fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaDobowe zapotrzebowanie na prąd. Kiedy oszczędzać?

Dobowe zapotrzebowanie na prąd. Kiedy oszczędzać?

Polskie Sieci Energetyczne zaczynają publikować informacje o godzinach szczytu.

Od grudnia PSE zacznie publikować dane o godzinach szczytu poboru energii elektrycznej w Polsce. „Puls Biznesu” wyjaśnił, że w ten sposób będzie sugerowane, w jakich godzinach następnego dnia warto oszczędzać energię elektryczną. Takich godzin szczytu będzie prawdopodobnie od trzech do pięciu dziennie.

Według PSE godziny szczytu to pora, kiedy wytwarzanie w elektrowniach konwencjonalnych, czyli głównie węglowych, jest największe. Oznacza to, że nie brana jest tu pod uwagę produkcja prądu z wiatraków i fotowoltaiki. „Puls Biznesu” podkreślił, że publikacja godzin szczytu nie wiąże się z żadnym obowiązkiem po stronie odbiorców prądu, ale PSE apeluje, aby w tych godzinach oszczędzać energię, np. planując energochłonne czynności na inny moment dnia.

Dzisiaj ciężko określić, kiedy przypadną szczyty, choć do 2019 r. w chłodnych miesiącach były to zwykle godziny poranne i wieczorne, czyli wtedy, gdy ludzie przebywają w domach. Teraz jest inaczej, a jesienno-zimowa krzywa zapotrzebowania jest płaska i utrzymuje się na poziomie obu szczytów. Eksperci PSE przypuszczają, że może to wynikać ze wzrostu liczby pomp ciepła, które są zasilane prądem. Swoje robi zapewne też fakt, że więcej ludzi pracuje w domach, co przed 2019 r. nie było tak częstym zjawiskiem. „Puls Biznesu” przypuszcza też, że wykres jest spłaszczony, bo rośnie liczba gospodarstw dogrzewających się urządzeniami na prąd.

Ogłaszanie godzin szczytu ma pomóc Polsce wywiązać się z unijnego obowiązku redukcji zapotrzebowania na prąd tej zimy o 10 proc. PSE zapewnia, że generalny brak prądu nam nie grozi.

Polskie Radio 24, Puls Biznesu

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA