fbpx
środa, 17 lipca, 2024
Strona głównaArchiwumDobra firma ze zrzuty. Wartość polskiego rynku crowdfundingu sięgnie w tym roku...

Dobra firma ze zrzuty. Wartość polskiego rynku crowdfundingu sięgnie w tym roku 1,1 mld złotych

Rzemieślniczy Browar Jastrzębie miał problem ze zdobyciem kapitału na start. Nikt nie chciał w niego zainwestować odpowiednich pieniędzy. 4 miliony złotych zebrał więc od… internautów, oddając im w zamian za to kontrolę nad 35 proc. udziałów w browarnianej spółce.

Obojętne, czy zbiera się pieniądze na cel społeczny, charytatywny, naukowy, kulturalny, czy po prostu na rozwinięcie biznesu. Mechanizm zawsze jest ten sam: to ludzie i inne podmioty wspierają finansowo startującą firmę, uważając przedsięwzięcie za sensowne. Dostrzegając w nim wartościowy dla rynku, czy społeczności potencjał wzrostu. Albo zwyczajnie – czysty zysk w przyszłości.

Prosta zrzutka (zbiórka) to tylko jedna z metod uprawiania crowdfundingu. Coraz popularniejszy jest właśnie tzw. crowdfunding udziałowy, gdzie nawet zwykły Kowalski może dać pieniądze startującej firmie w zamian za udział w jej kapitale zakładowym, czy/i przyszłe zyski.

Tempo rozwoju crowdfundingu w Polsce nie słabnie. Coraz więcej pieniędzy zbieranych jest też przez sieć. – Wartość zrzutek w Internecie dojdzie do 1,088 mld zł w 2020 r., uzyskując dynamikę na poziomie 55,43 proc. – prognozuje Tomasz Chołast, współzałożyciel Zrzutka.pl.

Platformy do zbiórek

Zrzutka.pl to firma, ale przede wszystkim narzędzie do tworzenia zbiórek internetowych na dowolny cel (prezent, wyjazd, własny biznes, akcję charytatywną). Korzystanie z tej akurat platformy jest darmowe. Obok Zrzutki istnieje w Polsce już kilkanaście innych, w tym kilka bardziej znaczących platform crowdfundingowych, do których należą m.in. PolakPotrafi.pl, crowdangels.pl, wspieram.to.pl, wspolnicy.pl, odpalprojekt.pl., megatotal.pl, findfund.pl, ideowi.pl, bessfund.com, getfundet.pl. oraz Fundacja Centrum Gospodarki Społecznościowej. Za swoje usługi pobierają kilkuprocentowe prowizje (do ok. 10 proc.) oraz tzw. prowizje systemu płatności. Czasem i inne opłaty, np. za poszczególne publikacje.

Pierwszy portal crowdfundingowy ArtistShare.net powstał w 2000 roku, a za najbardziej popularny w naszej strefie kulturowej uchodzi amerykański Kickstarter.

Nic bez ryzyka

Nie ma jednak roży bez kolców. Według organizacji Angel Capital Association, tylko 11 proc. start-upów spełnia oczekiwania inwestorów, także co do spodziewanej stopy zwrotu z inwestycji. Inwestycja w biznes poprzez crowdfunding zawsze wymaga cierpliwości. Inwestor musi założyć, że wkłada kapitał w dany projekt na co najmniej 5 lat. Nie może mieć jednak pewności, czy zarobi. Badanie CB Insights z 2015 r. wykazało, że spośród 1027 start-upów poszukujących finansowania w latach 2009-2010, tylko 40 proc. przetrwało. Zaś zaledwie 1 proc. z nich stało się poważnymi biznesami. Wiele wspartych społecznymi zrzutkami biznesów zwyczajnie padło.

Jest więc to „zabawa” podwyższonego ryzyka. Z drugiej jednak strony, w opinii monitorującego rynek Willamette University, trafione inwestycje crowdfundingowe przynoszą średnioroczną stopę zwrotu na poziomie 20 proc., czyli np. tyle, ile mniej więcej dała w ostatnim roku lokata w złoto fizyczne.

Bez gotówki

Chołast przewiduje, że w tym roku już dwie trzecie transakcji będzie realizowanych mobilnie, tj. za pomocą smartfonów i tabletów. Niezależnie od siebie będą wzmacniały się dwie nogi crowdfundingu, dotychczas relatywnie słabe polskim rynku, a mające spory udział w rynkach zagranicznych – tzw. crowdfunding udziałowy oraz cykliczne zbiórki online.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA