fbpx
poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaEnergetykaDodatkowe pieniądze na inteligentne sieci energetyczne

Dodatkowe pieniądze na inteligentne sieci energetyczne

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej będzie wspierać rozwój sieci dystrybucji energii w Polsce Wschodniej.

Resort funduszy ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w inteligentne sieci energetyczne (tzw. smart grid). Pieniądze będzie można uzyskać w ramach konkursu z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027.

Rząd liczy, że dzięki dodatkowym pieniądzom uda się rozbudować lub zmodernizować już istniejącą sieć dystrybucji energii w Polsce Wschodniej, co pozwoli nie tylko szybciej przejść na gospodarkę niskoemisyjną, ale też stworzy warunki dla dalszego dynamicznego rozwoju biznesu w makroregionie i zapewni zieloną, stabilną energię na potrzeby transportu – kolejowego i miejskiego.

Polska Wschodnia to obszar wyróżniający się na tle kraju pod względem dynamiki produkcji energii z odnawialnych źródeł. Inwestycje w inteligentne sieci elektroenergetyczne są niezbędnym wsparciem dla utrzymania tego tempa. Pozwolą na sprawne podłączenie do systemu rozproszonych odnawialnych źródeł energii. Sieci będą mniej awaryjne i będą generowały mniej strat przesyłowych niż przestarzała infrastruktura elektroenergetyczna

– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Zgodnie z planem w ogłoszonym konkursie mogą wziąć udział duże przedsiębiorstwa, które są operatorami systemu dystrybucji energii. W ramach uzyskanych środków będzie można realizować inwestycje w inteligentną sieć, m.in.: linie napowietrzne i kablowe, stacje, rozdzielnie, transformatory, łączniki, automatykę i zabezpieczenia, systemy pomiarowe, systemy bezpieczeństwa, systemy komunikacji oraz systemy IT.

W sumie resort ma do rozdysponowania kwotę 150 mln złotych.

Źródło: MFiPR

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA