fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaPodatkiDobrowolny ZUS bez szans

Dobrowolny ZUS bez szans

Przedsiębiorcy nie mają co liczyć na wprowadzenie dobrowolności odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne.

Nowy przewodniczący Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Łukasz Hardt w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” ostro skrytykował pomysł wprowadzenia dobrowolnego ZUS-u, uważając go za istotne zagrożenie dla stabilności finansów publicznych i FUS. Radio Zet przypomina, że wcześniej przeciwko takiemu rozwiązaniu była już prezes ZUS Gertruda Uścińska.

– Dla mnie idea dobrowolnego ZUS dla przedsiębiorców jest antypaństwowa, antysystemowa i z punktu widzenia ekonomii dobrobytu po prostu nieuzasadniona. Przedsiębiorcy już teraz mogą korzystać z różnych zwolnień i ulg, jeśli chodzi o możliwość opłacania składek ubezpieczeniowych – stwierdził na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” Łukasz Hardt. – Dobrowolność w opłacaniu ZUS uderzałaby w powszechność systemu emerytalnego – dodał.

Zdaniem Hardta dobrowolny ZUS skutkowałby masowym przechodzeniem pracowników etatowych na działalność gospodarczą, a to skończyłoby się „rozszczelnieniem systemu ubezpieczeniowego”. W podobnym tonie wypowiadała się wcześniej prezes Uścińska.

Łukasz Hardt przyznał jednak, że system składek w niektórych obszarach wymaga zmian, a on sam jest przeciwnikiem rozwiązania, w którym składki ubezpieczeniowe przedsiębiorcy nie zależą od jego dochodu.

Promotorem dobrowolnego ZUS dla przedsiębiorców jest natomiast rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz, który chce, żeby do Polski przeniesiono rozwiązanie stosowane już w Niemczech.

DGP, Radio Zet

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

Resort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Zmiany w Ordynacji podatkowej będą największe od lat – zapowiada Ministerstwo Finansów. Na razie propozycje zmian znamy jedynie z wypowiedzi przedstawicieli resortu. Samego projektu jeszcze nie opublikowano.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA