fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseDokąd po pieniądze na innowacje dla MŚP?

Dokąd po pieniądze na innowacje dla MŚP?

Od dziś można już składać wnioski o dofinansowanie w ramach konkursu „Wdrażanie innowacji przez MŚP” prowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Program dotyczy, co prawda, tylko Polski Wschodniej, ale PARP posiada też i inne środki na animowanie przedsiębiorczości opartej na innowacjach.

W pierwszym z programów firma może zdobyć pieniądze na implementację innowacyjnych produktów lub procesów technologicznych. Oferta skierowana jest do mikro, małych i średnich firm działających na terenie wschodniej Polski. Mogą one uzyskać nawet do 20 mln zł finansując tym nie tylko nowoczesne rozwiązania, ale także te związane z ograniczaniem epidemii COVID-19. Pieniądze pochodzą ze środków UE i służą rozwijaniu produktów, usług lub procesów nawet w zdecydowanie mniejszych firmach.

Są jednak specyficzne uwarunkowania starania się o pomoc. Wymagana jest przynależność firmy do tzw. ponadregionalnego powiązania kooperacyjnego. Pod takim „ponadregionalnym powiązaniem kooperacyjnym” rozumie się pięć przedsiębiorstw współpracujących ze sobą w pokrewnych branżach, ale pochodzących z co najmniej dwóch różnych województw.

Pomoc obejmuje obecnie makroregion Polska Wschodnia w skład którego – dla przypomnienia – wchodzą województwa: lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Firma biorąca udział w konkursie powinna należeć do ponadregionalnego powiązania kooperacyjnego przynajmniej od sześciu miesięcy. Samo powiązanie musi zaś funkcjonować od co najmniej roku. Firma musi też wykazać minimum 600 tys. zł przychodów w jednym roku obrotowym – w okresie trzech lat poprzedzających złożenie wniosku.

Przedsiębiorca może przeznaczyć otrzymane środki na inwestycje polegające na nabyciu albo wytworzeniu środków stałych, na zakup nieruchomości, robót i materiałów budowlanych czy wartości niematerialnych i prawnych, a także na zakup usług doradczych. Co istotne, pomoc może służyć także w dostosowaniu procesów zachodzących w przedsiębiorstwie do funkcjonowania w sytuacji pandemii.

Wsparcie można otrzymać w wysokości do 85 proc. w przypadku usług doradczych związanych z innowacją oraz do 70 proc. w przypadku samej inwestycji.

Bony na innowacje dla MŚP

„Bony na innowacje dla MŚP” to jeszcze inny konkurs PARP służący animowaniu rozwoju innowacyjnych rozwiązań w firmach. Konkurs ogólny, w którym może wystartować każda firma, składa się z dwóch etapów (I – etap usługowy i II – etap inwestycyjny).

Konkurs realizowany jest w ramach rządowego programu Dostępność Plus. O wsparcie mogą występować także mikro, małe i średnie firmy. W pierwszym etapie konkursu firma może ubiegać się o dofinansowanie usług jednostek naukowych na opracowanie innowacyjnego produktu lub procesu. W drugim już o środki na inwestycję i wdrożenie opracowanych wcześniej rozwiązań.

Konkursy z obszaru Dostępność Plus uwzględniają obligatoryjnie potrzeby osób z ograniczeniami funkcjonalnymi – fizycznymi lub poznawczymi. Intencją jest stworzenie takich rozwiązań przez firmy, które pomogą znosić bariery dla osób z niepełnoprawnościami – w przestrzeni fizycznej, rzeczywistości cyfrowej, produktach oraz w oferowanych usługach.

Całkowity budżet programu „Bony na innowacje dla MŚP” na lata 2019-2020 wynosi 160 mln zł i wciąż są jeszcze dostępne środki do wykorzystania.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.
3 MIN CZYTANIA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Europejczycy wydają i oszczędzają coraz więcej

W 2022 roku wzrosły wydatki na towary i usługi oraz oszczędności gospodarstw domowych w Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.
3 MIN CZYTANIA

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Drobni przedsiębiorcy mają coraz więcej długów i próbują je restrukturyzować

Nawet nie upadłości firm, bo na ich miejsce wciąż powstają nowe, ale rosnąca niewypłacalność przedsiębiorców (a nawet całych sektorów) i prowadzone restrukturyzacje powinny stać się sygnałem alarmowym dla gospodarczych decydentów.
2 MIN CZYTANIA