fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaInwestycjeDobre prognozy dla rynku nieruchomości komercyjnych

Dobre prognozy dla rynku nieruchomości komercyjnych

Nieruchomości komercyjne w Polsce czeka znaczący wzrost. To efekt poprawiającej się sytuacji gospodarczej naszego kraju.

W 2024 roku inwestycje w nieruchomości komercyjne w Polsce mogą wzrosnąć nawet o 10 proc. rok do roku – wynika z raportu „Market Outlook 2024” CBRE. Wzrosty będą widoczne w sektorach przemysłowym i logistycznym oraz mieszkaniowym.

Analiza CBRE pokazuje, że rynek biurowy w największych miastach w Polsce będzie korzystał z wysokiej aktywności najemców, zaś rynek handlowy będzie pobudzany przez niższą inflację i rosnącą siłę nabywczą konsumentów. Wzrost może zostać ograniczony przez niepewną sytuację geopolityczną oraz wysoką inflację bazową.

Badanie przeprowadzone wśród inwestorów wykazało również, że Polska znalazła się na trzecim miejscu w pierwszej dziesiątce krajów, w których oczekiwany jest najwyższy zwrot z inwestycji w nieruchomości w 2024 roku, a Warszawa – jako jedyna stolica krajów Europy Środkowo-Wschodniej – znalazła się na liście dziesięciu najbardziej atrakcyjnych europejskich kierunków inwestycyjnych.

Prognozy dotyczące gospodarki i rynku nieruchomości komercyjnych pozwalają na optymistyczne spojrzenie w przyszłość. Negatywne tendencje, takie jak niższy wzrost PKB, wysoka inflacja i stopy procentowe, zaczynają się odwracać. Opóźniony wpływ wyższych stóp procentowych pozwala przewidywać szybszy wzrost gospodarczy, co powinniśmy zacząć odczuwać szczególnie w drugiej połowie 2024 roku. Polska będzie także beneficjentem wzrostu globalnej aktywności

– powiedziała Katarzyna Gajewska, dyrektorka w dziale badań i analiz rynku w CBRE.

Według inwestorów w 2024 roku, a szczególnie w jego drugiej połowie, najbardziej pożądanymi sektorami będą przemysł i logistyka, na który wskazała ponad jedna trzecia respondentów oraz rynek mieszkaniowy z 28 proc. wskazań.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA