fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaEnergetykaDodatkowe pieniądze na inteligentne sieci energetyczne

Dodatkowe pieniądze na inteligentne sieci energetyczne

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej będzie wspierać rozwój sieci dystrybucji energii w Polsce Wschodniej.

Resort funduszy ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w inteligentne sieci energetyczne (tzw. smart grid). Pieniądze będzie można uzyskać w ramach konkursu z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027.

Rząd liczy, że dzięki dodatkowym pieniądzom uda się rozbudować lub zmodernizować już istniejącą sieć dystrybucji energii w Polsce Wschodniej, co pozwoli nie tylko szybciej przejść na gospodarkę niskoemisyjną, ale też stworzy warunki dla dalszego dynamicznego rozwoju biznesu w makroregionie i zapewni zieloną, stabilną energię na potrzeby transportu – kolejowego i miejskiego.

Polska Wschodnia to obszar wyróżniający się na tle kraju pod względem dynamiki produkcji energii z odnawialnych źródeł. Inwestycje w inteligentne sieci elektroenergetyczne są niezbędnym wsparciem dla utrzymania tego tempa. Pozwolą na sprawne podłączenie do systemu rozproszonych odnawialnych źródeł energii. Sieci będą mniej awaryjne i będą generowały mniej strat przesyłowych niż przestarzała infrastruktura elektroenergetyczna

– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Zgodnie z planem w ogłoszonym konkursie mogą wziąć udział duże przedsiębiorstwa, które są operatorami systemu dystrybucji energii. W ramach uzyskanych środków będzie można realizować inwestycje w inteligentną sieć, m.in.: linie napowietrzne i kablowe, stacje, rozdzielnie, transformatory, łączniki, automatykę i zabezpieczenia, systemy pomiarowe, systemy bezpieczeństwa, systemy komunikacji oraz systemy IT.

W sumie resort ma do rozdysponowania kwotę 150 mln złotych.

Źródło: MFiPR

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA