fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaArchiwumDobrowolność to dobry kompromis

Dobrowolność to dobry kompromis

Pomysł ten nie spodobał się szczególnie przedsiębiorcom, dla których oznacza to wyraźnie podniesienie kosztów. Nie jest on także na rękę wykwalifikowanym pracownikom, którzy stanowią o sile i potencjale każdej gospodarki. Kiedy wicepremier Gowin zapowiedział, że jego Porozumienie nie zagłosuje za tym rozwiązaniem, sprawa jeszcze bardziej się skomplikowała. Nie mówiąc już o planach zrównoważonego budżetu na przyszły rok, bez zniesienia 30-krotności stają one pod dużym znakiem zapytania. Wydaje się jednak, że jest rozwiązanie, które przynieść może korzyść wszystkim – typowe zastosowanie zasady win-win, znanej w biznesie. To rozwiązanie to dobrowolność. Limit 30-krotności nie będzie obowiązywał, jeśli ubezpieczony sobie tego nie życzy. Może tak być, bo np. lepiej uposażony pracownik chce więcej zaoszczędzić na emeryturę i woli więcej wpłacać w formie składek teraz, aby na przyszłość mieć wyższe świadczenie. Trudno ocenić ile osób skorzystałoby z takiej opcji, niemniej jest to jedno z wyjść, które zadowolić powinno obie strony sporu.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA