fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatPrezydent Duda spotkał się z przywódcą Chin

Prezydent Duda spotkał się z przywódcą Chin

Podczas pobytu w Pekinie prezydent Andrzej Duda odbył spotkanie z przywódcą Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem.

Obszerna relacja ze spotkania została opublikowana na stronie chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Przywódca Chin oznajmił, że przyjazd do Pekinu prezydenta Polski może oznaczać, że przyjaźń między obydwoma państwami wytrzyma próbę zmian sytuacji międzynarodowej.

Duża część opublikowanego komunikatu dotyczy współpracy gospodarczej. Chiny podkreślają dalszą potrzebę jej rozwoju, zwłaszcza w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku oraz inicjatywy Chiny-CEEC (współpracy Chin i państw Europy Środkowo-Wschodniej).

Pekin zwraca uwagę na konieczność rozwoju wzajemnych inwestycji gospodarczych, relacji handlowych, wzmocnienia transportu i logistyki oraz wymiany technologii. Jednocześnie Chiny zapowiadają pomoc w budowie polskiego hubu logistycznego, który pozwoli naszemu krajowi na uzyskanie pozycji kluczowego węzła dostaw między Państwem Środka a Europą. Jednocześnie Chiny przewidują dalsze rozszerzenie importu polskich produktów rolno- spożywczych i innych towarów wysokiej jakości.

Andrzej Duda jest jednym z dwóch przywódców krajów Unii Europejskiej (obok wielkiego księcia Luksemburga Henryka), który udał się do Pekinu na inaugurację Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

mfa.gov.cn

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Renesans kształcenia zawodowego w Hiszpanii. Polska ma lepszy system

Hiszpańskie kształcenie i szkolenie zawodowe jest w modzie i to nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Liczba uczniów hiszpańskich zawodówek wzrosła o prawie 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat dzięki wyraźnemu zaangażowaniu kolejnych rządów w tę formę edukacji.
3 MIN CZYTANIA

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA