fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaPodatkiDodatkowe opłaty za kubki i pudełka na żywność

Dodatkowe opłaty za kubki i pudełka na żywność

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce wprowadzić dodatkowe opłaty za jednorazowe kubki, pudełka na żywność, a nawet nawilżane chusteczki i filtry do papierosów.

Projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zakłada wprowadzenie nowych opłat za jednorazowe kubki, pudełka na żywność oraz nawilżane chusteczki do higieny osobistej i filtry do papierosów. Nadrzędnym celem jest walka z zanieczyszczaniem środowiska oraz nadmiernym wykorzystaniem plastiku.

Ile wyniesie opłata za kubki i opakowania?

Zgodnie z planem resortu kubki na napoje wraz z pokrywkami i wieczkami zostaną objęte opłatą w wysokości 20 groszy za sztukę. Z kolei w przypadku pojemników na żywność, z pokrywką lub bez, obciążenie wyniesie 25 groszy. Mowa tutaj o opakowaniach na żywność, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia na miejscu lub na wynos (zazwyczaj spożywana bezpośrednio z pojemnika oraz gotowa do spożycia bez dalszej obróbki, takiej jak przyrządzanie, gotowanie czy podgrzewanie). Ustawa określiła, że maksymalna opłata za produkty jednorazowe wydawane klientom wyniesie 1 zł.

Projekt rozporządzenia zakłada, że nowe opłaty będą pobierane przez przedsiębiorców prowadzących jednostki handlu detalicznego, jednostki handlu hurtowego lub jednostki gastronomiczne, którzy wydają klientom-użytkownikom końcowym produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Opłata będzie pobierana również przez przedsiębiorców, którzy sprzedają napoje lub żywność za pośrednictwem urządzeń vendingowych.

Opłata za chusteczki i filtry do papierosów

Nowe przepisy mają też wprowadzić opłaty za chusteczki nawilżane oraz wyroby tytoniowe z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne i filtry zawierające tworzywa sztuczne sprzedawane do użytku łącznie z wyrobami tytoniowymi. W przypadku chusteczek i filtrów obciążenie w wysokości 0,01 zł będzie pobierane od sztuki objętego opłatą produktu.

Władze liczą, że omawiane opłaty wpłyną na ograniczenie wykorzystania produktów z tworzyw sztucznych przez przedsiębiorców. Nowe obciążenia będą obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

Resort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Zmiany w Ordynacji podatkowej będą największe od lat – zapowiada Ministerstwo Finansów. Na razie propozycje zmian znamy jedynie z wypowiedzi przedstawicieli resortu. Samego projektu jeszcze nie opublikowano.
3 MIN CZYTANIA

Luka w CIT jak była, tak jest – jej uszczelnianie idzie coraz wolniej

Trudno oprzeć się wrażeniu, że CIT jest w Polsce podatkiem w jakimś sensie dobrowolnym. Stosując kreatywną księgowość w zasadzie można go uniknąć, o czym świadczy fakt, że rekordzista (firma z niemieckim kapitałem) zapłacił podatek CIT w wysokości 0,003 proc. osiągniętego przychodu.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

Czy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Jedna z młodzieżowych przybudówek partyjnych przygotowała projekt ustawy, który zakłada objęcie praktyk i staży przepisami o minimalnym wynagrodzeniu.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA