fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesDobre wieści z polskich pól uprawnych. Będzie rekord?

Dobre wieści z polskich pól uprawnych. Będzie rekord?

Tegoroczne zbiory zbóż mogą być rekordowe – twierdzi dyrektor Izby Zbożowo-Paszowej Radosław Grzegorczyk

Radosław Grzegorczyk w rozmowie z PAP powiedział, że w tym roku żniwa już się skończyły, a mimo to na polach ciągle została kukurydza. Co więcej, w tym roku mieliśmy sprzyjające warunki dla wzrostu upraw, dzięki czemu ziarna są dobrej jakości i zawierają więcej białka niż w latach poprzednich. Poza tym w trakcie żniw nie padało, dzięki czemu ziarna są suche.

Według szacunków Izby Zbożowo-Paszowej zbiory zbóż podstawowych w tym roku mogą osiągnąć poziom 33 mln ton, a kukurydzy ok. 7 mln ton. Problemem natomiast jest fakt, że rolnicy sprzedają małe ilości ziarna, ponieważ są niezadowoleni z oferowanych cen. Aktualnie nie ma chętnych do sprzedaży zbóż z odbiorem w IV kwartale 2022 r., a na wrzesień jest mało ofert.

– Mniej ziarna do sprzedaży niż w poprzednich tygodniach oferują także firmy handlowe – zaznaczył Radosław Grzegorczyk.

Jeśli chodzi o eksport zbóż, to ten dla niektórych kategorii ciągle pozostaje niewielki. Izba podała, że w sierpniu eksport pszenicy drogą morską, w ramach wcześniej zawartych kontraktów, był spory i mógł wynieść 250 tys. ton, ale słabszy był eksport kukurydzy. Na niskim poziomie pozostaje eksport zbóż „na kołach” do Niemiec, a z ofert zakupu wystawianych przez kontrahentów niemieckich praktycznie zniknęły oferty zakupu żyta, pszenżyta i jęczmienia.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA