fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaEkologiaDodatkowe wsparcie dla małych i średnich firm

Dodatkowe wsparcie dla małych i średnich firm

Europejski Bank Inwestycyjny przekaże 100 mln euro na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce.

Europejski Bank Inwestycyjny poinformował, że podpisał umowę z firmą SG Equipment Leasing Polska, dzięki której małe i średnie przedsiębiorstwa oraz spółki o średniej kapitalizacji w Polsce będą mogły uzyskać finansowe wsparcie. Łączna kwota, o której mowa wynosi aż 100 mln euro, a jednym z celów wsparcia jest rozwój działań na rzecz klimatu.

W informacji wskazano, że działania mają szczególnie uwzględniać redukcję emisji gazów cieplarnianych. Finansowanie obejmuje wsparcie zrównoważonej mobilności, pojazdów niskoemisyjnych, niskoemisyjnych maszyn przemysłowych i rolniczych oraz projektów w zakresie energii odnawialnej, a 80 proc. inwestycji pobudzi rozwój gospodarczy w polskich regionach spójności.

– Wspieranie rozwoju MŚP i spółek o średniej kapitalizacji jest kluczowe dla utrzymania wzrostu gospodarczego w tych trudnych czasach – powiedziała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska. – Przedsiębiorstwa z tego sektora, w porównaniu z dużymi koncernami, były szczególnie narażone na negatywne skutki zarówno pandemii jak i obecnego kryzysu. Dlatego ważne jest, by udostępnić biznesowi jak najwięcej możliwości finansowania, by firmy mogły realizować swoje plany zielonej transformacji – dodała.

EBI przypomniał, że aż 99,8 proc. firm w Polsce należy do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a pracuje w nich aż 67,7 proc. zatrudnionych w naszym kraju. Tylko w 2021 r. sektor ten otrzymał z Grupy EBI finansowanie na łączną kwotę 1,78 mld euro, z czego ok. 640 mln przeznaczono specjalnie na złagodzenie wpływu COVID-19.

PAP, IAR

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA