fbpx
sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaFinanseDobrze, że mamy własną walutę!

Dobrze, że mamy własną walutę!

Polska gospodarka jak dotąd radzi sobie chyba najlepiej w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o ekonomiczne skutki pandemii COVID-19. Gdyby spojrzeć całościowo na takie wskaźniki jak stopa bezrobocia, dynamika PKB czy produkcja przemysłowa, można by się tylko w tym wniosku utwierdzić. Fakty są takie, a stoją za nimi twarde dane, że kryzys w nas uderzył, ale nie powalił. I mimo wszystko jesteśmy na dobrej drodze do powrotu na ścieżkę stabilnego wzrostu gospodarczego.

Jest tak głównie dlatego, że już przed wybuchem pandemii byliśmy europejskim prymusem, jeśli chodzi dane makroekonomiczne. W ciągu kilku ostatnich lat polska gospodarka rosła szybko i stabilnie, bezrobocie zjechało do rekordowo niskich poziomów, a płace realne w ciągu dwóch lat poprzedzających wybuch pandemii zwiększały się w tempie około 5 proc. To wszystko, wraz ze znakomitą kondycją sektora bankowego oraz brakiem poważniejszych nierównowag makroekonomicznych, pozwoliło naszej gospodarce funkcjonować w tym roku możliwie nieźle, biorąc pod uwagę realia. Szok, jakiego doznała, miał charakter wstrząsu egzogenicznego, nie wynikał zatem z wewnętrznych trudności makroekonomicznych o charakterze strukturalnym.

Dużo i pozytywnie mówi się w kontekście walki z kryzysem o różnych tarczach uruchamianych zarówno przez rząd, jak i zależne od niego podmioty. I jest w tych pochwałach sporo racji. Chociaż poszczególne edycje tych tarcz nie były doskonałe i wzbudzały wiele kontrowersji, to jednak nie ulega wątpliwości, że efektywnie przyczyniły się do zamortyzowania gospodarczych skutków pandemii. Bez nich mielibyśmy do czynienia z gigantyczną katastrofą, której przejawem byłby skokowy wzrost bezrobocia, głęboki spadek PKB i zupełny krach finansów państwa. Póki co nic takiego nie miało miejsca, a najgorsze prognozy się nie sprawdziły. Na uruchomienie szybkiego wsparcia dla przedsiębiorstw pozwoliła niezła sytuacja finansów publicznych, którą udało się uzyskać przed pandemią mimo rosnących wydatków na politykę społeczną.

Cichym bohaterem zdarzeń z ostatnich miesięcy jest także Narodowy Bank Polski, w tym szczególnie jeden z jego organów – Rada Polityki Pieniężnej. Błyskawiczna reakcja naszego banku centralnego przejawiająca się obniżeniem stopy procentowej, skupem na rynku wtórnym obligacji gwarantowanych przez skarb państwa czy zmniejszeniem rezerw obowiązkowych dla banków przyniosła spodziewane efekty. Mało się mówi o tych działaniach NBP, a warto o nich wiedzieć i docenić to, że mamy własny i niezależny bank centralny, który w razie potrzeby reaguje tak, aby pomóc przede wszystkim polskiej gospodarce. Co ciekawe, mimo tych wszystkich działań, nie załamał się kurs złotego, nie wystrzeliła także inflacja, która aktualnie znajduje się w dopuszczalnym paśmie odchyleń od celu.

Skuteczność polityki NBP pokazuje, jak ważne jest posiadanie własnej waluty, szczególnie w trudnych warunkach kryzysu lepiej mieć możliwość skorzystania z narzędzi polityki pieniężnej i kursowej. Bez tego trudno mówić o skutecznej polityce gospodarczej. Stąd jeszcze raz warto docenić fakt, że posiadamy własną walutę. Chociaż od lat trwa nachalny lobbing wciskający Polskę w objęcia strefy euro, udaje nam się zachować złotego i korzystać z dobrodziejstw z tego wynikających. Oby tak zostało.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA