamy dość pokaźną liczbę stawek, które są rozpisane na poszczególne wiersze formularza.

W deklaracji poza wskazaniem roku, którego rozliczenie dotyczy, zaznaczeniem, czy jest to złożenie zeznania, czy jego korekta, trzeba wpisać dane identyfikacyjne, rodzaj przychodów i ich kwotę, a także odliczenia.
Możliwe jest ujęcie w tej części m.in. strat z lat ubiegłych czy ulgi odsetkowej. Trzeba też podać podstawę wyliczenia ryczałtu i sam ryczałt. Deklarację kończy podpis.
Czasem, np. korzystając z odliczeń, do PIT-28 trzeba będzie dołączyć załącznik. Mogą to być druki: PIT-28/B, PIT/O, PIT/D, PIT-2K, PIT/WZR oraz NIP-7 lub ZAP-3.

Każdy kto ma obowiązek złożenia PIT-28 powinien zrobić to w ustawowym terminie. Spóźnienie może się wiązać z sankcjami wynikającymi z kodeksu karnego skarbowego.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA