Polska otrzyma niemal 2 miliardy euro na transformację cyfrową kraju.

fot. geralt/Pixabay

Komisja Europejska zatwierdziła program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy, w ramach którego na wsparcie działań z zakresu cyfrowej transformacji kraju Polska otrzyma niemal 2 mld euro.

– Ostatnie dwa i pół roku pokazały, jak ważny jest rozwój nowoczesnych technologii. Ich wykorzystanie poprawia jakość naszego codziennego życia społeczno-gospodarczego – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. – Dlatego w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 położyliśmy jeszcze większy niż do tej pory nacisk na dostęp gospodarstw domowych, przedsiębiorstw oraz miejsc istotnych dla rozwoju społeczno-gospodarczego do ultraszybkiego internetu, rozwój elektronicznych usług publicznych i poprawę dostępu do danych cyfrowych, a także na realizację projektów z obszaru szeroko rozumianego cyberbezpieczeństwa – dodał minister.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wyjaśniło, że na wsparcie w ramach FERC będą mogli liczyć wnioskodawcy, którzy chcą realizować projekty związane z rozwojem dostępności internetu o przepustowości min. 100 Mb/s dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw oraz dostępności internetu o przepustowości co najmniej 1 Gb/s w miejscach istotnych dla rozwoju społeczno-gospodarczego naszego kraju, czyli takich jak szkoły, szpitale, urzędy, instytucje kultury, a także centra technologiczne i biznesowe.

Poza tym ze wsparcia będą mogli też skorzystać wnioskodawcy wdrażający efektywne i przyjazne dla użytkowników e-usługi publiczne, a także poprawiający krajowy system cyberbezpieczeństwa.

– Będziemy dofinansowywać inicjatywy ułatwiające dostęp do nowych e-usług i danych oraz do systemów informatycznych, z których będą mogli korzystać zarówno mieszkańcy i przedsiębiorcy, jak również administracja publiczna – podsumował minister Puda.

Poprzedni artykułRosja zamierza omijać unijne sankcje transportując ropę do Chin przez lody Arktyki
Następny artykułOsoby 50+ istotne dla rynku pracy