fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaEkologiaDodatkowe wsparcie dla małych i średnich firm

Dodatkowe wsparcie dla małych i średnich firm

Europejski Bank Inwestycyjny przekaże 100 mln euro na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce.

Europejski Bank Inwestycyjny poinformował, że podpisał umowę z firmą SG Equipment Leasing Polska, dzięki której małe i średnie przedsiębiorstwa oraz spółki o średniej kapitalizacji w Polsce będą mogły uzyskać finansowe wsparcie. Łączna kwota, o której mowa wynosi aż 100 mln euro, a jednym z celów wsparcia jest rozwój działań na rzecz klimatu.

W informacji wskazano, że działania mają szczególnie uwzględniać redukcję emisji gazów cieplarnianych. Finansowanie obejmuje wsparcie zrównoważonej mobilności, pojazdów niskoemisyjnych, niskoemisyjnych maszyn przemysłowych i rolniczych oraz projektów w zakresie energii odnawialnej, a 80 proc. inwestycji pobudzi rozwój gospodarczy w polskich regionach spójności.

– Wspieranie rozwoju MŚP i spółek o średniej kapitalizacji jest kluczowe dla utrzymania wzrostu gospodarczego w tych trudnych czasach – powiedziała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska. – Przedsiębiorstwa z tego sektora, w porównaniu z dużymi koncernami, były szczególnie narażone na negatywne skutki zarówno pandemii jak i obecnego kryzysu. Dlatego ważne jest, by udostępnić biznesowi jak najwięcej możliwości finansowania, by firmy mogły realizować swoje plany zielonej transformacji – dodała.

EBI przypomniał, że aż 99,8 proc. firm w Polsce należy do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a pracuje w nich aż 67,7 proc. zatrudnionych w naszym kraju. Tylko w 2021 r. sektor ten otrzymał z Grupy EBI finansowanie na łączną kwotę 1,78 mld euro, z czego ok. 640 mln przeznaczono specjalnie na złagodzenie wpływu COVID-19.

PAP, IAR

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Afryka chce opodatkować świat, żeby dostać pieniądze na walkę z ociepleniem klimatu

Przywódcy afrykańskich państw spotkali się na konferencji w stolicy Kenii, aby uzgodnić swoje stanowisko w sprawie walki ze zmianami klimatu.
< 1 MIN CZYTANIA

Banki nie przejmują się zmianami klimatu i hojnie finansują inwestycje w paliwa kopalne

Największe banki świata przyznały w ostatnich latach miliardy dolarów pożyczek na inwestycje w wydobycie paliw kopalnych oraz rozwój rolnictwa przemysłowego.
1 MIN CZYTANIA

Klimatyczne szaleństwo przybiera coraz bardziej absurdalne kształty

Nowa religia zeroemisyjności chce cofnąć człowieka do ery przedprzemysłowej. Grunt pod „niezbędne” zmiany mające ratować planetę intensywnie urabiają także brytyjscy naukowcy.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA