Przedsiębiorcy nie mają co liczyć na wprowadzenie dobrowolności odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne.

Nowy przewodniczący Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Łukasz Hardt w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” ostro skrytykował pomysł wprowadzenia dobrowolnego ZUS-u, uważając go za istotne zagrożenie dla stabilności finansów publicznych i FUS. Radio Zet przypomina, że wcześniej przeciwko takiemu rozwiązaniu była już prezes ZUS Gertruda Uścińska.

– Dla mnie idea dobrowolnego ZUS dla przedsiębiorców jest antypaństwowa, antysystemowa i z punktu widzenia ekonomii dobrobytu po prostu nieuzasadniona. Przedsiębiorcy już teraz mogą korzystać z różnych zwolnień i ulg, jeśli chodzi o możliwość opłacania składek ubezpieczeniowych – stwierdził na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” Łukasz Hardt. – Dobrowolność w opłacaniu ZUS uderzałaby w powszechność systemu emerytalnego – dodał.

Zdaniem Hardta dobrowolny ZUS skutkowałby masowym przechodzeniem pracowników etatowych na działalność gospodarczą, a to skończyłoby się „rozszczelnieniem systemu ubezpieczeniowego”. W podobnym tonie wypowiadała się wcześniej prezes Uścińska.

Łukasz Hardt przyznał jednak, że system składek w niektórych obszarach wymaga zmian, a on sam jest przeciwnikiem rozwiązania, w którym składki ubezpieczeniowe przedsiębiorcy nie zależą od jego dochodu.

Promotorem dobrowolnego ZUS dla przedsiębiorców jest natomiast rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz, który chce, żeby do Polski przeniesiono rozwiązanie stosowane już w Niemczech.

DGP, Radio Zet

Poprzedni artykułTikTok zakazany w Izbie Reprezentantów USA
Następny artykułMniej kredytów dla mikroprzedsiębiorców