fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaEnergetykaDobowe zapotrzebowanie na prąd. Kiedy oszczędzać?

Dobowe zapotrzebowanie na prąd. Kiedy oszczędzać?

Polskie Sieci Energetyczne zaczynają publikować informacje o godzinach szczytu.

Od grudnia PSE zacznie publikować dane o godzinach szczytu poboru energii elektrycznej w Polsce. „Puls Biznesu” wyjaśnił, że w ten sposób będzie sugerowane, w jakich godzinach następnego dnia warto oszczędzać energię elektryczną. Takich godzin szczytu będzie prawdopodobnie od trzech do pięciu dziennie.

Według PSE godziny szczytu to pora, kiedy wytwarzanie w elektrowniach konwencjonalnych, czyli głównie węglowych, jest największe. Oznacza to, że nie brana jest tu pod uwagę produkcja prądu z wiatraków i fotowoltaiki. „Puls Biznesu” podkreślił, że publikacja godzin szczytu nie wiąże się z żadnym obowiązkiem po stronie odbiorców prądu, ale PSE apeluje, aby w tych godzinach oszczędzać energię, np. planując energochłonne czynności na inny moment dnia.

Dzisiaj ciężko określić, kiedy przypadną szczyty, choć do 2019 r. w chłodnych miesiącach były to zwykle godziny poranne i wieczorne, czyli wtedy, gdy ludzie przebywają w domach. Teraz jest inaczej, a jesienno-zimowa krzywa zapotrzebowania jest płaska i utrzymuje się na poziomie obu szczytów. Eksperci PSE przypuszczają, że może to wynikać ze wzrostu liczby pomp ciepła, które są zasilane prądem. Swoje robi zapewne też fakt, że więcej ludzi pracuje w domach, co przed 2019 r. nie było tak częstym zjawiskiem. „Puls Biznesu” przypuszcza też, że wykres jest spłaszczony, bo rośnie liczba gospodarstw dogrzewających się urządzeniami na prąd.

Ogłaszanie godzin szczytu ma pomóc Polsce wywiązać się z unijnego obowiązku redukcji zapotrzebowania na prąd tej zimy o 10 proc. PSE zapewnia, że generalny brak prądu nam nie grozi.

Polskie Radio 24, Puls Biznesu

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Orlen chce budować globalną markę i zmienia nazwę

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna oficjalnie zmieni nazwę na krótszą. Może to nastąpić już za miesiąc.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy chcą rozwijać morską energetykę wiatrową

Polskie przedsiębiorstwa są zainteresowane wspieraniem budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Niektóre z naszych firm już w tym uczestniczą.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA