fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatDonald Trump chce wprowadzić 60-proc. cła na chińskie towary

Donald Trump chce wprowadzić 60-proc. cła na chińskie towary

Donald Trump zapowiedział, że jeśli wygra listopadowe wybory prezydenckie w USA, to nałoży więcej ceł na chińskie towary. W wywiadzie dla Fox News stwierdził, że cła mogą przekroczyć 60 procent. „Musimy to zrobić” – powiedział.

„Wiesz oczywiście, że nie chcę skrzywdzić Chin. Chcę się dogadać z Chinami. (…) Ale oni naprawdę wykorzystali nasz kraj” – powiedział w rozmowie z Fox News Donald Trump, republikański faworyt w wyścigu prezydenckim.

Podczas swojej prezydentury (2017-2021) Donald Trump rozpoczął intensywną wojnę handlową między dwiema największymi gospodarkami świata nakładając cła na chińskie towary warte setki miliardów dolarów.

Jego administracja po raz pierwszy zaczęła nakładać cła mające na celu ograniczenie chińskiego importu w 2018 r. Polityka ta objęła cła na różne towary – od owoców morza po chemikalia. W odpowiedzi Pekin nałożył cła na import z USA – w tym na soję, pszenicę i drób.

Administracja obecnego prezydenta USA Joe Bidena w dużej mierze utrzymała cła na niezmienionym poziomie pomimo krytyki, że wpłynęły one na podniesienie cen i zmniejszyły konkurencyjność Stanów Zjednoczonych.

USA są największym rynkiem eksportowym Chin od ponad dwóch dekad. Jednak ograniczenie powiązań gospodarczych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami zyskuje poparcie części Partii Republikańskiej i Demokratycznej. Niedawny raport komisji Izby Reprezentantów zalecał wprowadzenie wyższych ceł na import z Chin i ograniczenie chińskich inwestycji w USA.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Trudeau przekroczył uprawienia pacyfikując „Konwój Wolności”!

Po dwóch latach batalii sądowej Kanadyjski Sąd Federalny orzekł, że rząd premiera Kanady przekroczył prawo korzystając ze specjalnych uprawnień i szykanując kierowców protestujących m.in. przeciwko przymusowi szczepień na COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Paraliż w koreańskiej służbie zdrowia. Wypowiedzenia złożyła połowa młodych lekarzy

Przez Koreę Południową przechodzą potężne strajki lekarzy, którzy protestują przeciwko planom zwiększenia ich liczby w systemie. Prawie 6500 lekarzy złożyło rezygnację ze stanowisk.
2 MIN CZYTANIA

Wojna z Hamasem pogrąża gospodarkę Izraela

Obniżona ocena wiarygodności kredytowej, mniejszy wzrost gospodarczy i załamanie rynku turystycznego to tylko niektóre z efektów trwającej od października wojny Izraela z Hamasem.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Paraliż w koreańskiej służbie zdrowia. Wypowiedzenia złożyła połowa młodych lekarzy

Przez Koreę Południową przechodzą potężne strajki lekarzy, którzy protestują przeciwko planom zwiększenia ich liczby w systemie. Prawie 6500 lekarzy złożyło rezygnację ze stanowisk.
2 MIN CZYTANIA

Chińczycy piszą list ws. Izery. Chcą przekonać rząd do kontynuacji inwestycji

Chińczycy bronią inwestycji w fabrykę Izery w Jaworznie i próbują przekonać polski rząd do jej kontynuowania. W dokumencie, do którego dotarł Business Insider Polska wskazują, że od realizacji projektu zależą ogromne inwestycje motoryzacyjne.
3 MIN CZYTANIA

Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie porozumiały się w sprawie korytarza handlowego

Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały porozumienie w sprawie nowego korytarza handlowego, który ma połączyć Europę z Indiami drogą morską i kolejową przez części Bliskiego Wschodu.
< 1 MIN CZYTANIA