fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiDobrowolny ZUS bez szans

Dobrowolny ZUS bez szans

Przedsiębiorcy nie mają co liczyć na wprowadzenie dobrowolności odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne.

Nowy przewodniczący Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Łukasz Hardt w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” ostro skrytykował pomysł wprowadzenia dobrowolnego ZUS-u, uważając go za istotne zagrożenie dla stabilności finansów publicznych i FUS. Radio Zet przypomina, że wcześniej przeciwko takiemu rozwiązaniu była już prezes ZUS Gertruda Uścińska.

– Dla mnie idea dobrowolnego ZUS dla przedsiębiorców jest antypaństwowa, antysystemowa i z punktu widzenia ekonomii dobrobytu po prostu nieuzasadniona. Przedsiębiorcy już teraz mogą korzystać z różnych zwolnień i ulg, jeśli chodzi o możliwość opłacania składek ubezpieczeniowych – stwierdził na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” Łukasz Hardt. – Dobrowolność w opłacaniu ZUS uderzałaby w powszechność systemu emerytalnego – dodał.

Zdaniem Hardta dobrowolny ZUS skutkowałby masowym przechodzeniem pracowników etatowych na działalność gospodarczą, a to skończyłoby się „rozszczelnieniem systemu ubezpieczeniowego”. W podobnym tonie wypowiadała się wcześniej prezes Uścińska.

Łukasz Hardt przyznał jednak, że system składek w niektórych obszarach wymaga zmian, a on sam jest przeciwnikiem rozwiązania, w którym składki ubezpieczeniowe przedsiębiorcy nie zależą od jego dochodu.

Promotorem dobrowolnego ZUS dla przedsiębiorców jest natomiast rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz, który chce, żeby do Polski przeniesiono rozwiązanie stosowane już w Niemczech.

DGP, Radio Zet

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA