fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaFinanseDokąd po pieniądze na innowacje dla MŚP?

Dokąd po pieniądze na innowacje dla MŚP?

Od dziś można już składać wnioski o dofinansowanie w ramach konkursu „Wdrażanie innowacji przez MŚP” prowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Program dotyczy, co prawda, tylko Polski Wschodniej, ale PARP posiada też i inne środki na animowanie przedsiębiorczości opartej na innowacjach.

W pierwszym z programów firma może zdobyć pieniądze na implementację innowacyjnych produktów lub procesów technologicznych. Oferta skierowana jest do mikro, małych i średnich firm działających na terenie wschodniej Polski. Mogą one uzyskać nawet do 20 mln zł finansując tym nie tylko nowoczesne rozwiązania, ale także te związane z ograniczaniem epidemii COVID-19. Pieniądze pochodzą ze środków UE i służą rozwijaniu produktów, usług lub procesów nawet w zdecydowanie mniejszych firmach.

Są jednak specyficzne uwarunkowania starania się o pomoc. Wymagana jest przynależność firmy do tzw. ponadregionalnego powiązania kooperacyjnego. Pod takim „ponadregionalnym powiązaniem kooperacyjnym” rozumie się pięć przedsiębiorstw współpracujących ze sobą w pokrewnych branżach, ale pochodzących z co najmniej dwóch różnych województw.

Pomoc obejmuje obecnie makroregion Polska Wschodnia w skład którego – dla przypomnienia – wchodzą województwa: lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Firma biorąca udział w konkursie powinna należeć do ponadregionalnego powiązania kooperacyjnego przynajmniej od sześciu miesięcy. Samo powiązanie musi zaś funkcjonować od co najmniej roku. Firma musi też wykazać minimum 600 tys. zł przychodów w jednym roku obrotowym – w okresie trzech lat poprzedzających złożenie wniosku.

Przedsiębiorca może przeznaczyć otrzymane środki na inwestycje polegające na nabyciu albo wytworzeniu środków stałych, na zakup nieruchomości, robót i materiałów budowlanych czy wartości niematerialnych i prawnych, a także na zakup usług doradczych. Co istotne, pomoc może służyć także w dostosowaniu procesów zachodzących w przedsiębiorstwie do funkcjonowania w sytuacji pandemii.

Wsparcie można otrzymać w wysokości do 85 proc. w przypadku usług doradczych związanych z innowacją oraz do 70 proc. w przypadku samej inwestycji.

Bony na innowacje dla MŚP

„Bony na innowacje dla MŚP” to jeszcze inny konkurs PARP służący animowaniu rozwoju innowacyjnych rozwiązań w firmach. Konkurs ogólny, w którym może wystartować każda firma, składa się z dwóch etapów (I – etap usługowy i II – etap inwestycyjny).

Konkurs realizowany jest w ramach rządowego programu Dostępność Plus. O wsparcie mogą występować także mikro, małe i średnie firmy. W pierwszym etapie konkursu firma może ubiegać się o dofinansowanie usług jednostek naukowych na opracowanie innowacyjnego produktu lub procesu. W drugim już o środki na inwestycję i wdrożenie opracowanych wcześniej rozwiązań.

Konkursy z obszaru Dostępność Plus uwzględniają obligatoryjnie potrzeby osób z ograniczeniami funkcjonalnymi – fizycznymi lub poznawczymi. Intencją jest stworzenie takich rozwiązań przez firmy, które pomogą znosić bariery dla osób z niepełnoprawnościami – w przestrzeni fizycznej, rzeczywistości cyfrowej, produktach oraz w oferowanych usługach.

Całkowity budżet programu „Bony na innowacje dla MŚP” na lata 2019-2020 wynosi 160 mln zł i wciąż są jeszcze dostępne środki do wykorzystania.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA