fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiDodatkowe opłaty za kubki i pudełka na żywność

Dodatkowe opłaty za kubki i pudełka na żywność

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce wprowadzić dodatkowe opłaty za jednorazowe kubki, pudełka na żywność, a nawet nawilżane chusteczki i filtry do papierosów.

Projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zakłada wprowadzenie nowych opłat za jednorazowe kubki, pudełka na żywność oraz nawilżane chusteczki do higieny osobistej i filtry do papierosów. Nadrzędnym celem jest walka z zanieczyszczaniem środowiska oraz nadmiernym wykorzystaniem plastiku.

Ile wyniesie opłata za kubki i opakowania?

Zgodnie z planem resortu kubki na napoje wraz z pokrywkami i wieczkami zostaną objęte opłatą w wysokości 20 groszy za sztukę. Z kolei w przypadku pojemników na żywność, z pokrywką lub bez, obciążenie wyniesie 25 groszy. Mowa tutaj o opakowaniach na żywność, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia na miejscu lub na wynos (zazwyczaj spożywana bezpośrednio z pojemnika oraz gotowa do spożycia bez dalszej obróbki, takiej jak przyrządzanie, gotowanie czy podgrzewanie). Ustawa określiła, że maksymalna opłata za produkty jednorazowe wydawane klientom wyniesie 1 zł.

Projekt rozporządzenia zakłada, że nowe opłaty będą pobierane przez przedsiębiorców prowadzących jednostki handlu detalicznego, jednostki handlu hurtowego lub jednostki gastronomiczne, którzy wydają klientom-użytkownikom końcowym produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Opłata będzie pobierana również przez przedsiębiorców, którzy sprzedają napoje lub żywność za pośrednictwem urządzeń vendingowych.

Opłata za chusteczki i filtry do papierosów

Nowe przepisy mają też wprowadzić opłaty za chusteczki nawilżane oraz wyroby tytoniowe z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne i filtry zawierające tworzywa sztuczne sprzedawane do użytku łącznie z wyrobami tytoniowymi. W przypadku chusteczek i filtrów obciążenie w wysokości 0,01 zł będzie pobierane od sztuki objętego opłatą produktu.

Władze liczą, że omawiane opłaty wpłyną na ograniczenie wykorzystania produktów z tworzyw sztucznych przez przedsiębiorców. Nowe obciążenia będą obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA