Europejski Bank Inwestycyjny przekaże 100 mln euro na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce.

Byszek/Pixabay

Europejski Bank Inwestycyjny poinformował, że podpisał umowę z firmą SG Equipment Leasing Polska, dzięki której małe i średnie przedsiębiorstwa oraz spółki o średniej kapitalizacji w Polsce będą mogły uzyskać finansowe wsparcie. Łączna kwota, o której mowa wynosi aż 100 mln euro, a jednym z celów wsparcia jest rozwój działań na rzecz klimatu.

W informacji wskazano, że działania mają szczególnie uwzględniać redukcję emisji gazów cieplarnianych. Finansowanie obejmuje wsparcie zrównoważonej mobilności, pojazdów niskoemisyjnych, niskoemisyjnych maszyn przemysłowych i rolniczych oraz projektów w zakresie energii odnawialnej, a 80 proc. inwestycji pobudzi rozwój gospodarczy w polskich regionach spójności.

– Wspieranie rozwoju MŚP i spółek o średniej kapitalizacji jest kluczowe dla utrzymania wzrostu gospodarczego w tych trudnych czasach – powiedziała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska. – Przedsiębiorstwa z tego sektora, w porównaniu z dużymi koncernami, były szczególnie narażone na negatywne skutki zarówno pandemii jak i obecnego kryzysu. Dlatego ważne jest, by udostępnić biznesowi jak najwięcej możliwości finansowania, by firmy mogły realizować swoje plany zielonej transformacji – dodała.

EBI przypomniał, że aż 99,8 proc. firm w Polsce należy do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a pracuje w nich aż 67,7 proc. zatrudnionych w naszym kraju. Tylko w 2021 r. sektor ten otrzymał z Grupy EBI finansowanie na łączną kwotę 1,78 mld euro, z czego ok. 640 mln przeznaczono specjalnie na złagodzenie wpływu COVID-19.

PAP, IAR

Poprzedni artykułNiektórych ryczałtowców czeka spora dopłata do składki zdrowotnej
Następny artykułEuropejska zależność energetyczna: jak nie Rosja to Chiny?