fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaPodatkiDobre wieści dla przedsiębiorców w sprawie CEIDG

Dobre wieści dla przedsiębiorców w sprawie CEIDG

Przedsiębiorcy, którzy zmieniają formę opodatkowania nie będą karani za problemy techniczne związane z działaniem systemu CEIDG.

Wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda zapewnił, że fiskus nie będzie karał przedsiębiorców, którym nie udało się zmienić formy opodatkowania z powodu problemów z CEIDG – poinformował Puls Biznesu.

Po wejściu w życie Polskiego Ładu (1 stycznia 2022 r.) polscy przedsiębiorcy wiele razy mieli problemy z prawidłowym działaniem systemu CEIDG. Dziennik przypomniał jednak stanowisko resortu finansów, który – choć sygnalizował możliwe problemy techniczne z portalem – stwierdził, że wina za niewłaściwe posługiwanie się serwisem leżała po stronie samych przedsiębiorców. Mieli oni bowiem po wypełnieniu formularza nie kliknąć przycisku „wyślij”.

Na całą sytuację zareagowała Katarzyna Kierzek-Koperska z Koalicji Obywatelskiej, która w grudniu 2023 r. wystosowała interpelację poselską pisząc w niej, że tysiące małych przedsiębiorców otrzymało wezwania z urzędów skarbowych o rozliczenie swoich podatków według skali podatkowej bądź podatku liniowego, bo w systemie CEIDG nie widać zmian form opodatkowania.

Zdecydowałem o skierowaniu do Dyrektorów Izb Administracji Skarbowych w najbliższym czasie pisma, w którym wskażę, aby w przypadku uprawdopodobnienia przez podatnika, że dokonał złożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania – organy podatkowe rozstrzygały takie sprawy na korzyść podatnika

– napisał polityk w odpowiedzi na interpelację poselską.

Źródło: PAP, Puls Biznesu
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

O jaką dokumentację musi zadbać przedsiębiorca korzystający z ulg strefowych

Przedsiębiorcy działający w specjalnych stref ekonomicznych i korzystający z ulg przeznaczonych dla tej grupy firm, muszą prowadzić księgi rachunkowe tak, aby możliwe było precyzyjne ustalenie przychodów i kosztów z działalności prowadzonej na terenie strefy, jak i poza nią.
3 MIN CZYTANIA

Obniżony VAT dla branży beauty coraz bliżej

Ministerstwo Finansów zdradziło szczegóły na temat przygotowywanej obniżki stawki podatku VAT na usługi kosmetyczne, którą obiecywał premier Donald Tusk.
2 MIN CZYTANIA

Wydatki na wdrożenie KSeF można odliczyć podwójnie

Koszty związane z implementacją oprogramowania koniecznego do komunikacji z Krajowym Systemem e-Faktur mogą spełniać kryteria prac badawczo-rozwojowych (B+R), co umożliwia odliczenie kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi na badania i rozwój. Taki wniosek wynika z interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektora KIS w styczniu 2024 r.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy znaleźli się w energetycznej pułapce inwestycyjnej

Polacy, którzy dzisiaj inwestują w montaż kotłów gazowych, już za kilka lat będą musieli pogodzić się z wysokimi podwyżkami cen za gaz. To między innymi skutek unijnej polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz częściej kupują auta używane

W 2024 roku co czwarte polskie przedsiębiorstwo chce kupić samochód, ale zmalał odsetek firm, które chcą swoją flotę uzupełnić autami całkowicie nowymi.
2 MIN CZYTANIA

Rolnicy domagają się całkowitego wycofania z Zielonego Ładu

Polscy rolnicy chcą, aby rząd wycofał się z Zielonego Ładu, a żeby pokazać swoją siłę, solidarność i determinację zorganizują „gwiaździsty marsz” na Warszawę.
2 MIN CZYTANIA