fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaPodatkiDobrowolna składka zdrowotna? Zapomnij!

Dobrowolna składka zdrowotna? Zapomnij!

Kto marzył sobie, że płacenie składki na leczenie stanie się tylko i wyłącznie wyrazem woli samego płacącego, wykazał się naiwnością. Poprzedni rząd wręcz zwiększył tę daninę, a nowy wcale się nie kwapi, by to zmienić.

„Wysokość składek ZUS drenuje finanse najmniejszych polskich przedsiębiorstw, co widoczne jest w statystykach obrazujących liczbę zamykanych i zawieszanych działalności. Miniony rok okazał się tu rekordowy. Mikroprzedsiębiorstwa są niezbędnym elementem polskiego systemu gospodarczego, wytwarzającym niemal jedną trzecią PKB. Należy zatem usprawnić system, który zabija dziś małą przedsiębiorczość” – czytamy w najnowszym oświadczeniu Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Jak było kiedyś? Nieco lepiej niż jest obecnie, czyli lepiej niż „bardzo źle”, bo jeszcze przed rokiem 2022 ZUS-owski haracz mógł być w większości (bo w 7,75 proc. z 9-proc. składki) odliczany od podatku. Rząd Mateusza Morawieckiego nie tylko zlikwidował możliwość odliczania składki zdrowotnej, ale przestała być ona naliczana ryczałtem od 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Teraz wynosi 9 proc. i jest wyliczana od dochodu przedsiębiorcy (zaś 4,9 proc. – przy podatku rozliczanym „liniowo”).

Te zmiany stworzył Polski Ład, popularnie zwany „polskim nieładem”, gdyż wprowadził bałagan prawny na skalę dotąd w Polsce bezprecedensową.

Przedsiębiorca za swoją przedsiębiorczość jest tu karany w sposób progresywny. Im większy dochód, tym wyższa składka zdrowotna (świadczenia NFZ pozostają oczywiście na tym samym, czyli mocno mizernym poziomie).

Ryczałt tylko trochę lepszy

Na otarcie łez przedsiębiorcom uchylono furtkę, a raczej furteczkę. Jest nią ryczałt, w którym składka zdrowotna jest obliczana szczęśliwie już nie od dochodu przedsiębiorcy, ale od przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w czwartym kwartale poprzedniego roku. Ale nie ma aż tak dobrze. Do tych wyliczeń wymyślono progi, które zależą od rocznego przychodu przedsiębiorcy, kształtując się w taki sposób: do 60 tys. zł przychodu – 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, od 60 tys. zł do 300 tys. zł – 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a powyżej 300 tys. złotych – 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Jeszcze odliczenie od przychodu

By dopełnić tej pełni szczęścia ryczałtowcy mają również możliwość odliczenia od przychodu połowy zapłaconych składek zdrowotnych.

Według Ministerstwa Finansów liczba ryczałtowców wzrosła już w 2022 roku o ok. 30 procent (w porównaniu z 2021), a w zeszłym roku ryczałtem rozliczało się już ponad milion przedsiębiorców.

Nowa koalicja rządząca zapowiadała w kampanii wyborczej powrót do obliczania składki zdrowotnej na zasadach sprzed 2022 roku. Zamiast po prostu wypełnienia obietnicy wykonała symboliczny ukłon w stronę części swoich wyborców, wprowadzając wakacje składkowe dla drobnego przedsiębiorcy. Raz w roku dopuszczono te wakacje, więc pomoc ma charakter bardziej iluzoryczny. Chodzi zapewne o to, by wyglądało na to, że „coś” się robi (wszak wybory samorządowe za pasem!).

Przy okazji: tak skomplikowanego (a zarazem nieprzyjaznego) zarówno przedsiębiorcom, jak i pracownikom, systemu podatkowego na świecie chyba tylko ze świecą szukać.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rząd ulży małym przedsiębiorcom? Kasowy PIT

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała o pracach nad projektem dotyczącym wprowadzenia możliwości wyboru tzw. kasowego PIT przez najmniejszych przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Dwa pomysły na zmianę składki zdrowotnej

Rząd Koalicji Obywatelskiej pracuje nad zmianami w zakresie składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców. Na stole są dwa pomysły.
2 MIN CZYTANIA

Zwrot za dojazd i nocleg pracownika będzie kosztem

Pracodawca, który pracownikom zdalnym zwraca wydatki za dojazd do biura i nocleg może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. Ważne jest, aby były spełnione ustawowe warunki rozliczania ponoszonych kwot w kosztach.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Refleksje ministra finansów o giełdzie i nie tylko…

Andrzej Domański, już nie taki nowy minister finansów, wylał żale w wywiadzie dla Bloomberga nad kondycją Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Niestety nie zabrakło garści konfabulacji.
4 MIN CZYTANIA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Kasy samoobsługowe pójdą w odstawkę?

Jeden z portali tak zatytułował swój artykuł na temat marketowego handlu: „Polacy pokochali kasy samoobsługowe”. Czy aby na pewno?
3 MIN CZYTANIA